Iki gyvos galvos kalintys žudikai prašo malonės, bet jų viltis griauna teismai

Lietuvos apeliacinis teismas neskundžiamomis ir galutinėmis nutartimis atmetė trijų nuteistųjų laisvės atėmimo bausmėmis iki gyvos galvos skundus dėl apygardos teismų nutarčių.
Lietuvos apeliacinis teismas
Lietuvos apeliacinis teismas / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Apygardos teismai netenkino Rolando Svirbutavičiaus, Vladislovo Zinevičiaus ir Rolando Palukaičio prašymų sušvelninti jiems paskirtas bausmes parenkant kitą bausmės rūšį.

Nuteistieji skunduose prašydami palengvinti jų teisinę padėtį – skirti terminuotą laisvės atėmimą ar kitą bausmę – Lietuvos apeliacinio teismo prašė atsižvelgti į Europos Žmogaus Teisių Teismo (toliau – EŽTT) sprendime, priimtame byloje „Matiošaitis ir kiti prieš Lietuvą“, pateiktus išaiškinimus.

Sprendimą priėmę Strasbūro teisėjai pažymėjo, kad nors pavojų keliantys asmenys gali būti nuolat kalinami, tačiau netgi įvykdžiusieji šiurpiausių nusikaltimų „išsaugo esminį žmoniškumą ir turi savyje galimybių pasikeisti“, todėl privaloma sudaryti sąlygas peržiūrėti jiems skirtas bausmes.

Nuteistieji nurodė, kad, neatsižvelgus į jų prašymus, bus pažeista Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija.

„Skundai atmetami, nes Lietuvos įstatymuose nenumatyta galimybė pakeisti asmeniui, nuteistam iki gyvos galvos, paskirtos bausmės, – teigia Lietuvos apeliacinio teismo teisėjai. – Klausimą dėl konkrečiam asmeniui paskirtos laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės pakeitimo kita bausmės rūšimi teismai galės spręsti tik tuomet, kai nacionalinėje teisėje bus įtvirtintas tokio pobūdžio institutas ir aiškiai nustatyta tokių prašymų pateikimo ir nagrinėjimo tvarka. Vien tik EŽTT sprendimo nepakanka švelninti nuteistiesiems skirtų bausmių.“

Tiesa, Vyriausybė antradienį pasiūlė Seimui apibrėžti, kokiais atvejais į laisvę galėtų būti paleisti nuteistieji iki gyvos galvos.

Siūloma, kad paleidimo į laisvę galėtų prašyti ne trumpiau kaip 20 metų kalintys nuteistieji, kuriems skirtas laisvės atėmimas iki gyvos galvos. Šį prašymą nagrinėtų apygardos teismai.

Be to, pretenduoti išeiti į laisvę galėtų tik tas nuteistasis, kuris yra atlyginęs nukentėjusiesiems ne mažiau kaip pusę teismo priteisto civilinio ieškinio.

Kali dėl nužudymų

Visi trys malonės prašę vyrai iki gyvos galvos įkalinti dėl nužudymų.

1997-ųjų kovo 16-ąją Rolandas Svirbutavičius Elektrėnų miestelyje kartu su trejais metais jaunesniu draugu Ričardu Karenda, apsiginklavę savadarbiu šautuvu ir peiliu, Elektrėnuose įsiveržė į butą, kuriame linksminosi trys kitos miesto grupuotės lyderiai ir vieno jų mergina.

Du vaikinus įsibrovėliai nušovė, o trečiąjį ir merginą – užbadė peiliu. Žudikai kūnus iš buto išvežė ir užkasė miške.

Egzekucija esą buvo surengta iš keršto už gatvėje atimtą striukę ir butelį šampano.

Kitą dieną abu įtariamieji sulaikyti. Vėliau R.Svirbutavičius su R.Karenda teisme išgirdo nuosprendį: iki gyvos galvos.

Rolandas Palukaitis – buvęs policininkas. 1998 m. balandžio 23 d. kartu su pusbroliu Dariumi Ambrasu pagrobė 27 metų moterį ir du jos mažamečius vaikus.

Jie už šeimos paleidimą reikalavo 27 tūkst. dolerių išpirkos, tačiau negavę pinigų, moterį nužudė.

Vladislavas Zinevičius iki gyvos galvos kali dėl žiauraus trijų žmonių nužudymo. Kartu su bendrais jis planavo apiplėšti senukų porą.

Pas senukus 2003 m. vasario 14-osios vakarą atvykę plėšikai prie namų sutiko į svečius atvykusį poros sūnėną, jis plėšikams ėmė priešintis ir buvo nužudytas.

Tuoj pat abu nusikaltėliai įsiveržė ir į namų vidų, nužudė abu sutuoktinius ir pagrobė 170 litų.

Beje, V.Zinkevičius savo aukoms padėjo kasti kapo duobes ir buvo sulaikytas tik po kelių dienų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų