Pernai per tą patį laikotarpį kilo 14 tokių gaisrų, kuriuose liepsnojo 9 kombainai, 2 traktoriai ir 2 šiaudų presavimo agregatai bei 1 priekaba su šiaudais. Ugnis jau padarė didelių nuostolių tiek ūkininkams, tiek žemės ūkio bendrovėms, nes nuniokojo brangią techniką ir pasėlius. Daugelio tokių gaisrų galima būtų išvengti, jeigu prieš išvykstant į laukus kombainai bei kita žemės ūkio technika būtų tinkamai paruošta.
Štai ir šį savaitgalį ugniagesiai gesino keturis degančius kombainus. Rugpjūčio 16-osios vakarą Šakių rajono Skaistgirių kaime užsiliepsnojo kombainas „Don“. Gaisras kilo dėl elektros instaliacijos gedimo. Per gaisrą išdegė variklio skyrius.
Rugpjūčio 17-osios pavakarį Vilkaviškio rajone Oželių kaime liepsnojo kombainas „Niva“. Išdegė kombaino variklis ir apie 5 ha ražienų.
Rugpjūčio 18-osios rytą Raseinių rajono Norgėnų kaime užsidegė kombainas „Deutzfahr“. Ugnį su gesintuvais apmalšino patys gyventojai, o visiškai ją užgesino atskubėję ugniagesiai. Vis dėlto nuo ugnies nukentėjo variklio skyrius.
Dar vienas kombainas tądien popiet užsiliepsnojo Kėdainių rajono Valučių kaime. Čia užsidegė kombainas „Class Dominator“. Ugnis išdegino variklio skyrių, apdegė dar grūdų konteineris ir kabina.
Charakteringa, kad visi keturi degę kombainai pagaminti prieš 20 ir daugiau metų. Taigi tokiai nebenaujai technikai reikalinga dar didesnė ir atidesnė jos naudotojų priežiūra. Deja, jos kartais ir pristinga.
Statistika patvirtina, kad kombainai dažniausiai užsidega dėl netvarkingos kuro tiekimo sistemos, elektros įrangos bei besisukančių mechanizmų. Išlekiančios iš variklio išmetimo vamzdžio kibirkštys, trumpas elektros laidų jungimasis, ant velenų ir kitų kombaino mechanizmų apsivynioję šiaudai, į besisukančių būgnų mechanizmus patenkantys pašaliniai kieti daiktai dažniausiai ir tampa tokių gaisrų priežastimi.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas primena, jog norint apsaugoti kombainus bei kitą žemės ūkio techniką nuo gaisrų, būtina naudoti tvarkingus kibirkščių gesiklius. Kombainų variklių, neturinčių antvožų, kolektorius reikia apsaugoti nuimamais metaliniais skydeliais arba sieteliais su 2 mm skersmens kiaurymėmis. Nuo variklio ir jo mazgų būtina reguliariai nuvalyti dulkes bei smulkių šiaudų masę, taip pat kuro bei tepalų nuotekas.
Elektros laidų izoliaciją reikia apsaugoti nuo trinties, mechaninio bei šiluminio poveikio, gerai sutepti besisukančius mechanizmus. Kombaine privalo būti du gesintuvai bei nedegus audeklas. Pageidautina turėti ir kastuvą, kad ugnį galima būtų nuslopinti žemėmis.
Remontuoti ir laikyti derliaus nuėmimo techniką bei agregatus leidžiama ne arčiau kaip 30 metrų nuo javų plotų. Be to, lauko sąlygomis kombainų, traktorių bei kitų žemės ūkio mašinų degalų talpyklos gali būti pripildomos tik nedirbant jų varikliams.