Į užsienį pasprukęs ir pasislėpęs kalinys: „Pravieniškėse mano gyvybei grėsė pavojus“

Ketvirtadienį Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmuose baudžiamojoje byloje paskelbtas nuosprendis 46-erių Gediminui Dubikalčiui dėl vengimo atlikti laisvės atėmimo bausmę.
Pravieniškių pataisos namai – atviroji kolonija
Pravieniškių pataisos namai – atviroji kolonija / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Gediminas Dubikaltis nuteistas už tai, kad atlikdamas laisvės atėmimo bausmę Pravieniškių pataisos namuose–atvirojoje kolonijoje, 2018 metų balandį porai dienų buvo išleistas į namus, tačiau ten negrįžo.

G.Dubikaltis buvo kaltinamas dėl pabėgimo iš įkalinimo įstaigos.

Jis kaltu prisipažino visiškai ir pasakojo, kad pabėgo, nes galvojo, jog Pravieniškėse su juo gali susidoroti.

Nors jis nesiginčijo, kad laiku negrįžo į įkalinimo įstaiga, G.Dubikaltis tvirtino, kad turėtų būti teisiamas ne dėl pabėgimo, o dėl vengimo atlikti bausmę.

Teismas pažymėjo, kad pagal BK 241 straipsnio 1 dalį atsako tas, kas būdamas sulaikytas, suimtas ar atlikdamas arešto, laisvės atėmimo ar laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę pabėgo iš jo laikymo vietos. Tuo tarpu BK 242 straipsnyje numatyta baudžiamoji atsakomybė už vengimą atlikti arešto, laisvės atėmimo bausmę ar sugrįžti į kardomojo kalinimo vietą.

Teismas konstatavo, jog kaltinamasis į namus nuo 2018 m. balandžio 27 d. 18 val. 30 min. buvo išleistas ir išvyko teisėtu pagrindu, kas neatitinka pabėgimo požymio, kadangi G.Dubilkaičio teisė išvykti laikinai iš pataisos įstaigos buvo suteikta Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos direktoriaus įsakymu.

Teismas perkvalifikavo nusikaltimą, ko bylos nagrinėjimo teisme metu prašė ir valstybinį kaltinimą palaikęs prokuroras, ir pripažino G.Dubilkaitį kaltu dėl vengimo atlikti laisvės atėmimo bausmę.

„Kaltinamasis iš anksto savavališkai nusprendė nesilaikyti jam trumpalaikės išvykos metu nustatyto kelionės maršruto ir kitų sąlygų, su kuo buvo pasirašytinai supažindintas ir pasirašytinai pasižadėjo šių sąlygų laikytis – paleistas iš pataisos namų jis išvyko į užsienį, kur nuolat gyveno iki kol buvo sulaikytas vykdant jo atžvilgiu išduotą Europos arešto orderį.“ – nurodoma teismo nuosprendyje.

„Byloje nėra jokių duomenų, patvirtinančių, jog analizuojamu atveju į pataisos įstaigą G.Dubilkaitis negrįžo dėl svarbios priežasties, tai yra dėl grėsmės jo gyvybei ir sveikatai. Remiantis jo pirmosios instancijos teisiamojo posėdžio metu duotų parodymų visuma, išleistas iš pataisos įstaigos nuteistasis išvyko ne savo deklaruotos gyvenamosios vietos adresu (kur jis buvo išleistas), bet į užsienį.“ – rašoma teismo nuosprendyje.

Teismas, priimdamas nuosprendį, atsižvelgė į tai, kad kaltinamasis padarė nesunkų tyčinį nusikaltimą. Jis anksčiau yra teistas tiek Lietuvos Respublikoje, tiek užsienyje. Lietuvos Respublikoje teistas du kartus, naują nusikaltimą padarė neatlikęs ankstesniu nuosprendžiu paskirtos bausmės.

Teismas lengvinančia aplinkybe pripažino kaltinamojo prisipažinimą ir nuoširdų gailestį, jo atsakomybę sunkina tai, kad nusikaltimą padarė būdamas recidyvistas.

Tačiau teismas nevertino kaip lengvinančios aplinkybės – G.Dubilkaičio nurodytos grėsmės jo sveikatai ar gyvybei, kurią jis vertino kaip svarbią priežastį negrįžti laiku į pataisos įstaigą, kadangi ji neįrodyta.

Pripažinęs jį kaltu, teismas jam skyrė galutinę subendrintą – 3 metų 1 mėnesio 7 dienų laisvės atėmimo bausmę.

Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti apskųstas Kauno apygardos teismui skundą paduodant per Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmus.

Cituodami arba kitaip platindami šią informaciją, nurodykite informacijos šaltinį, rašoma Kauno apylinkės teismo pranešime spaudai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai