„Lietuva yra grynųjų pinigų valstybė, todėl sukčių bandymai į apyvartą išleisti padirbtus banknotus yra suprantami“, – antradienį kalbėjo Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas. Jis sakė, kad rinkoje jau buvo rasta beveik visų nominalų padirbtų eurų – trūksta tik 500 eurų.
Vidaus reikalų ministras S.Skvernelis sakė, kad šiuo metu yra pradėti 127 ikiteisminiai tyrimai dėl galimai padirbtų eurų. Politikas pabrėžė žodį „galimai“, nes pasitaiko atvejų, kai gyventojų įtarimai nepasitvirtina.
„Iš išimtų banknotų apie 20 atvejų yra klastotės. Visa kita galimai suklastota“, – sakė S.Skvernelis. Šiuo metu iš Lietuvos rinkos yra išimti 264 galimai padirbti euro banknotai. Bendra jų vertė - apie 10 tūkst. litų. Įtarimai dėl tokių nusikaltimų pareikšti 7 asmenims, kai kurie iš jų yra sulaikyti.
Daugiausiai pranešimų apie klastotes gaunama iš Vilniaus, Kauno ir Alytaus regionų.
Ministras pabrėžė, kad šiuo metu Lietuva yra nauja euro zonos valstybė, todėl nusikaltėliai tarsi testuoja šešėlinę rinką – bando prakišti banknotus ir stebi gyventojų atidumą. „Aš galiu pasakyti, kad jiems tikrai nepavyks“, – sakė S.Skvernelis.
Ministras pabrėžė, kad šiuo metu Lietuva yra nauja euro zonos valstybė, todėl nusikaltėliai tarsi testuoja šešėlinę rinką – bando prakišti banknotus ir stebi gyventojų atidumą.
Teiginį argumentavo tuo, kad pranešimų apie galimai padirbtus eurus gaunama daug, o praktika rodo, kad suklastotus pinigus atpažįsta ir miestų, ir kaimų gyventojai, ir didelių prekybos tinklų, ir mažų krautuvėlių pardavėjai.
„Tai rodo, kad euro įvedimui visos institucijos pasiruošė gerai“, – kalbėjo vidaus reikalų ministras.
Generalinio policijos komisaro pavaduotojas Renatas Požėla teigė, kad pranešimų apie galimai padirbtus eurus daugėja, tačiau pareigūnai tikina, kad tam buvo pasiruošę – taip nutinka visose valstybėse, kai jos tampa euro zonos dalimi.
Šiuo metu tokius nusikaltimus tiria Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, taip pat – visų apskričių ekonominių nusikaltimų skyrių tyrėjai.
„Mus labai svarbu sužinoti, kokiais keliais į Lietuvą patenka padirbti banknotai, spaustuvės, platinimo schemos. Bet kokia informacija policija yra labai vertinga“, – tarsi kreipdamasis į gyventojus sakė R.Požėla.
Ministras S.Skvernelis gyventojams priminė, kad įtarus, jog euro banknotas yra padirbtas, reikia kreiptis į policiją, o ne bandyti realizuoti: „Jeigu įtariate, kad pinigai yra padirbti ir vis tiek bandote juos realizuoti, tai beveik garantuotai turėsite įtariamojo statusą.“
Ekonomistas S.Kropas paneigė gandus, kad esą netikrų eurų galima išsiimti iš bankomatų. Net ir pinigus priimantys aparatai gali patys atpažinti padirbtus pinigus.
„Aišku, bankomatų pinigai yra tikrinami ir vėliau, juos išėmus, tačiau daugelis bankomatų patys atskiria padirbtus pinigus ir iškarto identifikuoja žmogų“, – kalbėjo S.Kropas. Pavyzdžiui, jeigu žmogus keliose skirtingose vietose į pinigus priimantį bankomatą bando įkišti padirbtus eurus, tai sistema taip pat užfiksuoja.
Kriminalistų duomenimis, kol kas nelegalūs eurai yra gaminami ne Lietuvoje, bet kitose Europos Sąjungos valstybėse. Ministras S.Skvernelis teigė, kad mūsų šalies pareigūnai neseniai prisidėjo prie didelio masto operacijos, per kurią buvo uždaryta nelegali pinigų spaustuvė vienoje iš Vakarų Europos šalių.