Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Motinos žudikui – teismo malonė: 5 metus už grotų praleidęs vyras išleistas į laisvę

2015 metų kovo mėnesį Varėnos rajono gyventojas Alvydas Ikasala kasdien mušdavo savo 87-erių metų motiną, kol galiausiai nuo smūgių ji mirė. Vyras savo poelgio labai gailėjosi ir sakė trenkdamas tenorėjęs atkreipti bejėgiškos būklės mamos dėmesį. Teismas jį pasiuntė kalėti 9 metus ir 6 mėnesius, tačiau pusę bausmės atlikęs vyras sulaukė malonės – jis šių metų kovo 16 dieną paleistas į laisvę.
Alvydas Ikasala teisme
Alvydas Ikasala teisme / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

15min rašė apie tragišką istoriją Varėnos rajone. Teisėsauga nustatė, kad kelis insultus iki tol patyrusiai nužudytajai skirtingu metu buvo suduota apie 20 smūgių, tačiau tik dalį jų atliko sūnus. Kitus sužeidimus ji patyrė pati krisdama ar virsdama iš lovos.

Moteris mirė 2015 m. kovo 15 dieną. Ant jos kūno, ypač veido srityje, rasta daugybinio smurto požymių – kraujosrūvų, sulaužytas buvo ir vienas šonkaulis.

„Prisipažįstu – kaltas, – teisme prieš 5 metus kalbėjo A.Ikasala. – Mama buvo bejėgiškos būklės. Paskutiniu metu net nereagavo į aplinką. Gulėdavo ir į vieną tašką žiūrėdavo. Nešnekėdavo. Prieš vaistų davimą, maitinimą, apiplovimą suduodavau plaštakomis į veidą, kitas kūno dalis, kad sulaukčiau reakcijos, kad atkreiptų dėmesį, jį sukoncentruotų į mane. Negalėdavo net vaistų nuryti, o po smūgio prasižiodavo. Labai gailiuosi, kad tai įvyko. Nenorėjau, kad ji mirtų.“

Vyras tikino, kad motiną prižiūrėjo pats ir niekas jam nepadėjo. A.Ikasalai pateikti kaltinimai itin žiauriai nužudžius bejėgiškos būklės savo artimąjį. Prokuroras teismo prašė vyrą įkalinti 18 metų.

Tačiau Kauno apygardos teismo teisėjai buvo gailestingi ir skyrė beveik perpus mažesnę bausmę.

O bausmės atlikimo metu A.Ikasala buvo itin pavyzdingas kalinys: lankė anoniminių alkoholikų kursus, dalyvavo elgesį keičiančiose programose, dirbo ir tobulėjo.

Jis nė karto nenusižengė pataisos namų taisyklėms ir nebuvo nubaustas. Tačiau 4 kartus skatintas už nemokamus darbus pataisos namuose, pavyzdžiui, aplinkos tvarkymą, taip pat dalyvavimą reabilitacijos programose ir nepriekaištingą elgesį.

Lygtinio paleidimo komisija dar šių metų pradžioje vienbalsiai nusprendė, kad į laisvę lygtinai paleistas vyras daugiau nusikaltimų greičiausiai nebedarys ir jokios grėsmės visuomenei nekelia.

Jis palaiko ryšį su artimaisiais, o visą bausmės atlikimo laikotarpį dirbo ir atlygino jam priteistą turtinę ir neturtinę žalą.

Tiesa, Vilniaus miesto apylinkės teisme nuspręsta, kad vyrą paleisti dar per anksti. Tačiau A.Ikasala triumfavo nuosprendį apskundęs aukštesnės instancijos teismui.

„Socialinio tyrimo išvadoje pažymėta, kad A.Ikasalai nėra būdingas impulsyvumas, agresyvumas, konfliktinėse situacijose yra linkęs ieškoti kompromisinių variantų, kalbėtis, atpažįsta savo problemas, stengiasi parinkti tinkamus jų sprendimo būdus, savo nusikalstamą veiką analizuoja per žalą sau, artimiesiems. Apygardos teismo vertinimu, A.Ikasalos asmenybė nėra tokia pavojinga, o jo padarytas nusikaltimas yra daugiau vienkartinio pobūdžio“, – rašoma Vilniaus apygardos teismo nutartyje.

Teismas atkreipė dėmesį, kad iki nužudymo vyras nebuvo nė karto teistas, o administracinę tvarka baustas tik kartą.

„A.Ikasala padarė labai sunkų, sukėlusį negrįžtamus padarinius – žmogaus mirtį, nusikaltimą, nusikalstami veiksmai truko kurį laiką, nusikaltimas padarytas slaugant savo sunkios būklės motiną, pykčio ir nepakantumo dėl jos sunkios būklės ir A.Ikasalos girtavimo. Kita vertus, pažymėtina, kad nusikaltimas padarytas netiesiogine tyčia, nors A.Ikasala nenorėjo atimti gyvybės, tačiau sąmoningai leido tokiems padariniams atsirasti, savo kaltę A.Ikasala visiškai pripažino, dėl savo veiksmų gailėjosi“, – pažymėjo teismas.

Beje, laisvėje vyras nebus visai laisvas – jis iki 2024 metų rugsėjo 14 d. privalo ir toliau dirbti, būti namuose nuo 22 val. iki 6 val., nevartoti alkoholio ir narkotikų.

„Svarbu pažymėti ir tai, kad nuteistojo lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigos nėra jo atleidimas nuo likusios jam paskirtos laisvės atėmimo bausmės, kadangi lygtinio paleidimo atveju asmuo ir toliau yra prižiūrimas, o, pažeidęs jam nustatytus apribojimus ir sąlygas, gali būti grąžinamas į pataisos įstaigą atlikti likusią laisvės atėmimo bausmės dalį“, – pažymi teismas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?