Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2018 07 18 /14:18

Gimdyvių mulkinimu ir nemokamų epidūrų apmokestinimu kaltinti Kauno medikai išteisinti

Liepos 18 d. baigta nagrinėti 15min į viešumą iškelto skandalo, kai Kauno P.Mažylio gimdymo namų anesteziologai gimdyvių prašydavo susimokėti už nemokamą epidūrinę nejautrą, byla. Kauno apylinkės teismas dėl įrodymų trūkumo išteisino abu medikus, pažymėdamas, kad iš pacienčių paimti pinigai neviršija trijų bazinių bausmių ir nuobaudų dydžių, todėl tokia veika laikoma administraciniu nusižengimu.
Jelena Čiučiulkienė
Jelena Čiučiulkienė / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Pacientų apgaudinėjimu bei sukčiavimu šioje byloje kaltinti du P.Mažylio gimdymo namų gydytojai – 50-ies metų Virgilijus Dimša ir 48-erių metų Jelena Čiučiulkienė.

Kaltinimus dėl pinigų už nemokamas nuskausminimo procedūras reikalavimo buvo pareiškę keturi nukentėjusieji. Tačiau liepos 18 dieną išgirdę teismo verdiktą, jie liko it musę kandę.

Kauno apylinkės teismas išteisino gydytojus, nes nepadaryta veika, turinti nusikalstamos veikos požymių. Nukentėjusiųjų ieškiniai palikti nenagrinėti.

Pasak nuosprendį skelbusio teisėjo, kaltinamųjų veiksmai nebuvo tęstinio pobūdžio, jie buvo pavieniai, dėl kai kurių epizodų suėję ir senaties terminai.

„Kaltinamųjų neteisėti veiksmai nukentėjusiųjų atžvilgiu galėtų būti vertinami kaip užtraukiantys ne baudžiamąją, bet administracinę atsakomybę, ir vertintini kaip du administraciniai nusižengimai, padaryti skirtingu laiku, prieš skirtingus asmenis ir nesant vieningos tyčios“, – sakė bylą išnagrinėjęs teisėjas Aurelijus Rauckis.

Įstatymas numato, kad nusikalstama veika kvalifikuojama pagal turto vertę. Šiuo atveju apgaule įgyto turto vertė – 80 eurų – nepakankama baudžiamajai atsakomybei kelti, kadangi neviršija 3 MGL (veikos padarymo metu 37,66x3 = 112,98 eurų), t.y. tokia veika laikoma administraciniu nusižengimu – vagystė, sukčiavimas, turto pasisavinimas ar iššvaistymas, kai pagrobto, įgyto, pasisavinto ar iššvaistyto turto vertė neviršija trijų bazinių bausmių ir nuobaudų dydžių (Administracinių nusižengimų kodekso 108 straipsnis).

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Jelena Čiučiulkienė ir Virgilijus Dimša
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Jelena Čiučiulkienė ir Virgilijus Dimša

Nagrinėjant bylą teisme nustatyta, kad abu medikai atliko šią skausmo malšinimo procedūrą ir pinigus iš pacienčių paėmė, tačiau jie buvo kaltinami tęstinės veikos padarymu, kuri liko neįrodyta teisme.

„Tęstinės nusikalstamos veikos epizodus jungiančiai vieningai tyčiai paprastai būdinga tai, kad kaltininkas savo veiksmus suvokia kaip vientisą nusikalstamą veiką ir, darydamas pirmą veiką, jau turi susiformavusį sumanymą ir dėl kitos nusikalstamos veikos. Nustačius, kad tyčia padaryti kitą nusikalstamą veiką kilo jau po pirmosios padarymo, šios veikos nelaikomos tęstine nusikalstama veika ir kvalifikuojamos kaip nusikalstamų veikų sutaptis“, – paaiškino teismų suformuota praktika rėmęsis teisėjas.

Šis nuosprendis per 20 dienų gali būti skundžiamas Kauno apygardos teismui.

„Mano klientė nuo pat pradžių teigė, kad nepadarė jokio nusikaltimo. Džiaugiamės, kad teismas atsižvelgė į įstatymus ir jų laikėsi“, – po posėdžio teigė J.Čiučiulkienės advokatė.

Pati medikė komentuoti nuosprendį atsisakė.

V.Dimša teisme trečiadienį nepasirodė. Paaiškėjo, kad praeityje jis jau yra teistas – už dokumento suklastojimą ar disponavimą suklastotu dokumentu.

Grėsė kelių tūkstančių eurų bauda

Paklaustas, ar skųs šį sprendimą, kaltinimą šioje byloje palaikęs prokuroras Laimonas Petreikis atsakyti negalėjo: „Reikia susipažinti su teismo motyvais. Teismas vertina, kad veikos buvo pavienės, o ne tęstinė veika iš dviejų epizodų, todėl tai – ne nusikalstamos veikos, o administracinio nusižengimo požymių turintys veiksmai. Prokuratūra tai vertino kaip tęstinę veiką. Ir pagal apgaule gautų pinigų sumą taip buvo galima teigti“.

Prokuratūra prašė pripažinti medikus kaltais ir skirti baudą. Už tokios nusikalstamos veikos padarymą grėsė vidutiniškai 75 MGL (3 750 eurų) dydžio bauda.

„Teismas paminėjo, kad dėl trijų epizodų jau yra suėjęs dvejų metų senaties terminas. Dėl vieno J.Čiučiulkienės galimai padaryto epizodo – dar ne. Jei nuosprendis įsiteisėja toks, koks yra dabar paskelbtas, medžiaga bus perduota įvertinimui administracine tvarka. Jei prokuratūra neskųs teismo verdikto, V.Dimša bus išvengęs ir administracinės atsakomybės“, – paaiškino prokuroras.

Ėmė skųstis pacientai

Kaltinamieji anesteziologai prieš teismą stojo po pacienčių ir jų vyrų skundų dėl neteisėto pinigų ėmimo už skausmo malšinimo procedūras gimdymo metu.

Nukentėjusiųjų tvirtinimu, jiems buvo meluojama, kad epidūrinės nejautros paslauga yra mokama. Kai kurių pacientų pinigų paprašyta netgi dar gulint gimdyvei gimdykloje. P.Mažylio gimdymo namų anesteziologai kurį laiką naudojosi viena jautriausių ir pažeidžiamiausių akimirkų šeimų gyvenimuose, tad net nesusimąstydami daugelis tėvelių pinigus sumokėdavo. Atsipeikėdavo tik negavę čekių.

Teisėsaugos duomenimis, nuo medikų nukentėjo bent keturios šeimos, davusios po 80 eurų. Pinigai buvo paimami iš gimdyvių vyrų ar iš pačių gimdyvių.

Savo kaltę abu kaltinami medikai neigė. Jie iki šiol dirba P.Mažylio gimdymo namuose. Kaip kilus skandalui tikino tuometis įstaigos vadovas, pasirinkimo nėra – anesteziologų rinkoje labai trūksta.

Skandalo pradžia

15min primena, kad skandalas kilo po to, kai vienos 2016 m. spalio mėnesį P.Mažylio gimdymo namuose kūdikio susilaukusios moters anesteziologai paprašė susimokėti 80 eurų už epidūrinę nejautrą. Gimdyvės sugyventiniui pareikalavus čekio, jis jam nebuvo duotas. Tuomet vyras kreipėsi į 15min, o istorijai nuvilnijus plačiai, į redakciją ėmė plūsti kitų su tokia pat situacija susidūrusių moterų laiškai. Ne viena jų nutarė kreiptis ir į teisėsaugą.

Jos viena per kitą ėmė pasakoti, jog jau daug metų gydytojams „į kišenę“ mokėjo už procedūrą, kuri yra nemokama. Už ją gydymo įstaigai sumoka Valstybinės ligonių kasos. Tai sukėlė įtarimų, jog gimdymo namuose neteisėtai renkami pinigai.

Peržiūrėjus mokamų paslaugų žurnalą P.Mažylio gimdymo namuose, 2016 metais mokama epidūrinės nejautros paslauga buvo taikyta tik dviem atvejais. O neoficialiai susimokėjusių už šią paslaugą – ne viena dešimtis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./P.Mažylio gimdymo namai

2016 metų lapkričio 7 d. tyrimo dėl kyšininkavimo ėmėsi STT, gavusi 8 asmenų pareiškimus dėl galimo VšĮ Kauno klinikinės ligoninės filialo gydytojų kyšininkavimo taikant epidūrinę gimdymo skausmo malšinimo procedūrą gimdyvėms. Pranešimai apie įtarimus dėl kyšininkavimo iš viso buvo įteikti keturiems P.Mažylio gimdymo namų gydytojams.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo surinkti duomenys, leidžiantys pagrįstai įtarti, kad gydytojai už šią procedūrą iš gimdyvių ar jų artimųjų reikalavo tam tikros pinigų sumos, nurodydami, jog ši paslauga yra mokama, nors ji, kaip vėliau nustatė pareigūnai, buvo apmokėta Teritorinės ligonių kasos lėšomis. Nustačius šias aplinkybes, nusikalstamos veikos dėl kyšininkavimo buvo perkvalifikuotos į sukčiavimą.

Kadangi baudžiamoji atsakomybė už sukčiavimą kyla, jei įgyto turto vertė viršija 3 MGL (114 Eur), dviejų gydytojų atžvilgiu ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas ir surinkta medžiaga perduota policijai dėl administracinės atsakomybės taikymo šiems asmenims.

Kyšininkavimo skandalo klampinami Kauno P.Mažylio gimdymo namai netrukus liko be vadovo – nuo pernai metų sausio 31 d. iš šių pareigų pasitraukė Eugenijus Valasevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos