Klaipėdos apskrities VPK Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdyba (KP NNTV) bei Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūra antradienį pranešė užbaigę kone dvejus metus trūkusį ypatingo sudėtingumo tyrimą uostamiesčio gyventojams aktualia tema – organizuotos grupės vykdomų sisteminių nusikaltimų, susijusių su transporto priemonių Klaipėdos apskrityje ir Tauragėje vagystėmis, įvairių dokumentų, VIN ir valstybinių numerių klastojimu, jų panaudojimu, vogtų automobilių ar jų dalių verslišku realizavimu ir kitomis veikomis.
„Šių organizuotos grupės narių identifikavimas, sulaikymas bei patraukimas baudžiamojon atsakomybėn – tai ilgo, kantraus ir kruopštaus Klaipėdos AVPK KP NNTV pareigūnų bei ikiteisminiam tyrimui vadovaujančio Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokuroro Kazio Grigaičio darbo rezultatas“, – rašoma žiniasklaidai išplatintame pranešime.
Vogė paklausius rinkoje automobilius
Organizuotos grupės žvilgsnis, kaip teigia pareigūnai, buvo nukreiptas į „Toyota Prius“, „Honda CR-V“, „Toyota Corolla Verso“, BMW, „Audi A6“ markės automobilius, kurių pasirinkimas – esą neatsitiktinis. Vagystės buvo vykdomos 2015-2016 metais.
„Tai ypač pamėgti, didele paklausa rinkoje pasižymintys automobiliai. Tyrimo metu iš 13 pavogtų automobilių pavyko surasti ir teisėtiems savininkams grąžinti didžiąją dalį transporto priemonių, kitas jau buvo spėta realizuoti užsienyje arba parduoti dalimis“, – dėsto pareigūnai. Daugiau nei pusė pavogtų automobilių – „Toyota“ markės“.
Tyrimas, anot jų, užtruko ne tik dėl labai didelės tiriamos medžiagos apimties, proceso dalyvių skaičiaus, bet ir daugybės atliktų specialistų tyrimų, apžiūrų, susirašinėjimo su užsienio valstybių teisėsaugos institucijomis dėl informacijos teikimo, kratų metu rastų ir paimtų informacinių technologijų įrangos turinio analizės, rastų automobilių detalių identifikavimo, pavyzdžių lyginamiesiems tyrimams surinkimo ir kitų veiksmų.
4 tyrimai
Dėl tyrimo specifikos iš pagrindinės bylos į atskirus atskirti 4 tyrimai, iš kurių:
- vienas dėl ieškomo 1980 m. gimusio gerai Lietuvos ir užsienio policijai žinomo klaipėdiečio įvykdytų 3 nusikalstamų veikų – žinomai nusikalstamu būdu įgyto turto realizavimas ir du transporto priemonės identifikavimo numerių klastojimo atvejai; vienas tyrimas jau baudžiamuoju įsakymu užbaigtas dėl 1990 m. gimusio klaipėdiečio, ankščiau Danijos Karalystėje nuteisto už vogtų daiktų realizavimą, įvykdytų 7 nusikalstamų veikų – 5 dokumentų klastojimo atvejai, žinomai nusikalstamu būdu įgyto turto realizavimas ir transporto priemonės identifikavimo numerių klastojimas veikiant organizuotoje grupėje;
- vienas tyrimas kaltinamuoju aktu dėl 1973 m. gimusio ankščiau neteisto klaipėdiečio įvykdytų 5 nusikalstamų veikų – 4 žinomai nusikalstamu būdu įgyto turto realizavimo atvejai ir iš to, kaip rezultatas – neteisėtas vertimasis ūkine komercine veikla;
- dar vienas tyrimas atskirtas nesulaukus atsakymų iš Ispanijos Karalystės ir Didžiosios Britanijos teisėsaugos institucijų dėl dokumentų pagrobimo, jų panaudojimo ir transporto priemonės identifikavimo numerių klastojimo, kuriame tikslų nusikalstamų veikų skaičių bus galima konstatuoti tik sulaukus minėtų oficialių atsakymų ir patraukti 1969 m. gimusį asmenį atsakomybėn.
„Būtina pažymėti, kad sudėtingo tyrimo metu nuo baudžiamosios atsakomybės dėl 11 nusikalstamų veikų buvo atleista 1994 m. gimusi tauragiškė, kuri aktyviai padėjo atskleisti organizuotos grupės narių padarytas nusikalstamas veikas“, – rašoma pranešime žiniasklaidai.
Teisme – 4 organizuotos grupės nariai
Pagrindinėje byloje, užbaigtoje kaltinamuoju aktu paskutinėmis šių metų birželio dienomis, į teismą perduoti 4 organizuotos grupės nariai: 1984 m. gimęs klaipėdietis, 1977 m. gimęs 6 kartus Lietuvoje ir už jos ribų teistas ir 1978 m. gimęs kartą teistas Klaipėdos miesto gyventojai, 1986 m. gimusi Klaipėdos gyventoja, šiuo metu deklaravusi gyvenamąją vietą Vilniaus rajone, kuriems inkriminuotos 187 nusikalstamos veikos, tarp jų – 48 sunkūs nusikaltimai.
Tai 13 lengvųjų automobilių vagysčių, 1 pasikėsinimas pavogti automobilį, 34 rengimosi pavogti automobilius atvejai, be to, įvairių dokumentų klastojimo, klastotų dokumentų panaudojimo atvejai, žinomai nusikalstamu būdu įgyto turto realizavimai, transporto priemonės identifikavimo numerių klastojimai, neteisėtas vertimasis ūkine komercine veikla, kitų oficialių žymėjimo ženklų pagaminimas, laikymas, realizavimas veikiant organizuotoje grupėje.
Kaip pareigūnai skelbė anksčiau, vaidmenų pasiskirstymas organizuotoje grupėje buvo aiškus: „Nusikaltėliai veikė pagal gerai suplanuotą ir sklandžią schemą: pagal neteisėtai įgytus tikrus automobilių nuosavybės dokumentus užsienyje „auksarankiai“ pagamindavo netikrus valstybinius transporto priemonių numerius, VIN lipdukus. Automobilių identifikavimo numeriai buvo suklastoti taip kokybiškai, kad nei naujajam savininkui, nei VĮ „Regitra“ darbuotojui jokių abejonių dėl jų tikrumo automobilio registravimo metu nekildavo.
Automobilių ieškodavo mergina
Viena iš merginų ieškodavo „tinkamų“ automobilių, t.y. tokių, kurie pagal markę, modelį, spalvą atitiktų bendrus turimų dokumentų duomenis, bei tokių, kuriuose įrengta tik gamyklinė apsaugos signalizacija, ir juos 1977 m. ir 1984 m. gimę klaipėdiečiai galimai pavogdavo, o automobilių pervarymą, jų nurodymu, dažniausiai vykdydavo mergina, kuri į šią veiklą įtraukė ir savo seserį.
Vogti automobiliai keliaudavo į Plungės rajoną, kur juos arba išardydavo dalimis ir parduodavo per elektroninę pardavimų platformą „Ebay“, arba suklastodavo automobilių identifikavimo numerius. Kruopštaus pareigūnų darbo metu, analizuojant „Ebay“ apyvartos duomenis, gautus bendradarbiaujant su užsienio šalių teisėsauga, pavyko nustatyti ir surinkti pakankamai duomenų, inkriminuoti neteisėtą vertimąsi ūkine komercine veikla.“
Apie organizuotos grupės veiklą liudija ir kratų metu rasta automobilių atrakinimui ir užvedimui skirta speciali įranga, automobilių užvedimo schemos.
Vogtų automobilių detales pardavinėjo
Tyrimo metu pareigūnai teigia nustatę dvi vietas, kuriose rastos sandėliuojamos (matoma pateiktoje vaizdo medžiagoje), pavogtų ir išardytų automobilių detalės, dalis jų jau buvo paruoštos pardavimui, kaip nustatyta, ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse.
Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos pareigūnai tikina ir toliau „akylai stebintys bei analizuojantys“ kriminogeninę situaciją transporto priemonių vagysčių uostamiestyje ir apskrityje, jų realizavimo srityse, siekdami patraukti kaltininkus baudžiamojon atsakomybėn.
Pagal Baudžiamąjį kodeksą, asmuo, pagrobęs didelės vertės svetimą turtą arba yra pagrobęs svetimą turtą dalyvaudamas organizuotoje grupėje, baudžiamas laisvės atėmimu iki 8 metų.