„Nuolat susiduriame su žmogaus teisių pažeidimais Marijampolės pataisos namuose. Ten su mumis elgiasi kaip su gyvuliais, esame mušami“, – su tokiais skundais Marijampolės pataisos namų gyventojai kreipėsi į žmogaus teisių gynėjus. Gavę nuteistųjų skundus, Seimo kontrolieriai pradėjo patikrinimą ir apsilankė Marijampolės pataisos namuose.
Skunduose nurodoma, kad Marijampolės pataisos namuose klesti netvarka, galimai pažeidžiamos žmogaus teisės, o juose gyvenantys nuteistieji – kankinami.
„Neįspėjus, naudojant fizinį smurtą, nuteistieji mušami ir išvaromi į šaltį“, – minima skunduose.
„Neįspėjus, naudojant fizinį smurtą, nuteistieji mušami ir išvaromi į šaltį“, – minima kalinių skunduose.
Kaliniai nuogąstauja dėl pareigūnų savivalės, esą atliekant kratas gyvenamosiose patalpose nepagrįstai naikinamas jų turtas: „Jei nuteistasis sunaikino įstaigos turtą, jis – baudžiamas. Jei pareigūnai naikina mūsų turtą tai – teisėta?“.
Apsilankęs Marijampolės pataisos namuose, Seimo kontrolierius Augustinas Normantas aiškinosi, ar išties skunde minimos aplinkybės yra pagrįstos. Tirdamas skundą A.Normantas išklausė ir kitą pusę – Marijampolės pataisos namų darbuotojus, pasakojama Seimo kontrolierių įstaigos viešųjų ryšių specialisto Vytauto Valentinavičiaus trečiadienį paviešintame pranešime.
„Kaliniai slepia įvairias draudžiamas priemones tarp baldų – juos išskaptuoja ir mėgina paslėpti pačiose netikėčiausiose vietose, todėl norėdami jas surasti pareigūnai labai dažnai privalo išardyti juos“, – po atlikto patikrinimo kalbėjo Seimo kontrolierius A.Normantas.
Nors nuteistieji žmogaus teisių gynėjų prašo užtikrinti, kad atliekant bausmę jie jaustųsi saugūs, o kratos, kai esą naudojamas fizinis smurtas ir kitokie orumą žeminantys veiksmai nuteistųjų atžvilgiu, būtų filmuojamos, Seimo kontrolierius neskuba daryti skubotų išvadų.
„Mes privalome reaguoti į skundus, tačiau atliekant tyrimą svarbu išsiaiškinti visas nurodytas aplinkybes, išklausyti ne tik kalinius, bet ir pareigūnus. Apsilankius laisvės suvaržymo vietoje paaiškėjo daugiau tyrimui reikšmingų aplinkybių, kurios nebuvo minimos skunduose, todėl tik nuodugnus tyrimas padės išsiaiškinti, ar išties buvo pažeistos kalinių teisės Marijampolės pataisos namuose“, – sakė jis.
Nuo 2014 metų, kai Lietuva ratifikavo Konvenciją prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą, Seimo kontrolierių įstaiga pagal Konvencijos fakultatyvųjį protokolą vykdo nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose.
Per itin trumpą 2014-ųjų laikotarpį, kai šių metų pradžioje Seimo kontrolierių įstaiga pradėjo vykdyti nacionalinę kankinimų prevenciją, Seimo kontrolieriai apsilankė 13-oje laisvės apribojimo vietų.
Seimo kontrolierių įstaigoje pernai iš viso buvo gauti 2 897 fizinių ir juridinių asmenų pareiškimai, iš kurių 1 846 registruoti kaip skundai. Seimo kontrolieriai pateikė 903 rekomendacijas. Per 2013 metų laikotarpį gautas 401 skundas iš laisvės suvaržymo vietų, 225 jų atsisakyta nagrinėti, o 186 skundai išnagrinėti iš esmės. Marijampolės pataisų namų gyventojai 2013 metais skundėsi 35 kartus, 18 jų pripažinti pagrįstais ir išnagrinėti iš esmės.
Seimo kontrolieriai gina žmogaus teisę į gerą viešąjį administravimą, užtikrinantį žmogaus teises ir laisves, prižiūri, ar valdžios įstaigos vykdo pareigą tinkamai tarnauti žmonėms. Seimo kontrolieriai taip pat vykdo nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą.