Daugiausia apie iš vairuotojų gautuose dokumentuose rastus grynuosius pinigus, kaip pirmadienį informuoja Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, praneša pasienyje su Baltarusija dirbantys muitininkai. Medininkų kelio poste pernai grynųjų bandyta įbrukti 138 kartus, Šalčininkų kelio poste – 116 kartų, Raigardo kelio poste – 95, Lavoriškių kelio poste užfiksuoti 65 neteisėti pinigų siūlymo atvejai.
Grynuosius pinigus krovinio arba asmens dokumentuose dažniausiai „mėgsta pamiršti“ Baltarusijos piliečiai (207 atvejai), antroje vietoje – rusai (68), pinigus palikinėja ir lenkai (62), lietuviai (24), ukrainiečiai (18) bei kitų tautybių piliečiai (49).
Dažniausiai vairuotojai „netyčia“ pamiršta dokumentuose 5 arba 10 eurų kupiūras.
„Dažniausiai vairuotojai „netyčia“ pamiršta dokumentuose 5 arba 10 eurų kupiūras. Tačiau pasitaikė atvejis, kai vairuotojas pateiktuose dokumentuose buvo įdėjęs 200 eurų, o paklaustas, kodėl tokia suma pateikiama muitinį įforminimą atliekančiam pareigūnui, muitininką tikino grynuosius „užmiršęs tarp popierių visai netyčia“. Taip pat buvo dar vienas atvejis, kai kontrabandą gabenęs vairuotojas bandė nusipirkti pareigūno „nepastebėjimą“ už 150 eurų ir 6 atvejai, kai „išsiblaškymu“ ar „neatidumu“ besiteisinę vairuotojai dokumentuose buvo palikę po 50 eurų kupiūras. Pernai užfiksuoti ir trys kartai, kai krovinius vežantys vyrai į dokumentus įdėjo po 40 eurų“, – dėsto departamentas.
Tarp vairuotojų, muitininkų teigimu, vis dar gajus įprotis siūlyti pareigūnams pinigus tiesiog iš įpročio, nes daugumos iš jų automobiliai ir gabenamų krovininių dokumentai būna tvarkingi, o po detalios patikros paaiškėja, kad tokie „užuomaršos“ net negabena nieko draudžiamo ar viršijančio neapmokestinamas normas. O kvailas įprotis „kažkiek įdėti pareigūnui“ sugaišina tiek vairuotojo, tiek pareigūnų darbo valandas bei prisideda prie eilių pasienio postuose formavimosi.
„Įsisenėjęs įprotis palikinėti kupiūras muitininkams ne tik nepagreitina muitinės procedūrų, tačiau ir padaro meškos paslaugą įmonėms, kuriose tokie vairuotojai dirba. Mat muitininkai šių įmonių transporto priemones ir gabenamus krovinius įtraukia į rizikingųjų sąrašus ir vėlesniais kartais vežant krovinius taiko sugriežtintą muitinę kontrolę“, – teigia departamentas.
„Ant kolegų, kurie vis dar bando įbrukti muitininkams grynųjų, taip pat pyksta ir kiti eilėje patikros laukiantys krovininių automobilių vairuotojai. Nes visais neteisėtų pinigų siūlymo ir aptikimo atvejais muitininkai imasi detaliai tikrinti vilkikus, o atsižvelgę į rizikos požymius – ir gabenamus krovinius.
Todėl pinigų palikimas dokumentuose, kurį vairuotojai, bijodami baudžiamosios atsakomybės už pareigūno papirkimą, neretai vadina išsiblaškymo ar nuovargio padariniais, gali tapti skausminga pažintimi su detalaus krovinio patikrinimo procedūromis – vairuotojas liks poste keletui arba keliolikai valandų, jo gabenamas krovinys vėluos, įmonė patirs nuostolių, mokės delspinigius, susigadins savo reputaciją bei sugaiš daugiau laiko muitinėje vėlesniais kartais, nes bus atidžiau tikrinama“, – priduriama pranešime.
Pranešti apie muitinės pareigūnų korupcijos, piktnaudžiavimo ar kitos neteisėtos veiklos atvejus galima visą parą, taip pat poilsio ir švenčių dienomis, nemokamu pasitikėjimo telefonu 8 800 555 44, taip pat elektroniniu paštu pasitikek@lrmuitine.lt bei Lietuvos muitinės internetinėje svetainėje www.lrmuitine.lt. O asmenims, suteikusiems muitinei vertingos informacijos apie korupcinio pobūdžio ir kitas nusikalstamas veikas, gali būti atlyginama teisės aktų nustatyta tvarka.