Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono Sprogmenų neutralizavimo kuopos vadas kpt. Nerijus Alekna patikino, kad sekmadienį popiet Kauno III forto viduje, ant laiptų, besitvarkydami žmonės rado daiktus, panašius į sprogmenis. Buvo iškviesta policija.
Pagal standartinį planą ėmė veikti visos specialiosios tarnybos. Įvestas planas „Skydas“. „Aro“ atstovai nustatę, kad tai – karinės gamybos, o ne kriminalistės veiklos objektai, priėmė sprendimą kreiptis į išminuotojus. Šie atvykę identifikavo, jog rasti daiktai – tai mokomosios prieštankinės minos, neturinčios sprogstamosios medžiagos. Nustatyta, jog jos – nepavojingos.
„Galime daryti prielaidą, kad minos užsiliko nuo sovietinės kariuomenės išsidėliojimo Kaune laikų“, – patikino N.Alekna.
Kadangi rastos minos – be sprogstamosios medžiagos, nuspręsta jų nenaikinti vietoje, o transportuoti į bataliono nuolatinę dislokacijos vietą. Ten jos bus sunaikintos lauko pratybų metu.
N.Aleknos teigimu, šiuo metu išminuotojai jau yra peržengę 1100 šiais metais įvykdytų operacijų skaičių. Dažniausiai skaičius vos siekia 1000 išminavimo operacijų per metus. Pernai viršijo 1400. Tai – rekordas.
„Pavasarį ir rudenį pasitaiko laikotarpių, kuomet per dieną sulaukiame ir dešimties iškvietimų. Vidurkis – trys ar keturi per dieną. Kartais per operaciją randamas vienas sprogmuo, kartais du, o kartais – ir kelios dešimtys. Zarasų rajone esame radę virš 2000 granatų“, – teigė Sprogmenų neutralizavimo kuopos vadas.
Pasak jo, daugiausiai sprogmenų žmonės randa Vilkaviškio regione ar vadinamosios buvusios Rytprūsių sienos ribose. Antrojo Pasaulinio karo metais ten buvo itin gyvybiškai svarbi linija.