Henrikas Daktaras nuteistas iki gyvos galvos, tačiau Generalinė prokuratūra vis tiek apskundė jam paskelbtą nuosprendį

Generalinė prokuratūra apskundė nuosprendį Henriko Daktaro byloje. Kalėjimo iki gyvenimo galo reikalaujama ir kitu Daktarų grupuotės lyderiu vadinamam Egidijui Abariui. Apeliacinį skundą pateikė ir Henytę ginantis advokatas.
Henrikas Daktaras Klaipėdos apygardos teisme išklausė nuosprendį.
Henrikas Daktaras Klaipėdos apygardos teisme išklausė nuosprendį. / Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr.

Lietuvos generalinė prokuratūra siekia, kad iki gyvos galvos nuteistas Henrikas Daktaras būtų nuteistas ir dėl nusikaltimų, dėl kurių jis buvo išteisintas. Kitą grupuotės kūrėją ir vadovą Egidijų Abarių prašoma, kaip ir H.Daktarą, įkalinti iki gyvos galvos.

Birželio viduryje nuosprendį kauniečiui paskelbęs Klaipėdos apygardos teismas praėjusią savaitę gavo Generalinės prokuratūros apeliacinį skundą.

H.Daktaras dėl aštuonių nusikaltimų, iš kurių du kaltinimai nužudymu, padarymo išteisintas, nenustačius, kad jis dalyvavo padarant šias veikas.

Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Zdzislavas Tuliševskis trečiadienį BNS sakė, kad dėl kai kurių epizodų H.Daktaras ir E.Abarius buvo išteisinti, tai šis išteisinimas ir skundžiamas.

Egidijus Abarius
Egidijus Abarius

E.Abariui teismas skyrė laisvės atėmimą pataisos namuose 20 metų, iki nuosprendžio įsiteisėjimo ir įvykdymo paliko suimtą. Teisėjų kolegija E.Abarių pripažino vienu iš nusikalstamo susivienijimo kūrėjų ir vadovų, padariusiu tris labai sunkius ir keturis mažiau visuomenei pavojingus nusikaltimus.

Pats kaltinamasis tiesiogiai žmonių nežudė.

Generalinė prokuratūra E.Abariui, kaip ir H.Daktarui, prašė skirti įkalinimo iki gyvos galvos bausmę.

E.Abarius dėl dvylikos nusikaltimų, iš kurių trys kaltinimai nužudymu ir du pasikėsinimu nužudyti, padarymo išteisintas, nenustačius, kad jis dalyvavo padarant šias veikas.

Tuo pačiu apeliaciniu skundu Generalinė prokuratūra prašo paskirti su laisvės atėmimu nesusijusią bausmę su teisėsauga bendradarbiaujančiam buvusiam nusikalstamo susivienijimo dalyviui Rimvydui Žilinskui. Teismas jam skyrė realią laisvės atėmimo bausmę. Tuo metu prokuratūra mano, kad kaltę pripažinusiam ir tyrimui padėjusiam R.Žilinskui turi būti skirta švelnesnė bausmė.

Prokuratūra skunde taip pat rašo, kad nuteistieji turi atlyginti tūkstantines proceso – lavonų paieškos, atgabenimo iš užsienio – išlaidas.

Birželio 14 dieną nuosprendį H.Daktaro ir kitų kaltinamųjų byloje paskelbė Klaipėdos apygardos teismo teisėjų kolegija. Šis nuosprendis per 20 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui per nuosprendį priėmusį teismą.

Klaipėdos apygardos teismo atstovė spaudai Gintarė Daugėlaitė trečiadienį BNS sakė, kad kol kas teisme gauti septyni apeliaciniai skundai – nuosprendį apskundė E.Abarius, Audrius Gudomskas, Generalinė prokuratūra, Nikolajus Archipovas, Rolandas Zaveckas, R.Žilinskas.

Antradienį gautas ir H.Daktaro gynėjo skundas.

Teismas nuosprendžiu konstatavo, kad 1993-2000 metais veikė vienvaldžio lyderio H.Daktaro vadovaujamas nusikalstamas susivienijimas, kurio dalyviai buvo ginkluoti šaunamaisiais ginklais, sprogmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, naudotais ir planuotais panaudoti daromuose nusikaltimuose...

Dabar bus sprendžiamas skundų priėmimo klausimas, gali būti, kad teismas paštu gaus ir daugiau apeliacinių skundų iš kitų proceso dalyvių.

Klaipėdos apygardos teismas nuosprendžiu konstatavo, kad 1993-2000 metais veikė vienvaldžio lyderio H.Daktaro vadovaujamas nusikalstamas susivienijimas, kurio dalyviai buvo ginkluoti šaunamaisiais ginklais, sprogmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, naudotais ir planuotais panaudoti daromuose nusikaltimuose (nužudymuose, turto prievartavimuose, plėšimuose ir kt.).

Teisėjų kolegija, skirdama bausmes 15 kaltinamųjų, atsižvelgė į padarytų nusikalstamų veikų pavojingumo laipsnį, kaltinamųjų vaidmenis padarant konkrečius nusikaltimus, padarytų nusikaltimų kiekį, jų padarymo motyvus ir tikslus, kaltinamųjų atsakomybę lengvinančias ir sunkinančias aplinkybes, kaltinamųjų asmenybes.

Pasak teismo, anksčiau teistas H.Daktaras padarė septynis labai sunkius, su kėsinimusi į žmogaus gyvybę susijusius nusikaltimus bei šešis lengvesnius nusikaltimus. Pats tiesiogiai dalyvavo nužudant du žmones, nusikalstamas veikas darė siekdamas savanaudiškų tikslų ir išsaugoti savo įtaką nusikalstamame pasaulyje.

„Iš grupuotės lyderio veiksmų matyti, kad nusikalstama veikla buvo jo gyvenimo būdas. H.Daktaras – labai pavojingas visuomenei ir jo nusikalstamų polinkių pakeisti įprasta kriminaline bausme neįmanoma. Nagrinėtu laikotarpiu nusikalstama veikla taip pat buvo šio vyro gyvenimo būdas“, – paskelbė teismas.

Byloje dėl itin sunkių nusikaltimų buvo 16 kaltinamųjų, tačiau vienam pasislėpus, jo byla išskirta į atskirą ir nuosprendis paskelbtas 15-kai asmenų.

Teismas konfiskavo kaltinamųjų turto už 550 tūkst. litų, nukentėjusiesiems priteisė 205,5 tūkst. litų turtinės ir 450 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimo. Teismas pabrėžė, kad kaltinamųjų H.Daktaro ir E.Abariaus turto konfiskavimo klausimas turėtų būti išspręstas kitoje byloje, kurioje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl nepagrįsto praturtėjimo.

R.Zaveckui skirta 14 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Skirdamas bausmę, teismas atsižvelgė į tai, kad jau anksčiau teistas kaltinamasis buvo aktyvus nusikalstamo susivienijimo narys, smurtinių nusikaltimų vykdytojas, susivienijimo hierarchijoje turėjęs aukštesnę padėtį ir nusikalstamo susivienijimo vadovų vertinamas kaip patikimas dalyvis. Jis padarė du labai sunkius ir kelis lengvesnius nusikaltimus.

Rimgaudas Lantuchas nuteistas 13 metų laisvės atėmimo bausme, Gyčiui Ježeriui skirta 11 metų laisvės atėmimo.

Teismas nustatė, kad anksčiau teisti R.Lantuchas ir G.Ježerys buvo aktyvūs nusikalstamo susivienijimo nariai, smurtinių ir turtinio pobūdžio nusikaltimų vykdytojai, padarę atitinkamai du labai sunkius ir penkis lengvesnius nusikaltimus bei vieną labai sunkų ir šešis lengvesnius nusikaltimus. G.Ježerys šiuo metu kituose teismuose yra teisiamas už nusikalstamų veikų po šio nusikalstamo susivienijimo iširimo padarymą, o tai, teismo manymu, rodo didesnį šio asmens pavojingumą visuomenei. Vyrai laisvės atėmimo bausmes atliks pataisos namuose, iki nuosprendžio įsiteisėjimo ir įvykdymo jiems taikyta kardomoji priemonė – suėmimas.

Virginijų Silvestravičių teismas nuteisė devynerių metų laisvės atėmimo bausme, Vaidą Vansevičių – aštuonerių metų laisvės atėmimo bausme, jas nuteistieji taip pat privalės atlikti pataisos namuose. Kol šis nuosprendis įsiteisės ir bus pradėtas vykdyti, jiems skirta kardomoji priemonė – suėmimas.

Pasak teismo, V.Silvestravičius padarė trylika nusikalstamų veikų, o V.Vansevičius – dešimt, abu kaltais prisipažino visiškai, aktyviai padėjo išaiškinti nusikaltimus ir juose dalyvavusius asmenis.

Kitiems kaltinamiesiems – N.Archipovui, R.Žilinskui, Sauliui Vaitukaičiui, Vidmantui Gudzinskui, Ramūnui Stanioniui, A.Gudomskui – teismas skyrė bausmes nuo dvejų iki aštuonerių metų. Jie jas privalės atlikti pataisos namuose. Kazimieras Petronis nuteistas 45 paromis arešto, o R.Stončiui baudžiamoji byla nutraukta suėjus patraukimo baudžiamojon atsakomybėn senaties terminui. Teismas nustatė, kad N.Archipovas, R.Stanionis ir K.Petronis nepriklausė nusikalstamam susivienijimui.

Kaltinamasis Arūnas Šimėnas bylos nagrinėjimo metu nuo teismo pasislėpė, todėl paskelbta jo paieška, o baudžiamoji byla išskirta į atskirą.

Nuo bylos gavimo teisme dienos iki šio nuosprendžio priėmimo ir paskelbimo praėjo dveji metai ir keturi mėnesiai, bylą sudaro 94 tomai.

H.Daktaro ir jo grupuotės narių byla teisme nagrinėta nuo 2011 metų gegužės.

Byla dėl didelio Vilniaus teisėjų darbo krūvio ir procesinių apribojimų perduota nagrinėti Klaipėdos apygardos teismui.

Anksčiau kaunietis teistas penkis kartus, daug metų praleido įkalinimo įstaigose.

Pirmąsyk už grotų jis atsidūrė būdamas 19 metų. Suėmimą H.Daktarui teismas skyrė dar 2008 metų gruodžio 24 dieną, tačiau tada Henytė pasislėpė. Jis sulaikytas Bulgarijoje, netoli Varnos miesto, 2009 metų rugsėjo 4 dieną. Rudenį sukaks ketveri metai, kai H.Daktaras laikomas už grotų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai