Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdyba (VPK KPONTV) tęsia ikiteisminį tyrimą dėl tarptautiniu mastu veikusios organizuotos nusikalstamos grupuotės (ONG).
ONG veikė keliose valstybėse, todėl tyrimą uostamiesčio pareigūnai atliko bendradarbiaudami su užsienio teisėsaugos institucijomis. Tyrėjai nustatė, kad grupuotės nariai labai dideliais kiekiais įveždavo į Lietuvos Respubliką kontrabanda iš užsienio atgabentas narkotines ir psichotropines medžiagas, platino jas Lietuvoje bei gabeno pagal užsakymus į kitas šalis.
Organizavo kontrabandą
Įtariama, kad vienas iš nusikalstamos veikos organizatorių, gimęs 1974 metais, Nyderlandų Karalystėje parūpindavo bendrininkams narkotinių (psichotropinių) medžiagų, o pastarieji maskuodavo kvaišalų kontrabandą tarptautinių krovinių ir žmonių pervežimo mikroautobusais individualia veikla. Beje, šis vyriškis 2011 metais jau buvo teisiamas už analogišką nusikalstamą veiką, tačiau buvo išteisintas pritrūkus įrodymų.
Bendradarbiaujant su Suomijos teisėsaugos pareigūnais, du bendrininkai buvo sulaikyti Helsinkyje 2018 metų gegužę. Taip pat buvo sulaikyti ir užsienyje gyvenę Lietuvos ir Suomijos piliečiai. Bendros operacijos metu Suomijoje per kratas rasta apie 6 kg amfetamino ir virš 12 000 tablečių su psichotropiniais vaistais.
Nežinodami apie bendrininkų sulaikymą Suomijoje, kiti grupuotės nariai tęsė suplanuotus nusikaltimus. Įtariama, kad ONG organizavo labai didelio kiekio kvaišalų kontrabandą į Lietuvą. Kitą dieną po įtariamųjų sulaikymo Suomijoje, Klaipėdos KPONTV pareigūnai Kaune sulaikė įtariamuosius jų sėbrus.
Rasti kilogramai narkotinės medžiagos
Per kratas paimta daugiau nei 53 kg kanapių dervos, apie 6 kg kanapių bei apie 3,3 kg ekstazio tablečių. Lietuvoje iš neteisėtos apyvartos paimtų kvaišalų „gatvės“ kaina gali siekti 650 000 Eur. Taip pat rastas Jungtinėje Karalystėje pavogtas motociklas, savadarbis šaunamasis ginklas, pneumatinis šautuvas, netikras vairuotojo pažymėjimas, įrankiai ir priemonės narkotikams pakuoti bei kiti įkalčiai.
2019 m. gegužės mėn. dalis uostamiesčio KPONTV atlikto ikiteisminio tyrimo su kaltinamuoju aktu buvo perduota teismui – kaltinimai dėl kvaišalų kontrabandos ir neteisėto disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis labai dideliais kiekiais organizuotoje grupėje pareikšti trims asmenims.
2019 m. gruodžio mėn. Kauno apygardos teismo nuosprendžiu dviem kaltinamiesiems paskirtos atitinkamos 4 m. ir 4 m. 6 mėn. laisvės atėmimo bausmės. 2020 m. kovo mėn. Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžiu trečiajam kaltininkui paskirta 12 m. 9 mėn. laisvės atėmimo bausmė. Konfiskuotas ir kaltinamųjų turtas, į kurį buvo apribotos nuosavybės teisės.
Paskutinis grupuotės narys
2018 m. rugsėjo mėn. Helsinkio teismas paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį narkotikų kontrabandininkams ir prie neteisėto disponavimo jais labai dideliais kiekiais prisidėjusiems asmenims. Klaipėdiečiams paskirti 5 m. 6 mėn., kitam Lietuvos Respublikos piliečiui – 3 m. 8 mėn., suomiui – 4 m. laisvės atėmimo.
Dar viena KPONTV atlikto tyrimo dalis, Suomijos Respublikos pagal EAO Lietuvai perduoto 1973 m. gimusio klaipėdiečio atžvilgiu, šių metų kovo mėnesį su kaltinamuoju aktu buvo perduota teismui.
Paskutinis iš grupuotės narių – 1974 metais gimęs vyriškis Nyderlandų teisėsaugos institucijų perduotas Lietuvai pagal EAO ir pristatytas į Klaipėdos apskrities VPK areštinę. Jam pareikšti įtarimai dėl organizuotoje grupėje įvykdytų narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrabandos bei šių medžiagų disponavimo labai dideliais kiekiais.
Įtariamajam paskirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas trims mėnesiams.
Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyrius.
Už narkotinių ar psichotropinių medžiagų kontrabandą numatytas laisvės atėmimas nuo 3 iki 10 metų.
Už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis labai dideliais kiekiais baudžiama laisvės atėmimu nuo 10 iki 15 metų.