Našlio žvilgsnis į 7 Aukščiausiojo Teismo teisėjus: ar jo žmoną nužudė netyčia?

Išgertuvių Butėnuose įkarštyje sutuoktiniams Raskazovams pasirodė, kad sodybos šeimininkė nebegyva, tad jie bagažinėje moterį išvežė ir įmetė į upę. Tai šiurpiai žioplas nesusipratimas ar piktavališkas gyvybės atėmimas? Į šį, visų pirma, juridine prasme reikšmingą klausimą pabandė atsakyti Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), kuriame šią makabrišką rezonansinę bylą nagrinėjo net 7 teisėjų kolegija. LAT išvada – atsakymo į klausimą dar teks paieškoti.
Arminas Mazgelis šiandiene LAT nutartimi liko patenkintas: „Bent tiek yra gerai“
Arminas Mazgelis šiandiene LAT nutartimi liko patenkintas: „Bent tiek yra gerai“ / Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr.

Kai ši permaininga byla pasiekė LAT, jos ėmėsi teisėjų trijulė, tačiau pastarieji buvo priėmę tarpinį verdiktą: „Tinkamas baudžiamojo proceso įstatymo pritaikymas šioje byloje gali reikšti naują teisės normos aiškinimą teismų praktikoje ir būti svarbus formuojant vienodą teismų praktiką. Dėl to byla perduotina nagrinėti Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus išplėstinei septynių teisėjų kolegijai.“

Pastarojo verdikto itin laukė jau apie 4 metus teisybės ieškantis našlys ir apmaudžiai pražudytos moters dukra. „Jie šaltakraujiški, be sąžinės graužimo žmogžudžiai“, – sykį teisme kategoriškai buvo pareiškęs Arminas Mazgelis.

„Juk Raskazovai gyvena visuomenėje, kurioje įprastos tam tikros elgesio normos. Mano mama nebuvo sužalota, kad būtų galima pagalvoti, jog ji mirusi! Gyvą žmogų jie išvežė ir įmetė į upę“, – nusivylimo neslėpė Inga Mazgelytė.

Suprasti akimirksniu

  • Bylos duomenimis, 2016 metų pavasarį Panevėžio rajono Butėnų kaime, sodyboje, kaltinamieji kartu su sodybos gyventojais G. ir A.Mazgeliais vartojo svaigiuosius gėrimus.
  • Vėliau nutarę važiuoti, jie po automobilio „Peugeot 307“ ratais pamatė gulinčią 52 metų sodybos šeimininkę G.Mazgelienę.
  • Neužčiuopę pulso pamanė, kad ji mirusi, išsigandę nuvežė ir įmetė į upę. Kūną Lėvens upėje žvejys atsitiktinai aptiko tik po 19 parų.
  • Tyrimas ir baudžiamoji byla nuo pradžių buvo prieštaringa ir permaininga, apskritai, teisminis procesas prasidėjo ne apygardos, o apylinkės teisme, nes kaltinamiesiems Raskazovams prokuratūra neinkriminavo tyčinės žmogžudystės, o tik gyvybės atėmimą dėl neatsargumo.

Liepos 2-osios popietę A.Mazgelis atvyko į LAT rūmus, o jo dukra žinių laukė telefonu. 7 teisėjų verdiktas nukentėjusiesiems lengviau atsikvėpti dar neleido, tačiau iš esmės nudžiugino, net nepaisant to, kad procesas vyksta jau ilgiau nei ketverius metus: byla grąžinama iš naujo nagrinėti Lietuvos apeliaciniam teismui.

LAT nutartis užima 14 puslapių, kuriuos būtų galima reziumuoti taip: visi iki šiol šią bylą nagrinėję teisėjai paliko istorijoje pernelyg daug prieštaravimų, o jų nepašalinus, joks galutinis verdiktas sutuoktiniams Raskazovams negali būti pripažintas pagrįstu ir teisėtu.

Apeliacinis teismas nesilaikė išsamaus bylos aplinkybių ištyrimo principo, netinkamai motyvavo procesinį sprendimą, padarė prieštaringas išvadas.

„Nagrinėjant bylą apeliacinės instancijos teisme, šis teismas nesilaikė išsamaus bylos aplinkybių ištyrimo principo, netinkamai motyvavo procesinį sprendimą ir padarė prieštaringas išvadas dėl baudžiamojo įstatymo taikymo. Padaryti Baudžiamojo proceso kodekso pažeidimai yra esminiai, sukliudę apeliacinės instancijos teismui priimti teisingą sprendimą, dėl to apeliacinės instancijos teismo nuosprendis naikinamas“, – po šiais žodžiais savo parašus suraitė visi 7 išplėstinės LAT kolegijos nariai.

Apeliacinis teismas šios bylos, apie kurios peripetijas 15min išsamiai pasakojo ankstesnėse publikacijose (žr. susijusius straipsnius), iš naujo imsis tikriausiai tik rudenį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos