Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Išvežiojamojo maisto verslas: juodoji buhalterija, nelegalūs darbuotojai ir nuslėpti 300 tūkst. eurų

Maisto paruošimu pobūviams bei šventėms ir jo išvežiojimu užsiimantys verslininkai iš Šilalės bei Klaipėdos galėjo nuslėpti apie 300 tūkst. eurų gautų pajamų, darbuotojams mokėti atlyginimus vokeliuose, samdyti nelegalius darbuotojus.
Nelegaliai ruošiami užkandžiai
Nelegaliai ruošiami užkandžiai / Kauno apskrities VPK nuotr.

Tokias tendencijas atskleidė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Klaipėdos apygardos valdybos atlikta analizė viešojo maitinimo sektoriuje. Įžvelgę, kad kai kurių verslininkų veikla gali būti nusikalstama, FNTT Klaipėdos apygardos tyrėjai kartu su Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos specialistais atliko keturis tikslinius patikrinimus, o pagal surinktus pirminius duomenis buvo pradėti 3 ikiteisminiai tyrimai ir nustatytas administracinis nusižengimas.

Pavyzdžiui, vienos Šilalės parduotuvės rūsyje įrengtoje virtuvėje buvo gaminami užkandžiai ir karštieji patiekalai banketams bei pobūviams. Maistą gamino individualia veikla besiverčianti šilališkė, kuriai padėjo dar dvi virtuvės darbuotojos. Po atlikto patikrinimo nustatyta, kad ne visos iš išvežiojamojo maisto gautos pajamos buvo įtraukiamos į individualia veikla besiverčiančios moters apskaitą. Įtariama, kad pajamos per metus buvo didesnės nei 45 tūkst. eurų.

Pasiekusi tokias pajamas, verslininkė turėjo registruotis kaip pridėtinės vertės mokesčio mokėtoja, tačiau to ji nebuvo padariusi. Po FNTT Klaipėdos apygardos valdybos tyrėjų atlikto patikrinimo buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo apgaulingo apskaitos tvarkymo. Pirminiais duomenimis, šilališkė galėjo neapskaityti apie 70 tūkst. eurų pajamų.

Įtariama, kad apgaulingai apskaita buvo tvarkoma ir kitoje bendrovėje, turinčioje dvi kavines Šilalėje. Patikrinimo metu nustatyta, kad vienoje iš kavinių nelegaliai dirba virtuvės padėjėja. Išvežiojamu maistu papildomai besiverčianti bendrovė, įtariama, daliai savo darbuotojų galėjo mokėti atlyginimus vokeliuose. Pirminiais skaičiavimais, per kelerius metus kiekvieną mėnesį virėjams, barmenams, padavėjoms galėjo būti sumokėta nuo 50 eurų iki 200 eurų neoficialaus atlyginimo. Be to, įtariama, kad ne visos pajamos iš išvežiojamojo maisto gamybos ir prekybos galėjo buvo įtrauktos į bendrovės apskaitą. Surinkti pirminiai duomenys rodo, kad bendrovė galėjo neapskaityti apie 35 tūkst. eurų.

Administraciniai pažeidimai buvo užfiksuoti ir vienoje iš Laukuvoje (Šilalės raj.) veikiančių kavinių. Klaipėdos, Šilutės, Kelmės gyventojams maistą tiekianti kavinė per mėnesį neapskaitydavo apie 1,5 tūkst. eurų. FNTT Klaipėdos apygardos valdybos tyrėjai patikrinimo metu nustatė, kad kavinės virtuvėje nelegaliai dirbo moteris, o kavinės kasoje buvo nustatytas pinigų perteklius. Užfiksavus šiuos pažeidimus buvo surašytas administracinių pažeidimų protokolas bendrovės vadovei. Tauragės apylinkės teismo Šilalės teismo rūmai gali jai skirti piniginę baudą.

Trečiasis ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas įtarus, kad tris valgyklas Klaipėdoje ir Gargžduose turinti bendrovė per kelerius metus galėjo nuslėpti ne mažiau kaip 150 tūkst. eurų pajamų. Vestuvėms ir kitoms puotoms maistą tiekiančioje bendrovėje dirba 37 darbuotojai, o patikrinimo metu buvo užfiksuoti ir 4 nelegaliai dirbantys asmenys. Įtariama, kad bendrovė šešėlinių pajamų galėjo gauti į buhalterinę apskaitą neįtraukdama gautų lėšų už suteiktas maitinimo paslaugas įvairiuose renginiuose.

FNTT Klaipėdos apygardos valdybos tyrėjai tęsia atliekamus ikiteisminius tyrimus dėl apgaulingos apskaitos tvarkymo minėtose viešojo maitinimo įstaigose. Tyrimus organizuoja ir jiems vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos