Kovo 13-ąją į Šalčininkų kelio postą iš Baltarusijos įvažiavusio vilkiko vairuotojas įlipo į mašiną kartu su kabinos tikrinimą atliekančiu muitininku ir ant grindų numetė 10 eurų kupiūrą kartu parodydamas turėtus 7 pakelius cigarečių. Pareigūnui pasidomėjus, kam skirti pinigai, vairuotojas patikino, jog jie „skirti muitinės pareigūnui už per didelį kiekį vežamų cigarečių“ ir nė kiek nesibaimindamas patikino, žinantis, kad už pareigūno papirkimą jam gresia baudžiamoji atsakomybė.
Kitas baltarusis kovo 14-ąją atvyko į Lavoriškių kelio postą. Plieno krovinį gabenęs vyriškis tarp asmeninių daiktų turėjo ir įvežimo normas viršijantį nedidelį kiekį – vos 5 pakelius cigarečių, ir 1 litrą alkoholinio gėrimo. Įprastu atveju jam būtų grėsusi tik administracinė bauda, tačiau siekdamas išvengti jos vyriškis ėmė siūlyti 5 eurus. Ir ne jį tikrinusiam muitininkui, o Lavoriškių posto viršininkui, matyt, taip tikėdamasis „susitarti aukštesniu lygiu“.
Tačiau nė vienam iš pažeidėjų už pinigus susitarti su muitininkais nepavyko, dėl abiejų vyriškių veikų pradėti ikiteisminiai tyrimai dėl papirkimo, rašoma muitinės pranešime spaudai.
Per 2018 m. muitinės pareigūnai užfiksavo 374 neteisėtus pinigų siūlymo atvejus. Net 359 kartus pinigai buvo brukami Vilniaus teritorinės muitinės veiklos zonoje dirbantiems pareigūnams.
Daugiausiai vairuotojai pinigus muitininkams siūlo siekdami išvengti administracinių nuobaudų: pažeidimų gabenant pavojingus (ADR) krovinius, vežamos kontrabandos, netvarkingų dokumentų ar prekių gabenimo be jų ir kt.
Tačiau vis dar pastebima tendencija pinigus pareigūnams siūlyti tik „iš įpročio“ – vairuotojai pinigus muitininkams vis dar bruka net ir gabendami tvarkingus krovinius ir nedarydami jokių pažeidimų. Tačiau užuot tvarkingai kirtę valstybės sieną, pagal muitinėje galiojančią tvarką dėl tokio elgesio būna nukreipiami į detalaus tikrinimo vietą, o duomenys apie juos įtraukiami į muitinės sistemas ir kitų kelionių metu jie vėl yra tikrinami nuodugniau.
2018 m. neteisėtai pinigus muitininkams dažniausiai siūlė Baltarusijos piliečiai - iš 374 net 193 kartus. Papirkti muitininkus taip pat bando ir rusai (53 atvejai), lenkai (38 atvejai), Ukrainos ir Lietuvos piliečiai (po 16 atvejų). Dažniausiai pareigūnams siūlomos smulkios 5 arba 10 eurų kupiūros. Tačiau pernai užfiksuotas atvejis, kai narkotines medžiagas gabenę asmenys nesėkmingai bandė papirkti kelyje patruliavusį muitinės mobiliosios grupės posto pareigūną, pareigūnui siūlė nuo 1000 iki 10 000 eurų.
Lietuvos muitinė primena: teisėtai gabenamas krovinys ir tvarkingi jo dokumentai – patikimiausias ir sparčiausias būdas įforminti muitinės procedūras.
Pranešti apie muitinės personalo korupcijos, piktnaudžiavimo ar kitos neteisėtos veiklos atvejus galima visą parą, taip pat poilsio ir švenčių dienomis, nemokamu pasitikėjimo telefonu 8 800 555 44, taip pat elektroniniu paštu pasitikek@lrmuitine.lt bei Lietuvos muitinės internetinėje svetainėje www.lrmuitine.lt