Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 07 08 /15:01

Lietuvoje sulaikytas nusikalstamos grupuotės narys sutinka būti išduotas Italijai

Lietuvoje sulaikytas Italijos teisėsaugos ieškomas organizuotam nusikalstamam susivienijimui, kaip įtariama, priklausantis Rusijos pilietis Temuris Nemsitsveridzė sutinka būti išduotas Italijai. Sulaikytasis priskiriamas „Vor v zakone“, tai yra įteisintų vagių grupuotei. Pirmadienį po pietų teismas irgi nusprendė, kad jis gali būti perduotas.
Antrankiai
Antrankiai / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį išnagrinėjo Lietuvos generalinės prokuratūros prašymą dėl šio užsieniečio perdavimo Italijai suprastina tvarka. 

Antrankiais surakintas Rusijos pilietis buvo atvežtas į teismo posėdį, jį lydėjo ginkluoti pareigūnai.

T.Nemsitsveridzė teismui pareiškė, kad sutinka būti perduotas, tačiau nepripažįsta nė vieno Italijos teisėsaugininkų kaltinimo.

Generalinės prokuratūros prokurorė Rasa Tunkevičienė teismo posėdyje sakė, kad birželį dėl Lietuvoje suimto asmens Italija išdavė Europos arešto orderį už dvi nusikalstamas veikas – dalyvavimą nusikalstame susivienijime sunkinančiomis aplinkybėmis, ir didelio masto turto prievartavimą, bendrininkaujant su kitais asmenimis.

Įtariama, kad pinigų neteisėtai buvo reikalaujama iš transporto bendrovės vadovo.

Pasak prokurorės, nusikalstamas susivienijimas, kuriam galimai priklausė T.Nemsitsveridzė, taip pat vertėsi pinigų plovimu.

„Pagal Italijos kodeksą, maksimali bausmė už šiuos nusikaltimus – laisvės atėmimas iki 15 metų“, – sakė R.Tunkevičienė. Ji taip pat priminė, kad atsakomybė už Rusijos piliečiui inkriminuojamas nusikalstamas veikas numato ir Lietuvos Baudžiamasis kodeksas, jis šiuos nusikaltimus priskiria prie sunkių ir labai sunkių.

„Aš nepripažįstu savo kaltės nei dėl vieno nusikaltimo, bet sutinku būti perduotas Italijai“, – teisme kalbėjo T.Nemsitsveridzė. Jis teisėją patikino, kad dalyvaujant gynėjui, jam buvo išaiškintos ekstradicijos teisinės pasekmės.

Jis išreiškė viltį, kad Italijos teismas bus teisingas ir sąžiningas, o jeigu toks, koks buvo sovietų sąjungoje, tai neaišku, kaip bus.

„Mano ginamasis sutinka būti perduotas ir sutinka būti teisiamas. Tačiau jis kategoriškai nesutinka su jam inkriminuotomis nusikalstamomis veikomis. Manau, prokuratūros prašymas tenkintinas“, – sakė suimtojo advokatas Marius Monkevičius.

Birželį, vykdant tarptautinę operaciją, Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai Vilniuje sulaikė penkis gruzinų tautybės Rusijos piliečius, galimai priklausančius vienai autoritetingiausių nusikalstamų grupuočių Europos Sąjungoje. Sulaikytieji priklausė „Kutaisi“ grupuotei.

Tarptautinės operacijos metu iš viso buvo sulaikyta aštuoniolika asmenų. Penki jų buvo sulaikyti Lietuvoje. Pas vieną jų rasta narkotikų.

Prokurorė R.Tunkevičienė pirmadienį BNS sakė, kad trys iš sulaikytųjų vėliau buvo paleisti. Už grotų liko tik T.Nemsitsveridzė ir Givi Gordeladzė. Prokuratūra kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą, prašydama suimti sulaikytą G.Gordeladzę. Tačiau teisėjas Gediminas Viederis atmetė prašymą suimti ir tarptautinio masto organizuotų nusikaltėlių vadeivą, ieškotą visoje ES, paleido iš teismo salės.

G. Viederis, motyvuodamas tuo, kad įtariamasis ligotas ir pagyvenęs, 65 metų G.Gordeladzei skyrė 30 tūkst. litų užstatą ir mėnesį itin švelnaus režimo namų arešto – namuose gruzinui nurodyta būti nuo 22 iki 6 val.

Po tokio G.Viederio sprendimo prokuratūra iš karto parašė skundą Vilniaus apygardos teismui. Pavakarę skundą išnagrinėjusi teisėja Audronė Kartanienė iškart panaikino teisėjo G.Viederio nutartį ir nurodė G.Gordeladzę suimti.

Kadangi ši nutartis buvo priimta įtariamajam nedalyvaujant (jis dingo vos paleistas iš Vilniaus miesto apylinkės teismo), suėmimo terminas nenurodomas. Tai bus padaryta, kai įtariamasis bus vėl sulaikytas. G.Gordeladzė vėl ieškomas visoje Europoje. Lietuvoje jo rasti kol kas nepavyko.

Visi Lietuvoje sulaikyti Rusijos piliečiai atvyko legaliai, turėjo Šengeno vizas. Pagrindinis grupuotės tyrimas vykdomas Italijoje.

Didžiausia operacijos dalis vyko Italijoje, kur Italijos Nacionalinės policijos Centrinė operatyvinė tarnyba ir mobilioji Bari komanda „Squadra“ vykdė operaciją ir sulaikė septynis įtariamuosius. Tuo pat metu sulaikymai vyko Lietuvoje, Čekijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Portugalijoje ir Vengrijoje.

Sulaikymo metu iš įtariamųjų buvo paimti ginklai, narkotikai ir apie 100 tūkstančių eurų grynųjų pinigų. Sulaikyta grupuotė yra žinoma kaip viena reikšmingiausių, jai vadovauja aukšto lygio Rusijos organizuoto nusikalstamumo pasaulio elitinė grupuotė – „Vor v zakone“.

Pasak Policijos departamento pranešimo, tai pirmas kartas, kai Europoje vienu metu sulaikomas toks didelis skaičius grupuotės „Vor v zakone“ narių.

Policijos teigimu, grupuotė „Vor v zakone“ yra Eurazijos nusikaltėliai, kurie yra laikomi rusiškai kalbančių organizuoto nusikalstamumo grupių lyderiai, kontrolieriai ir reguliuotojai. Jau keletą metų šio nusikalstamumo plotmėje nepasidalinama valdžios pusiausvyra dėl vykstančio konflikto tarp dviejų pagrindinių Gruzijos klanų – Tbilisio ir Kutaisi. Pagrindinės šio konflikto priežastys yra kova dėl svarbių nusikalstamų investicijų sričių, o pagrindinis tikslas – pilnai kontroliuoti visas Eurazijos organizuotas nusikalstamas grupuotes.

Be to, po „Tbilissi“ grupuotės vadeivos nužudymo Maskvoje, 2013 metų sausio mėnesį atsiradus naujai laisvai nišai, pagrindiniai veikėjai keletą kartų smurtiniu būdu pabandė sustiprinti savo nusikalstamas pozicijas. Kurį laiką ES teritorija jiems tapo prieglobsčiu nuo Eurazijoje vykdomo baudžiamojo persekiojimo, taip pat patrauklia aplinka, kurioje galima dislokuoti ir stebėti savo organizuotas nusikalstamas grupes, naujai investuoti nusikalstamu būdu gautas pajamas bei pasislėpti nuo galimo priešiškų grupių keršto vykstančioje kovoje dėl valdžios.

Nuo pat pradžios šiam tyrimui ES lygmeniu padėjo Europolo specialistai, kurie palengvino apsikeitimą kriminaline žvalgybine informacija su kitomis šalimis narėmis, teikė analitinius produktus ir su mobilaus biuro pagalba parėmė operaciją įvykio vietoje.

Grupuotės „Vor v zakone“ suskaldymas buvo vienas iš ES teisėsaugos institucijų prioritetų.

Prieš porą savaičių Europolas padėjo kitos reikšmingos Prancūzijos policijos vadovaujamos operacijos vykdymui, kurios metu sulaikyti 42 asmenys, tame tarpe – trys asmenys iš iš „Tbilissi“ klano, priklausę tai pačiai grupuotei  „Vor v zakone“.

Papildyta 15.01 val.: Vilniaus apygardos teismas pirmadienį patenkino prokurorų pareiškimą ir leido perduoti Italijai supaprastino tvarka šios šalies teisėsaugos ieškomą organizuotam nusikalstamam susivienijimui, kaip įtariama, priklausantį Rusijos pilietį Temurį Nemsitsveridzę.

Nutartis dėl užsieniečio perdavimo pagal Europos arešto orderį per septynias dienas gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui.

Nutartyje perduoti T.Nemsitsveridzę teismas pabrėžė, kad jis liepos 2 dieną Generalinėje prokuratūroje buvo supažindintas su ekstradicijos teisinėmis pasekmėmis, tai patvirtino per teismo posėdį. Nusikaltimai, kuriais jis įtariamas, atitinka požymius nusikaltimų, už kuriuos bausmė numatyta ir Lietuvos baudžiamajame kodekse. Abiejų valstybių teisės aktai numato maksimalią laisvės atėmimo bausmę - iki penkiolikos metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų