Tai jau antras Šiaulių tardymo izoliatoriaus teikimas dėl bausmės sušvelninimo laisvės atėmimu iki gyvos galvos nuteistajam S.Rarovskiui. Apygardos teismas 2019 metų rugsėjo 17 dienos nutartimi teikimą atmetė, rašoma Šiaulių apygardos teismo pranešime žiniasklaidai.
Didelį visuomenės rezonansą sukėlę nusikaltimai padaryti 1995 metais Vilniuje. Tada balandžio mėnesį per tarpusavio kilusį konfliktą S.Rarovskis tyčia nužudė vieną vyrą, o rugpjūčio pabaigoje jo auka tapo kitas vyras. S.S.Rarovskis taip pat buvo teisiamas už tais pačiais metais padarytus kitus nusikaltimus – pasikėsinimą nužudyti, šaunamojo ginklo panaudojimą, plėšimą, kt. Apkaltinamąjį nuosprendį S.S.Rarovskiui Vilniaus apygardos teismas paskelbė 1998 metais.
Šiaulių apygardos teismui 2020 metų lapkričio mėnesio pabaigoje pateiktame Šiaulių tardymo izoliatoriaus teikime dėl bausmės sušvelninimo, nuteistasis kalėti iki gyvos apibūdinamas kaip komunikabilus, tačiau siauro akiračio asmuo.
Dokumente konstatuojama, kad į pasikeitusias aplinkybes nuteistasis reaguoja ramiai, su administracijos atstovais yra taktiškas ir mandagus, su kitais nuteistaisiais nekonfliktuoja, pripažįsta kalėjimo subkultūros egzistavimą, tačiau teigia jos nesilaikantis. Į priežiūrą ir pareigūnus žiūri teigiamai.
S.Rarovskis bausmės atlikimo metu už įvairius drausmės pažeidimus (necenzūrinių žodžių ir žargono vartojimą, svetimo turto pasisavinimą, pornografinio turinio medžiagos turėjimą, smurtą, nustatytos tvarkos nesilaikymą) baustas 7 kartus, paskutinį kartą drausmine tvarka baustas 2016 m. spalio 28 d. už tai, kad bandė pasisavinti kito nuteistojo maistą, už tai jam buvo skirtas papeikimas.
Už gerą elgesį ir dalyvavimą visuomeninėje būrio veikloje skatintas 10 kartų.
Teikime pažymima, jog S.Rarovskis savikritiškai vertina savo nusikalstamą elgesį, nuoširdžiai gailisi, jam paskirtą bausmę suvokia kaip galimybę pasitaisyti ir išmokti gerbti socialiai priimtino gyvenimo vertybes ir normas. Nuteistasis ne vieną kartą kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą su malonės prašymais, tačiau visi jie buvo atmesti.
Teikime pažymima ir tai, kad nuteistasis laisvėje padarė ne vieną nusikalstamą veiką, siekdamas materialinės naudos. Šiuo metu santaupų neturi, tačiau turi pakankamai pinigų kasdienėms išlaidoms apmokėti, geba paskirstyti gaunamas lėšas. Pastovaus pajamų šaltinio neturi, finansiškai yra remiamas draugų ir sužadėtinės.
Teismo posėdžio metu Šiaulių tardymo izoliatoriaus atstovė teikimą palaikė, nuteistasis ir jo gynėja prašė teikimą tenkinti ir laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę pakeisti terminuoto laisvės atėmimo bausme, prokuroras prašė teikimo netenkinti.
Teismas, išnagrinėjęs Šiaulių tardymo izoliatoriaus teikimą dėl bausmės sušvelninimo nuteistajam, konstatavo, jog bausmę atliekančiam S.Rarovskiui vis dar nustatomi kriminogeniniai veiksniai – darbinių įgūdžių stoka ir turimas nedarbingumas, pastovaus pajamų šaltinio neturėjimas, pasidavimas neigiamai aplinkinių įtakai mažiau struktūruotoje aplinkoje.
Pažymėtina, kad tais atvejais, kai nustatomi neigiamai nuteistojo elgesį apibūdinantys kriminogeniniai rizikos veiksniai, ypatingą reikšmę turi konkretūs nuteistojo veiksmai bei pastangos siekiant minimalizuoti šių kriminogeninių veiksnių įtaką galimam pakartotiniam nusikalstamumui.
Teikimą išnagrinėjusi Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus kolegija pažymėjo, kad S.Rarovskis buvo įtrauktas į linkusių pabėgti ir užpulti nuteistųjų įskaitą.
Tai, kad paskutinį kartą S.Rarovskis skatintas tik 2017 m. gruodžio 29 d., t. y. prieš trejus metus, rodo, jog nuteistojo elgesyje aptinkamos tik trumpalaikės ir itin retos pavyzdingo elgesio apraiškos, dėl to vertinti, kad nuteistasis elgiasi nepriekaištingai, nėra pagrindo. Teismas atkreipė dėmesį, kad S.Rarovskis tik iš dalies vykdo individualiame socialinės reabilitacijos plane numatytas priemones, jo motyvacija dalyvauti programose – formali.
Taigi, nurodytos aplinkybės apie nuteistojo elgesį atliekant bausmę, neleidžia daryti neabejotinos išvados, jog pastarojo asmenybė prarado pavojingumą. Teisėjų kolegijos nuomone, nuteistojo siekis išeiti į laisvę negali turėti prioriteto prieš visuomenės interesą būti apsaugotai nuo nusikalstamų veikų ir nukentėjusiųjų interesą, kad žiaurius nusikaltimus įvykdęs asmuo tinkamai atsakytų ir būtų izoliuotas nuo visuomenės iki gyvos galvos.
Teismas Šiaulių tardymo izoliatoriaus teikimo netenkino. Ši teismo nutartis gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui.