Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybos tirtoje byloje teismas bankroto administratoriui ir advokatui skyrė 3 metų laisvės atėmimo bausmes ir jų vykdymą atidėjo tam pačiam laikotarpiui.
Abiem nuteistiesiems skirtos baudžiamojo poveikio priemonės – teisės dirbti teisinį darbą atėmimas 4 metams, paskirtos po 25 MGL dydžio įmokos į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.
Bankroto administratorius taip pat pripažintas kaltu ir dėl neteisėto disponavimo nedidelio kiekio narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis.
Tyrimą organizavo ir jam vadovavo Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.
Bylos duomenimis, bankroto administratorius ir advokatas, veikdami bendrininkų grupėje, pagal išankstinį susitarimą reikalavo iš bankrutuojančios įmonės buvusio direktoriaus Jano Zachaževskio didelės vertės – 15 000 Eur – kyšio už teisminio proceso sustabdymą ir dalį reikalauto kyšio – 5 000 Eur – priėmė.
Tyrimo metu kratą atlikę pareigūnai bankroto administratoriaus automobilyje ir darbe aptiko ir nedidelį kiekį kokaino ir kanapių.
15min jau anksčiau rašė, kad istorija prasidėjo dar 2016 metais, J.Zachaževskis sulaukė L.Lobeckio skambučio. Jis pasiūlė susitikti ir pasitarti, nes administruoja mažosios bendrijos „Revipa group“ bankrotą.
Teisme J.Zachaževskis aiškino, kad skambutis jį nustebino, nes nuo 2014 m. pabaigos su šia įmone nieko bendro neturėjo, visą verslą jis perdavė savo sūnui.
„L.Lobeckis prisistatė bankroto administratoriumi ir sakė norintis gauti visus dokumentus. Tikrai nežinojau, kas tuo metu vadovavo bendrijai, nes su sūnumi apie jos veiklą nekalbėjau. Ponas Lobeckis dar pasakė, kad gruodžio 7 d. buvo padarytas didelės sumos pavedimas kitai bendrovei.
Kitą dieną vėl susiskambinome, pasakiau, kad toks pavedimas buvo, paaiškinau, kad buvo perkama buitinė technika už 260 tūkst. litų. Jis pasakė, kad tai greičiausiai fiktyvus pavedimas. Lobeckis pasiūlė man pagalvoti, apie ką, nesakė, pasiūlė atvažiuoti ir pakalbėti ir dar pridūrė, kad nori uždirbti“, – sakė J.Zachaževskis.
Praėjus maždaug mėnesiui nuo šio pokalbio verslininkas sužinojo, kad teismui yra pateikti trys ieškiniai – J.Zachaževskis buvo kaltinamas bandymu išplauti įmonės pinigus, nesumokėta skola Valstybinei mokesčių inspekcijai ir tyčiniu bankrotu. Be to, buvo areštuotas jo turtas, užšaldytos banko sąskaitos.
2016 m. rugsėjo 20 d. jis paskambino L.Lobeckiui ir paklausė, kaip pas jį užeiti. Susitikę vyrai pradėjo kalbėti apie reikalus.
„Lobeckis pasakė, kad jei būčiau atėjęs anksčiau, man įmonės likvidavimas būtų kainavęs 3 tūkst. eurų ir nebūtų reikėję jokių popierių. O dabar pajungti antstoliai, advokatai ir dabar suma bus didesnė“, – pasakojo J.Zachaževskis.
Derino per advokatą
Susitikimo metu L.Lobeckis neįvardino tikslios sumos, tačiau užsiminė, kad visus ieškinius dar galima atsiimti, o įmonė paprasčiausiai bus likviduota, bet tą jau reiks derinti su jo advokatu A.Šukevičiumi.
„Lobeckis sakė, kad taip darė ne vieną kartą“, – užsiminė liudytojas ir pridūrė, kad absoliučiai visus pokalbius įrašinėjo su savo telefonu, tiesa, išskyrus šį pirmąjį susitikimą su bankroto administratoriumi, nes programa įrašė tik pirmas penkias pokalbio minutes, o vėliau išsijungė.
Vėliau, jau susitikęs su A.Šukevičiumi, verslininkas sužinojo, kad jo problemų sprendimo kaina – 15 tūkst. eurų.
„Tokią sumą turiu duoti, kad būtų nutrauktos teismuose esančios bylos ir įmonė būtų likviduota. Sakiau, kad dabar neturiu tiek, galiu sumokėti nebent dalį, bandysiu pasiskolinti. Sutarėm, kad pirma suma bus 5 tūkst. eurų, o po to, kai jie nuo mano turto nuims areštą, tada sumokėsiu likutį“ – pasakojo verslininkas.
Sužinojęs, ko iš jo reikalaujama, vyras tikina buvęs šokiruotas, nes visą laiką dirbo sąžiningai, mokėjo mokesčius ir jokio nusikaltimo nebuvo padaręs.
„Supratau, kad tai bus tokia didžiulė suma, kad turėsiu viską parduoti ir išeiti į gatvę. Tada nuėjau į STT“, – sakė vyras.
STT pareigūnai jam davė 5 tūkst. eurų, liepė juos nunešti advokatui, tačiau nieko nesiūlyti ir patiems kyšininkavimu įtariamiems vyrams leisti atlikti savo darbą.
„L.Lobeckio biure padaviau pinigus į rankas A.Šukevičiui, jis kiekvieną tūkstantį perskaičiavo ir padėjo į stalčių ten, kur sėdi ponas Lobeckis“, – sakė J.Zacharevičius.
Gavęs pinigus A.Šukevičius dviese su J.Zachaževskiu nuvažiavo į Vilniaus apygardos teismą, kur advokatas pateikė prašymą atsiimti ieškinį dėl tyčinio bankroto.
Po to STT agentai iškratė L.Lobeckio biurą, rado ten kyšio pinigus, taip pat kokaino ir kanapių.