Nekaltus žmones į kalėjimą pasodinęs policininkas Tomas Ruchtinas pats už grotų nesės

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) nusprendė, kad buvęs Šiaulių policijos skyriaus viršininkas Tomas Ruchtinas nėra nusipelnęs realios laisvės atėmimo bausmės. Nors pats jis pripažintas kaltu, nes suklastojo bylą dviejų nekaltų žmonių atžvilgiu ir dėl to jie buvo už nieką pasiųsti į kalėjimą.
Tomas Ruchtinas
Tomas Ruchtinas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Antradienį LAT nusprendė atmesti prokuroro kasacinį skundą, kuriuo jis prašė įkalinti buvusį pareigūną ketveriems su puse metų. Pirmosios instancijos teismas jau buvo skyręs T.Ruchtinui būtent tokią bausmę. Tačiau nuosprendį peržiūrėjęs Klaipėdos apygardos teismas priėmė gerokai švelnesnį sprendimą ir nusprendė, kad kalėjimo jis nenusipelnė.

T.Ruchtinas jau atlikinėja jam paskirtą 2 metų ir 6 mėnesių lygtinę laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymas atidėtas 2 metams. LAT patvirtino, kad ši Klaipėdos apygardos teismo paskirta bausmė yra teisinga.

15min primena, kad 2012 metais T.Ruchtinas, būdamas Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro skyriaus viršininku, veikdamas priešingais tarnybai interesais, piktnaudžiaudamas tarnybine padėtimi ir viršydamas įgaliojimus, suklastojo ikiteisminio tyrimo medžiagą.

Neteisėtais veiksmais jis organizavo duomenų rinkimą apie Šiauliuose gyvenančių sutuoktinių galbūt daromas nusikalstamas veikas, susijusias su neteisėtu disponavimu narkotinėmis medžiagomis, suklastojo įrodymus sutuoktinių baudžiamajam persekiojimui pradėti, organizavo melagingų parodymų davimą, kaltinant šiuos asmenis narkotinių medžiagų platinimu.

Remiantis klastotais ikiteisminio tyrimo duomenimis ir melagingais parodymais, 2013 metais Šiaulių apylinkės teismas sutuoktinius Malinauskus pripažino kaltais dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti, ir moteriai skyrė trejų metų ir trijų mėnesių, vyrui – trejų metų laisvės atėmimo bausmes.

2014 metais Šiaulių apygardos teismo ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimis nuteistųjų apeliacinis ir kasacinis skundai buvo atmesti. Sutuoktiniai nuo 2014 metų kovo atliko jiems teismo skirtas laisvės atėmimo bausmes.

2015 metų pradžioje Generalinės prokuratūros prokuroro nutarimu buvo pradėtas procesas dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių. 2015 metų lapkritį Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartimi pirmosios, apeliacinės ir kasacinės instancijų nuosprendis bei nutartys buvo panaikinti ir baudžiamoji byla sutuoktiniams nutraukta.

Teismas konstatavo, kad T.Ruchtinas padarė tyčinius tris apysunkius ir vieną sunkų nusikaltimus, jo veiksmai buvo iš anksto suplanuoti ir taikomi tikslingai, pakankamai ilgai vyko baudžiamasis nukentėjusiųjų persekiojimas, jiems buvo skirtos griežčiausios kardomosios priemonės, jie buvo nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis, jas atliko pataisos namuose.

T.Ruchtinui bei kitiems buvusiems Šiaulių policijos pareigūnams kaltinimai dėl dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje, piktnaudžiavimo, įvairaus dydžio narkotinių medžiagų pasisavinimo, disponavimo narkotinėmis medžiagomis, turint tikslą jas platinti, pareikšti ir kitoje baudžiamojoje byloje.

Šiuo metu didelės apimties baudžiamoji byla nagrinėjama Panevėžio apygardos teisme. Po ketverius metus trukusio nagrinėjimo byla nagrinėjama iš naujo, nes ją nagrinėjęs teisėjas išėjo į pensiją.

Pareigūnai kaltinamai veikę kaip nusikalstamas susivienijimas, tai pirmas toks atvejis Lietuvos policijos istorijoje. Jie kaltinami pagrobę ir pasisavinę svetimą turtą, papirkę valstybės tarnautojus, piktnaudžiavę tarnybine padėtimi ir viršiję įgaliojimus, neteisėtai disponavę šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, turėdami tikslą platinti neteisėtai pasisavinę įvairius narkotinių medžiagų kiekius ir jais disponavę, suklastoję dokumentus, davę melagingus parodymus, melagingai pranešę apie nebūtą nusikaltimą ir suklastoję įrodymus asmens baudžiamajam persekiojimui pradėti.

Per ikiteisminį tyrimą surinktais duomenimis, gerai išmanydami kriminalinės žvalgybos, ikiteisminio tyrimo taktiką ir metodus, policininkai piktnaudžiaudami tarnyba rinko informaciją, pasisavino neteisėtai laikomas akcizais apmokestinamas prekes – cigaretes, ir jas realizavo, reikalavo ir priėmė įvairaus dydžio kyšius už tai, kad teisės pažeidimai būtų nuslėpti.

Kaip skelbė BNS, valstybė sutiko atlyginti žalą nepagrįstai nuteistiems ir kalėjusiems šiauliečiams – Vilniaus miesto apylinkės teismas patvirtino taikos sutartį tarp ieškovų Malinauskų bei Teisingumo ministerijos, Generalinės prokuratūros, policijos.

Patvirtinus taikos sutartį, civilinė byla dėl žalos atlyginimo buvo nutraukta. Kadangi sutarties sąlygos pripažintos neviešomis, kokią sumą turės sumokėti valstybė, nežinoma. Šiaulietė Tatjana Malinauskienė už nepagrįstą baudžiamąjį persekiojimą iš valstybės siekė prisiteisti 100 tūkst. eurų.

T.Ruchtinas anksčiau buvo pelnęs policijos Metų seklio apdovanojimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis