„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 02 23 /15:37

Korupcijos skandalas: sulaikyta prokurorė R.Aliukonienė, apklaustas Darbo partijos bylą nagrinėjęs AT teisėjas V.Aidukas, minimas didelis kyšis

Ketvirtadienį šalį sudrebino dar vienas korupcijos skandalas. Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko kratas Vilniaus apygardos prokuratūroje ir vienos prokurorės namuose. Sulaikyta šios prokuratūros skyriaus vadovė prokurorė Rita Aliukonienė, kuriai pareikšti įtarimai prekyba poveikiu stambiu mastu. Tyrimas susijęs su Darbo partijos (DP) „juodosios buhalterijos“ byla, kurią nagrinėjant Lietuvos Aukščiausiajame Teisme buvo siūlytas stambus kyšis. Kaip specialusis liudytojas apklaustas bylos nagrinėjimui vadovavęs AT teisėjas Viktoras Aidukas. Neatmetama, kad DP bylą teks peržiūrėti.
Viktoras Aidukas ir Rita Aliukonienė
Sulaikyta prokurorė Rita Aliukonienė / 15min ir VU nuotr.

Generalinė prokuratūra 12 val. 15 min. išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad generalinis prokuroras Evaldas Pašilis pradėjo ikiteisminį tyrimą prokurorę R.Aliukonienę įtariant prekyba poveikiu.

Prokurorė – už grotų

STT pranešė, kad neteisėto atlygio už prekybą poveikiu suma viršija 250 MGL (9 500 Eur).

Prokuratūroje įvykusios konferencijos metu pranešta, kad įtarimai susiję su Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byla.

15min šaltiniai teigia, kad ketvirtadienį į Vilniaus apygardos prokuratūrą atvyko STT agentai.

Laikinasis prokuratūros vadovas Anatolijus Koržovas naujienų agentūrai BNS patvirtino, kad prokuratūroje „vyksta procesiniai veiksmai“, tačiau jų nedetalizavo.

„Aš galiu patvirtinti, kad vyko krata“, – sakė A.Koržovas.

Jis patvirtino tai, jog Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausioji prokurorė R.Aliukonienė buvo sulaikyta.

„Taip. Faktą galiu patvirtinti“, – teigė A.Koržovas.

Ketvirtadienį tyrime apklaustas vienas Aukščiausiojo Teismo teisėjų.

Su generaliniu prokuroru Evaldu Pašiliu BNS kol kas nepavyko susisiekti.

BNS žiniomis, R.Aliukonienei pareikšti įtarimai. Vilniaus apygardos prokuratūros Pirmasis baudžiamojo persekiojimo skyrius yra atsakingas už nužudymų ir kitų sunkių nusikaltimų tyrimus.

Organizuoti šį ikiteisminį tyrimą, jam vadovauti ir kontroliuoti pavesta Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentui.

Komentarą žiniasklaidai Generalinėje prokuratūroje ketvirtadienį po pietų pateikė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša. Paaiškėjo, kad prokurorė Rita Aliukonienė sulaikyta dėl Aukščiausiajame Teisme nagrinėtoje Darbo partijos byloje siūlyto kyšio.

VIDEO: Prokuratūra atskleidė: prokurorė sulaikyta dėl Darbo partijos byloje siūlyto kyšio

„Ikiteisminio tyrimo objektas yra galimas poveikis Aukščiausiame Teisme nagrinėtoje Darbo partijos byloje“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimo ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras M.Jovaiša.

Kaip 15min teigė Lietuvos aukščiausiojo teismo (LAT) atstovė spaudai Dovilė Bružaitė, kol kas daugiau duomenų nėra žinoma. LAT pirmininkas Rimvydas Norkus kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas suteikti daugiau informacijos.

Įtariamųjų gali būti ir daugiau

Aukščiausiojo Teismo pirmininkas R.Norkus ketvirtadienio popietę sakė, kad šiandien jam trūksta išsamios informacijos, tačiau teoriškai teisėjas gali būti nušalintas, o DP byla gali būti peržiūrėta.

„Tokiu atveju įsijungia Baudžiamojo proceso kodekso reglamentuotas proceso atnaujinimo mechanizmas, ir įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu nustačius, kad teisėjai nusikalstamai piktnaudžiavo, procesas gali būti atnaujintas“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė R.Norkus.

Tačiau jis ragino neskubėti „su jokiais vertinimais ir išvadomis, kadangi šiandien mes turime labai ribotą informaciją“.

VIDEO: LAT pirmininkas R.Norkus: teisėjas gali būti nušalintas, DP byla gali būti peržiūrėta

Pasak prokuroro M.Jovaišos, R.Aliukonienei ketvirtadienį bus pareikšti įtarimai prekyba poveikiu stambiu mastu.

Krata buvo atlikta ne tik įtariamosios darbo vietoje, bet ir namuose.

Prokurorai kol kas neatskleidžia duomenų, kaip tiksliai galėjo įvykti nusikaltimas. Visgi M.Jovaiša pabrėžė, kad „įtariamųjų gali būti ir daugiau“.

Jis teigė, kad R.Aliukonienės atžvilgiu buvo pradėtas ir tarnybinis patikrinimas, kuris apima daugiau duomenų, nei ikiteisminis tyrimas.

BNS žiniomis, ketvirtadienį tyrime kaip specialusis liudytojas apklaustas Aukščiausiojo Teismo teisėjas Viktoras Aidukas, kuris pirmininkavo teisėjų kolegijai.

Teisėjai turi teisinę neliečiamybę, o specialiojo liudytojo statusu dažniausiai apklausiama tuomet, kai nepakanka įrodymų apie nusikalstamą veiką arba apklausiamas ir nusikaltimu įtariamas asmuo turi teisinę neliečiamybę.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Sprendimo paskelbimas Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Viktoras Aidukas skelbia sprendimą Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje.

Bylą nagrinėjo 7 teisėjai

Darbo partijos bylą su kasaciniais skundais Aukščiausiajame Teisme per tris posėdžius išnagrinėjo mišri Baudžiamųjų bylų skyriaus ir Civilinių bylų skyriaus septynių teisėjų kolegija.

Ją sudarė Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjai: Viktoras Aidukas (jis buvo kolegijos pirmininkas), pranešėja Rima Ažubalytė, Tomas Šeškauskas, Armanas Abramavičius, Olegas Fedosiukas. Kolegijoje dalyvavo ir bylą nagrinėjo Civilinių bylų skyriaus teisėjos – skyriaus pirmininkė Sigita Rudėnaitė ir teisėja Birutė Janavičiūtė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Sprendimo paskelbimas Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Sprendimo paskelbimas Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje

Generalinė prokuratūra prašė baudžiamąją bylą grąžinti Apeliaciniam teismui nagrinėti iš naujo, nes esą buvo neteisingai pritaikytas baudžiamasis įstatymas, taip pat padaryta esminių Baudžiamojo proceso kodekso pažeidimų.

Prokuroras Saulius Verseckas sakė, kad padarytus pažeidimus ištaisyti galima tik bylą grąžinus iš naujo nagrinėti Apeliaciniam teismui.

Aukščiausiajam Teismui buvo pateikti Generalinės prokuratūros, juridinio asmens Darbo partijos atstovo buvusio pirmininko Valentino Mazuronio, Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Kontrolės departamento direktoriaus Mariaus Žemgulio, nuteistųjų Viktoro Uspaskicho, Vytauto Gapšio ir Marinos Liutkevičienės kasaciniai skundai.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Teismo posėdis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Teismo posėdis

Paskutinės instancijos teismas gruodžio pabaigoje paskelbė, kad Darbo partija turėjo būti teisiama „juodosios buhalterijos“ byloje, nepaisant to, kad ji reorganizavosi prieš pirmosios instancijos teismo nuosprendį.

Aukščiausiasis Teismas taip pat paskelbė, kad Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas, buvęs jos lyderis Vytautas Gapšys ir buvusi finansininkė Marina Liutkevičienė pagrįstai nuteisti už apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą. Jiems skirtos piniginės baudos. Teismas taip pat patvirtino Apeliacinio teismo sprendimą išteisinti juos dėl sukčiavimo.

DP byloje LAT jau padėjo tašką

15min primena, kad Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2016 m. pabaigoje baigė dešimt su puse metų trukusį Darbo partijos juodosios buhalterijos bylos nagrinėjimą.

Teismas nustatė, kad Apeliacinis Teismas pagrįstai nuteisė Darbo partijos įkūrėją V.Uspaskichą, tuometį parlamentarą V.Gapšį ir buvusią finansininkę M.Liutkevičienę dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo, bet išteisino dėl sukčiavimo.

Tačiau Aukščiausiasis Teismas nustatė, kad byla Darbo partijai, kaip juridiniam asmeniui, Apeliaciniame Teisme neturėjo būti nutraukta.V.Uspaskichui skirta 6,8 tūkst. eurų bauda, V.Gapšys nubaustas 3,6 tūkst. eurų, M.Liutkevičienė – 5,7 tūkst. eurų baudomis. V.Uspaskichas ir V.Gapšys baudas jau sumokėjo, M.Liutkevičienei teismas leido baudą sumokėti per dvejus metus.

Bylos duomenimis, 2004–2006 metais į oficialią Darbo partijos buhalterinę apskaitą neįrašyta 24 mln. 297 tūkst. 626,06 lito (7 mln. 37 078,91 euro) pajamų ir 14 mln. 727 tūkst. 63,21 lito (4 mln. 265 tūkst. 252,32 euro) išlaidų, susijusių su turto, įsipareigojimų dydžio ir struktūros pakeitimu.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vilniaus apygardos prokuratūra
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vilniaus apygardos prokuratūra

Priminė 2009-ųjų metų įvykius

15min primena, kad R.Aliukonienės pavardė skandalingų teisėsaugos įvykių įkarštyje buvo nuskambėjusi dar 2009 m.

Tiesa, tuo metu dėmesio centre buvo ne ji, o teisininkas, jos sutuoktinis Rimantas Aliukonis – advokato ir prokurorės namuose atliktos kratos.

Advokatų kontora, kurioje tuo metu dirbo prokurorės vyras, taip pat priklauso Vilniaus apygardos teisme dirbančios tada turtingiausios Lietuvos teisėjos Laimos Gerasičkinienės vyrui, skelbė žiniasklaida.

Tuometė Vilniaus apygardos prokuratūros Labai sunkių nusikaltimų ikiteisminio tyrimo organizavimo skyriaus vyriausioji prokurorė R.Aliukonienė su kratomis tiesiogiai susijusi nebuvo.

Tuomet tyrėjų turėtais duomenimis, R.Aliukonis su dar keliais asmenimis esą dalyvavo suokalbyje, kurio tikslas – duoti net 30 000 eurų kyšį nenustatytam valstybės tarnautojui, kad vienam itin svarbiam įtariamajam (Vladislavui Prilepskiui) nebūtų pratęsta griežčiausia kardomoji priemonė (suėmimas).

Kratų atlikimas advokatų kontoros „Markevičius, Gerasičkinas ir partneriai“ darbuotojo namuose tuomet sukėlė tikrą sumaištį Generalinėje prokuratūroje – procesinius veiksmus Kauno pareigūnai atliko be generalinio prokuroro žinios.

Norint atlikti kratą pas advokatą reikalingi specialūs leidimai, tačiau greičiausiai jų neturėta.

Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Kęstutis Betingis tvirtino, kad šį ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo kontroliuoja Kauno miesto apylinkės prokuratūra. Toje byloje įtarimai buvo pareikšti keliems asmenims.

Nei advokatas R.Aliukonis, nei juolab jo sutuoktinė po to 2009-ųjų sujudimo jokių apčiuopiamų neigiamų pasekmių nesusilaukė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“