„Turiu šeimą, du mažus vaikus. Ukrainoje turėjau savo statybų verslą. Norėjau atvažiuoti, užsidirbti pinigų. Koks tikslas man čia atvažiuoti į Lietuvą ir žudyti? Kaip jie sako, kad tyčia šaltakraujiškai nužudžiau. Tai mane puolė su peiliu, ne aš puoliau. Tik gyniausi. Ir gyniausi kaip galėjau. Sėdėjom, puolė – teko atimti peilį. Buvau sužalotas ir aš“, – žurnalistams prieš posėdį teigė kaltinamasis.
Jis tikino nė karto prieš tai nebuvęs teistas. Turi įgijęs spec. vidurinį išsilavinimą, siekė aukštojo mokslo diplomo, tačiau mokslų nebaigė.
O.Tsariuchenka negailėjo kritikos darbdaviui Lietuvoje. Anot jo, prieš atvykstant buvo žadėta daug, tačiau galiausiai pasijuto išnaudotas. Kaip tikina kaltinamasis, beveik už mėnesį trukusį darbą statybose jis gavęs tik 100 eurų. O kodėl įvyko konfliktas su kitais darbininkais ukrainiečiais?
„Jie man pasakė: „Važiuok iš čia.“ Tai jie mane puolė“, – dar kartą pakartojo O.Tsariuchenka.
Jis neigė ir tai, kad sukėlė daugiabutyje gaisrą. Tikino, kad niekas nematė jo su ugnies šaltiniu rankose.
„Nežinau, kas padegė. Aš išėjau iš to buto, nemačiau“, – aiškino kaltinamasis.
Pasak bylą kuruojančio prokuroro, ikiteisminio tyrimo metu kaltinamojo parodymai nebuvo nuoseklūs.
„Nežinau, ką išgirsime šį kartą. Pažiūrėsim“, – teigė prokuroras.
Nušalino gynėją
Prasidėjus teismo posėdžiui (bylos medžiaga – didžiulės apimties, iš viso 7 tomai), O.Tsariuchenka paprašė vertėjos kalbėti garsiau. Jis prisipažino turintis neįgalumą – yra patyręs galvos traumą, negirdi viena ausimi.
„Gal galite nuimti antrankius? Noriu užsirašinėti. Beje, pageidauju pakeisti savo gynėją. Pamačiau ją tik dabar, teisme. Ji nesuteikė jokios informacijos. Ikiteisminio tyrimo metu buvo atvykus tik kartą ir tai – tik vienam žodžiui. Tikiuosi, kad naujas advokatas bent jau kalbės su manim. Girdėjau tik tai, kad man gresia kalėjimas iki gyvos galvos. Jaučiau spaudimą“, – kritiką jau kita kryptimi liejo ukrainietis.
Jo gynėja šias kalbas paneigė. Tačiau, pasak jos, jei ginamasis nori pakeisti advokatę, jei nėra pasitikėjimo, sutiks būti pakeista – kad vėliau nebūtų skundų dėl to.
Trumpam už uždarų durų išėjusi pasitarti teisėjų kolegija grįžo su verdiktu: kaltinamojo gynėja nušalinama. Priežastis – ginamojo ir gynėjos konfliktas, abipusis nepasitikėjimas, bendros gynybinės pozicijos neturėjimas ir nesutarimai dėl teisinės gynybos apimties.
Parodymus O.Tsariuchenka tikino duosiąs tik po liudytojų, su kuriais labai norėtų pasikalbėti, parodymų. Gyvi likę nukentėjusieji bei nužudytų asmenų artimieji teisme nepasirodė.
Siekė nužudyti tris tautiečius
43-ejų metų ukrainietis O.Tsariuchenka kaltinamas tyčia smurtaudamas nužudęs du tautiečius, iš kurių vienas buvo bejėgiškos būklės. Kaltinamasis taip pat pasikėsino itin žiauriai nužudyti dar vieną žmogų aplinkinių gyvybėms pavojingu būdu: devynaukštyje Birželio 23-osios gatvėje sukėlė gaisrą. Tuomet ugniagesiai iš degusio buto trečiajame aukšte išnešė du Ukrainos piliečius: 1989 metais gimusiam B. N. medikai konstatavo mirtį, 1994 metais gimęs G. H. su gyvybės požymiais išvežtas į gydymo įstaigą.
Užgesinus gaisrą pagalbos kreipėsi iš buto per langą pabėgęs dar vienas Ukrainos pilietis – A. V., gimęs 1998 metais. Jis taip pat buvo sužalotas peiliu.
Kitą dieną Kauno V. Krėvės prospekte, daugiabučių kiemuose esančioje uždengtoje vaikams žaisti skirtoje smėlio dėžėje, rastas 1985 metais gimusio dar vieno ukrainiečio kūnas. Bylos duomenimis, 2018-ųjų rugpjūčio pabaigoje, kilus tarpusavio konfliktui, O.Tsariuchenka gyvenamųjų namų kieme, panaudodamas peilį, nužudė savo bendradarbį, drauge su juo dirbusį statybose. Suduoti mažiausiai penki smūgiai peiliu nukentėjusiajam į kaklą, krūtinę ir dešinę ranką.
Po šios nusikalstamos veikos kaltinamasis, bylos duomenimis, nuskubėjo pas tautiečius į gyvenamąjį butą ir peiliu subadė miegantį kitą bendradarbį, kuris dėl patirtų sužalojimų mirė vietoje. Tyčia smogti mažiausiai penki smūgiai peiliu nukentėjusiajam į nugarą, kaklą, kairę ausį ir dešinę ranką.
Po šios nusikalstamos veikos padarymo, O.Tsariuchenka kėsinosi nužudyti dar vieną kolegą. Pastarajam buvo sunkiai sutrikdyta sveikata – tyčia suduoti mažiausiai du smūgiai rankomis į krūtinę ir kairę ranką, mažiausiai aštuonis kartus durta peiliu į veidą, kaklą, rankas ir pilvą. Sulaukęs šios smurto lavinos, nukentėjusysis spėjo užsidaryti kitame kambaryje. Norėdamas užbaigti tai, ką pradėjo, ir negalėdamas patekti į užrakintą kambarį, kaltinamasis nusprendė padegti butą ir taip atimti trečiam tautiečiui gyvybę.
To sužvėrėjusiam O.Tsariuchenkai padaryti nepavyko, mat nors jis ir spėjo padegti lovą bei antklodę, nusikalstamos veikos nebaigė. Operatyviai atvykus specialiosioms tarnyboms, gaisras buvo užgesintas, o nukentėjusiajam suteikta medicininė pagalba.
Kaltinamas ir dėl turto sugadinimo
Policijos duomenimis, visi asmenys tarpusavyje pažįstami, o du iš jų – vienas iš nužudytųjų bei 1998 metais gimęs nukentėjusysis – broliai.
O.Tsariuchenka taip pat kaltinamas ir dėl turto sugadinimo. Jis tyčia padegė buto gyvenamajame kambaryje lovą bei koridoriuje buvusią antklodę. Dėl daugiabučiame name sukelto gaisro galėjo nukentėti žmonės. Buvo sugadintas bendros 11 447,32 eurų vertės svetimas turtas – butas ir jame buvę daiktai, bei dar vienas butas ir jame buvę daiktai.
Darbus jau buvo baigę
Šio ikiteisminio tyrimo metu visuomenės nariai buvo labai aktyvūs ir padėjo policijos pareigūnams nustatyti nusikalstamomis veikomis kaltinamą vyrą. Tokiu būdu kaltinamasis neturėjo galimybės pabėgti iš Lietuvos, pasislėpti. Sučiuptas O.Tsariuchenka netoli Kauno jachtklubo. Jis bandė bėgti, tačiau policininkai jį sulaikė.
Kaip anksčiau yra teigęs Kauno apygardos prokuratūros 1-ojo Baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Vitoldas Guliavičius, praėjusių metų rugpjūčio 1 dieną į Lietuvą atvykę ukrainiečiai dirbo legaliai, jie dirbo įmonėje, užsiimančioje pastatų statyba ir renovacija. Įmonės atstovai, vykdant ikiteisminį tyrimą, noriai bendradarbiavo su teisėsauga. Ukrainiečių darbai buvo baigti nužudymo dieną. Jie kaip tik turėjo išvykti į namus.
Pats kaltinamasis nusikaltimo motyvu nurodė asmeninius nesutarimus su aukomis. Imtis tokių kraupių keršto dėl darbo metu kilusio konflikto veiksmų paskatino suvartotas alkoholis.
Baudžiamasis kodeksas už nužudymą, pasikėsinimą nužudyti bei turto sugadinimą numato laisvės atėmimo bausmę nuo 8 iki 20 metų arba laisvės atėmimą iki gyvos galvos.