Naujosios Vilniaus narkotikų mafijos – Demono ir Bielo – baudžiamojoje byloje teisiamam Dmitrijui Kravcovui, kuriam gresia kalėjimas iki 15 metų, jau atsibodo nelaisvė.
Demonu pramintas vyras su savuoju advokatu apskundė Vilniaus apygardos teismo liepos 3 dienos nutartį, kuria leista pratęsti D.Kravcovo suėmimo terminą dar trims mėnesiams.
Narkotikų platinimui sukurto nusikalstamo susivienijimo vadovu vadinamas D.Kravcovas nuosekliai laikomas už grotų nuo pat jo sulaikymo 2011 m. spalio pradžioje.
„Prašau man skirti švelnesnę kardomąją priemonę, nes pas mane nerado nieko“, – Apeliaciniame teisme pareiškė D.Kravcovas, neigiantis kaltę ir slepiantis veidą.
Kaip jau pasakojo 15min.lt, praėjusį pavasarį Vilniaus apygardos teisme gautoje byloje dėl nusikalstamo susivienijimo organizavimo, neteisėto disponavimo narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis kaltinamųjų sąrašas (23 asmenų) yra toks: dėl krepšininko Arvydo Macijausko užpuolimo išgarsėjęs Edgaras Dančenkovas, jo brolis Erikas (pravarde Bielas), D.Kravcovas (du pastarieji, Bielas ir Demonas, yra įvardijami kaip grupuotės lyderiai), Vitalijus Jegorovas, Andžejus Mašaro, Aleksandras Učajevas, Evaldas Ratautas, Genadijus Jurgelianecas, Sergejus Kuzminskis, Janas Galava, Miroslavas Vasilevskis, Artūras Vigura, Artūras Kasjanovas, Rimas Budreika, Mochmadas Saidovas, Miroslavas Taptygovas, Olegas Riabych, Mantas Gofmanas, Izidorius Svirbutovičius, Martynas Medinis, Tomas Dainovskis, Vitalijus Drėgva ir Irina Drėgvienė.
Dar balandį apie šios grupuotės sutriuškinimą visuomenei išsamiai papasakojo prokuratūros ir policijos atstovai, surengę specialią spaudos konferenciją (žr. susijusią filmuotą medžiagą).
Pasak prokurorų, du atskiri nusikalstami susivienijimai Vilniaus mieste pradėjo veikti nuo 2008 metų ir 2010 metų. Vieno jų organizatoriai yra kaltinami tuo, kad atlikdami laisvės atėmimo bausmes pataisos namuose, duodami laisvėje esantiems bendrininkams nurodymus, organizavo narkotinių ir psichotropinių medžiagų – heroino, metamfetamino platinimą Vilniaus mieste.
Prokurorai yra sakę nenorintys reklamuoti šio nešvaraus verslo, tačiau neslėpė, kad prekyba narkotikais grupuotei atnešė milijoninius turtus. Vadeivos, pareigūno žodžiais tariant, „gyveno plačiai“. Todėl atliekama ir atskirų ikiteisminių tyrimų dėl kai kurių asmenų galimai neteisėto praturtėjimo.
Prieš porą metų pareigūnams sulaikius dabar jau teisiamus organizuotos „Lapinų“ nusikalstamos grupuotės narius buvo iškelta hipotezė, kad nišą juodojoje rinkoje užims kita, konkuruojanti, grupuotė. Pareigūnų spėjimai pasitvirtino.
Naujosios gaujos daromus nusikaltimus ir įtariamųjų tarpusavio ryšius sekliai slapta fiksavo apie 1,5 metų. Po masinių sulaikymų prireikė dar 1,5 metų, kad didelės bylos medžiaga būtų perduota į teismą.
Bylos duomenimis, kaip vienas nusikalstamas susivienijimas veikė pataisos namuose esantys asmenys (kai kurie nuteisti būtent už narkotikų platinimą), jie telefonu organizavo platinimą. O kita nusikalstama gauja veikė laisvėje, Vilniuje.
„Prašau man skirti švelnesnę kardomąją priemonę, nes pas mane nerado nieko. Man gali skirti ir švelnesnę kardomąją priemonę, kol teismas išsiaiškins viską“, – pirmadienį Lietuvos apeliaciniame teisme surengto posėdžio metu kalbėjo D.Kravcovas, neigiantis kaltę ir slepiantis veidą nuo žurnalistų.
Teisėjai iki šiol leisdavo laikyti D.Kravcovą suimtą, nes jis ir anksčiau teistas, sulaikymo metu niekur oficialiai nedirbo, legalaus pragyvenimo šaltinio neturėjo.
Manoma, kad laisvėje D.Kravcovas gali ne tik daryti naujus nusikaltimus, bet ir bėgti, slėptis.
Juolab Apygardos teismo dabar nagrinėjamoje byloje Demonas kaltinamas daugybės sunkių nusikaltimų padarymu, jam gresia itin griežta laisvės atėmimo bausmė.
Bylos duomenimis, D.Kravcovas ne tik dirigavo nusikalstamam susivienijimui, skirstė jo narių vaidmenis, bet ir pats nevengė imti į rankas kvaišalų, asmeniškai jais prekiavo.
Grupuotę domino platus kvaišalų spektras – nuo kokaino ir heroino iki metamfetamino ir kanapių. Beje, kanapes grupuotė pati ir augindavo.
Narkotikai buvo laikomi slėptuvėse. Pavyzdžiui, viena partija buvo slepiama smėlio karjere prie Zujūnų.
Prekiaujama buvo įvairiose vietoje: tiek nuošaliuose miškeliuose už miesto, tiek mašinų stovėjimo aikštelėse prie populiarių prekybos centrų Vilniuje.
D.Kravcovo ir jo advokato teigimu, vis pratęsinėdami Demonui suėmimo terminą, teisėjai neatsižvelgia nei į Apeliacinio teismo, nei į Europos Žmogaus Teisių Teismo praktika. Ji byloja, kad ikiteisminio tyrimo metu ar teisminio bylos nagrinėjimo metu dar nenuteistas asmuo negali būti laikomas nelaisvėje vien todėl, kad kaltinamas sunkiais nusikaltimais, dėl kurių jam gresia griežta bausmė. D.Kravcovo gynėjas pabrėžė, kad ir teiginiai apie planuojamus naujus nusikaltimus negali būti deklaratyvūs – jie privalo būti paremti konkrečiais duomenimis.
Pasak advokato, Apygardos teismas neatsižvelgė į tai, kad D.Kravcovas turi tvirtus socialinius ryšius (nevedęs, bet gyveno su drauge). Kai tik atsivertų kalėjimo vartai, D.Kravcovas, pasak advokato, iškart būtų priimtas į legalų darbą.
„Ar mano ginamasis gali laukti nuosprendžio laisvėje? Manau, kad gali“, – pats paklausė ir pats visus argumentus apibendrinęs atsakė advokatas.
Tačiau bylą kuruojantis prokuroras buvo kitokios nuomonės. Prokuratūros atstovas teigė, kad Apygardos teismo nutartis dėl suėmimo pratęsimo teisėta ir pagrįsta, todėl prašė palikti ją nepakeistą.
Lietuvos apeliacinio teismo teisėjas nutartį surašė per keliolika minučių Albinas Bielskis ir iškart pirmadienį priešpiet ją paskelbė.
Apeliacinio teismo vertinimu, D.Kravcovas laikomas suimtas pagrįstai. Iš esmės pritaręs visiems žemesnės instancijos teismo argumentams, teisėjas pabrėžė, kad šis asmuo anksčiau ne tik teistas, bet ir daugybę kartų baustas administracine tvarka. O tai, oficialiai D.Kravcovas nedirbdavo, leidžia daryti prielaidą, kad būtent iš neteisėtos veiklos šis asmuo pelnydavosi.
Šiandienė teisėjo A.Bielskio nutartis yra neskundžiama, jai įsiteisėjus, pareigūnai dabar turi teisę laikyti Demoną suimtą iki spalio pradžios (kai sueis jau dveji metai nuo D.Kravcovo sulaikymo ir suėmimo).