Įtarimai dėl neteisėto disponavimo psichotropinėmis medžiagomis su tikslu jas platinti šiame tyrime pareikšti trims kauniečiams – R.Z., K.D. ir R.B.
Įtariamųjų amžius – nuo 41-erių iki 59-erių metų. Teisėsaugos institucijoms jie visi buvo žinomi, ne kartą teisti. Teistumų spektras įvairus – dominuoja turtinio pobūdžio nusikalstamos veikos: vagystė, turto prievartavimas, pasikėsinimas sukčiauti stambiu mastu.
Ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Marijampolės apskrities VPK gautą informaciją dėl asmenų, disponuojančių labai dideliais kiekiais psichotropinėmis medžiagomis – amfetaminu.
Pernai lapkritį Kauno mieste buvo sulaikytas Kauno gyventojas, kuris su savimi turėjo 4 kg amfetamino.
Šių metų sausio mėnesio antroje pusėje Kaune buvo sulaikyti dar du Kauno gyventojai. Jie turėjo apie 2 kg amfetamino.
Neatmetama galimybė, kad tyrimo metu įtariamųjų ratas gali plėstis.
Kaltės nepripažįsta
Pasak Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorės Nomedos Urbonavičienės, tai – išskirtinis tyrimas.
„Per pastaruosius penkerius ar šešerius metus Kauno apygardos prokuratūros veiklos teritorijoje – Kauno, Marijampolės, Alytaus apskrityse – amfetamino gamybos vietos, laboratorijos nebuvo rastos. Taigi toks tyrimas yra pirmas ir vienintelis per pastaruosius penkerius metus“, – pabrėžė N.Urbonavičienė.
Anot jos, įtariamieji kaltės nepripažįsta, parodymų neduoda, su teisėsauga nebendradarbiauja.
Pasak Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus viršininko Edgaro Charisovo, amfetaminas dideliais kiekiais, kilogramais, buvo tiekiamas į Marijampolės, kitas Lietuvos apskritis.
Tyrimo metu nustatyta, kad amfetaminas buvo tiekiamas ir į įkalinimo įstaigas.
Atliekant tyrimą pareigūnai siekė nustatyti šios psichotropinės medžiagos kilmę.
Įtariamieji, vykdydami nusikalstamas veikas, veikė laikydamiesi įslaptintų metodų, naudojo kontražvalgybines priemones (naudojo technines priemones, skirtas aptikti teisėsaugos institucijų žvalgybai naudojamas priemones, imituodavo tam tikras situacijas, siekdami įsitikinti, ar nėra stebimi ir t.t.), tačiau tyrimą atliekantys pareigūnai, panaudoję platų spektrą sumaniausių ir moderniausių informacijos rinkimo būdų, slaptus ikiteisminio tyrimo veiksmus, išsiaiškino psichotropinių medžiagų kilmę.
„Organizuotas nusikalstamumas nemiega. Eina į priekį, tobulėja. Dėl to tam tikri policijos darbo metodai įtariamiesiems buvo žinomi“, – patikino N.Urbonavičienė.
Kratos metu viename iš daugiabučių įkurtoje laboratorijoje buvo rastos ir paimtos visos amfetamino gamybai reikalingos priemonės ir įrankiai.
Vertė – 100 tūkst. eurų
Įtariama, kad namuose pagamintu amfetaminu įtariamieji disponavo visoje Lietuvoje. Šiame bute, kuriame rasta laboratorija, gyveno vienas iš įtariamųjų.
Tyrimo metu iš viso buvo rasta ir išimta apie 6 kilogramai amfetamino, paruošto platinti. Toks kiekis narkotikų juodojoje rinkoje yra vertas daugiau kaip 100 tūkst. eurų.
„Daugiau nei 10 tūkst. dozių galima pagaminti iš tokio kiekio amfetamino. Narkotikai buvo gaminami dviejų kambarių bute, viename iš Kauno mikrorajonų specialiai įrengtoje laboratorijoje.
Atlikus kratas, buvo rastos amfetamino gamybai skirta įranga bei priemonės. Skysta amfetamino masė buvo maišoma su civilinėje apyvartoje nedraudžiamais objektais, tokiais kaip rūgštis, kanalizacijos skiediklis, acetonas. Pagal visumą rastų objektų mes sprendžiame, kad amfetaminas buvo gaminamas dešimtimis kilogramų“, – teigė E.Charisovas.
Skirti suėmimai
Narkotikų gamyba ir platinimas, anot jo, buvo vykdomi daugiau nei vienerius metus. Tyrimas pradėtas prieš pusę metų.
Marijampolės apylinkės teismo Marijampolės rūmai tenkino prokurorės prašymą įtariamiesiems paskirti griežčiausias kardomąsias priemones – suėmimus dviem mėnesiams.
Asmenims pareikšti įtarimai dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu pagal Baudžiamojo kodekso 260 straipsnio 3 dalį.
Už šią nusikalstamą veiką numatoma laisvės atėmimo bausmė nuo 10 iki 15 metų.
Ikiteisminiam tyrimui vadovauja Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorė N.Urbonavičienė.
Tyrimą atlieka Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai.