Tai pirmoji teisme išnagrinėta byla dėl finansinių nusikaltimų Gariūnų turgavietėje ir pirmasis įsiteisėjęs teismo sprendimas. Šiemet teismus turėtų pasiekti dar kelios bylos dėl finansinių nusikaltimų didžiausioje šalies turgavietėje.
Vilniaus mesto 2-asis apylinkės teismas baudžiamuoju įsakymu dviem prekeiviams sutuoktiniams K. ir L.M. balandžio pradžioje skyrė pinigines baudas. Teismas nusprendė, kad byloje yra pakankamai įrodymų, pagrindžiančių prekeivių kaltę.
Pasak šią bylą tyrusios Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT), vilnietis K.M. pripažintas kaltu dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo, jam paskirta 100 MGL dydžio - 13 tūkst. litų piniginė bauda.
Į paskirtą bausmę teismas įskaitė laikinajame sulaikyme pernais spalį išbūtą laiką - vieną parą. Galutinė bausmė vilniečiui - 98 MGL dydžio - 12 tūkst. 740 litų piniginė bauda.
Prekeivis įpareigotas šią baudą per keturis mėnesius nuo teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos sumokėti į Valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitą.
K.M. neprieštaravo prokuroro sprendimui užbaigti procesą teismo baudžiamuoju įsakymu, tačiau prašė skirti mažesnę baudą, nei siūlo prokuroras. .
K.M. sutuoktinė L.M. pripažinta kalta dėl aplaidaus apskaitos tvarkymo, jai paskirta 20 MGL dydžio - 2,6 tūkst. litų bauda.
Teismas įpareigojo L.M. baudą per keturis mėnesius nuo teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos sumokėti į Valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitą
Teismo baudžiamasis įsakymas buvo priimtas balandžio 6 dieną ir įsiteisėjo po 14 dienų, nuo tada, kai baudžiamąjį įsakymą gavo K.M. ir L.M. Nubaustieji nesikreipė su prašymu į Vilniaus apygardos teismą surengti jų bylos svarstymą.
Abiem prekeiviams yra paskirti rašytiniai pasižadėjimai neišvykti. Šios kardomosios priemonės panaikintos įsiteisėjus nuosprendžiui.
Ikiteisminį tyrimą dėl prekeivių A.M. ir L.M. atliko FNTT Vilniaus apygardos valdyba kartu su Vilniaus apygardos prokuratūra.
Nustatyta, kad įtariamieji, 2010–2011 metų laikotarpiu prekiaudami su verslo liudijimu, apgaulingai tvarkė buhalterinę apskaitą. Jie dokumentuose nurodydavo daug mažesnes prekių įsigijimo ir pardavimo kainas, taip nuslėpdami tikrąjį prekybos mastą ir išvengdami prievolės sumokėti pridėtinės vertės mokestį, taikomą kai metinė apyvarta viršija 100 tūkst. litų sumą.
Išaiškinta, kad Gariūnų prekeiviai patys nuvykdavo į Kiniją, kur už grynuosius pinigus be jokių apskaitos dokumentų įgydavo didelius kiekius įvairių prekių.
Vėliau jie kreipdavosi į organizuotos grupės vadovus, kad pastarieji organizuotų Lietuvoje registruotos įmonės vardu tikrovės neatitinkančių PVM sąskaitų faktūrų išrašymą. Šiuose dokumentuose būdavo nurodomos keleriopai mažesnės prekių įsigijimo kainos, nei yra iš tikrųjų, pavyzdžiui, vienos vyriškos striukės įgijimo dokumentuose kaina buvo nurodyta 3,34 lito, moteriškos striukės tik – 2,76 lito, nors tikroji drabužių vertė būdavo keleriopai didesnė.
K.M. tyrėjams pasakojo, kad daugelį metų pagal verslo liudijimus prekiauja Gariūnų turgavietėje vyriškomis ir moteriškomis striukėmis. 2010-2011 metais jis taip pat buvo įsigijęs verslo liudijimus ir jų pagrindu prekiavo. Prekybą iš dalies vykdė kartu su savo žmona L.M., kuri, kaip ir jis savo vardu buvo įsigijusi atitinkamus verslo liudijimus.
Tyrimo metu įtariamieji pripažino savo kaltę, sutiko savanoriškai atlyginti padarytą žalą ir sumokėjo į valstybės biudžetą daugiau nei 60 tūkst. litų. Pripažinus kaltę ir savanoriškai atlyginus žalą, Gariūnų prekeivių baudžiamoji byla buvo išskirta iš pagrindinės bylos ir perduota Vilniaus miesto 2-ajam apylinkės teismui, kad teismas priimtų baudžiamąjį įsakymą.
Praėjusių metų spalio mėnesį FNTT kartu su Vilniaus apygardos prokuratūra, bendradarbiaudama su Vilniaus apskrities valstybine mokesčių inspekcija, išaiškino organizuotą grupę, susidedančią iš daugiau kaip 40 asmenų, kurie, kaip įtariama, nuo 2010-ųjų sausio iki 2011-ųjų rugsėjo, slėpdami mokesčius, Gariūnų turgavietėje prekiavo be apskaitos dokumentų.
Bendros operacijos metu nusikalstamos veiklos organizatorių, vykdytojų ir padėjėjų darbo vietose, namuose, sandėliuose, prekybos vietose, automobiliuose buvo atlikta per 120 kratų. Kratų metu buvo rasti bei paimti nusikalstamą veiklą patvirtinantys buhalterinės apskaitos dokumentai, įvairūs juodraščiai, ribotos atsakomybės bendrovių bankinių sąskaitų duomenys, kompiuteriai ir kompiuterinės laikmenos, daugiau nei 1,2 mln. litų grynųjų pinigų įvairia valiuta, kaip įtariama, gautų iš nelegalios prekybos.
Bendros operacijos metu buvo sulaikyti 53 įtariamieji, kuriems pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo, neteisėto vertimosi ūkine veikla, dokumentų klastojimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo. Vienas pagrindinių įtariamųjų - Piotras Tkačiukas.
Šiuo metu FNTT Vilniaus apygardos valdyba kartu su Vilniaus apygardos prokuratūra tęsia ikiteisminį tyrimą. Didelės apimties baudžiamojoje byloje įtariamieji jau atlygino daugiau kaip 200 tūkst. litų padarytos žalos valstybei, todėl artimiausiu metu ir kitų įtariamųjų bylas rengiamasi perduoti į teismą.