„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Neramumai Šiaulių tardymo izoliatoriuje kilo dėl reikalavimų laikytis režimo - direktorius

Bado akcija ir neramumai Šiaulių tardymo izoliatoriuje kilo, nes administracija suimtųjų pareikalavo laikytis nustatyto režimo, sako naujasis įstaigos direktorius Ramūnas Zutkis.
Šiaulių tardymo izoliatorius
Šiaulių tardymo izoliatorius / Ginos Kubiliūtės/15min.lt nuotr.

Jo teigimu, ilgą laiką Šiaulių tardymo izoliatoriuje nebuvo nuolatinio vadovo ir būta per mažai tvarkos. Naujajam vadovui nurodžius laikytis teisės aktų reikalavimų, suimtieji pasipriešino.

„Man atėjus į įstaigą, esu tuo įsitikinęs, buvo per mažai tvarkos. Teisės aktai numato tam tikrus draudimas suimtiesiems, nuteistiesiems, yra tam tikri režimo reikalavimai, kuriuos besąlygiškai reikia vykdyti, o mums užtikrinti tvarką. Tai pradėta aktyviai daryti, sugriežtintas stebėjimas ir priežiūra“, – trečiadienį per Seimo Žmogaus teisių komiteto posėdį sakė R.Zutkis.

Anot jo, prižiūrėtojai ėmė reikalauti, kad suimtieji neužsidengtų galvų antklodėmis, rankšluosčiais ir negalėtų naudotis draudžiamais daiktais, atimtos skutimosi mašinėlės, pasverti turimi daiktai. Mat pagal reikalavimus, vieno kalinio daiktai negali viršyti 30 kilogramų.

„Taip pat įkalinimo vietose atėjus naujam vadovui egzistuoja tam tikri subkultūriniai elementai – kad reikia jį išbandyti. Buitiškai tariant: kas čia vadovaus – ar mes, ar jis. Iš dalies galima ir tą aspektą pažymėti. Dėl to ir pradėjo tą akciją“, – tvirtino izoliatoriaus vadovas.

Jis teigė, kad apie 90 proc. suimtųjų keltų reikalavimų yra išspręsta. Be to, smarkiai pagerėjo režimo laikymasis.

R.Zutkio teigimu, iki akcijos per naktį būdavo padaroma iki 250 drausmės pažeidimų, o praėjusią naktį jų tefiksuoti du.

Šiaulių tardymo izoliatoriuje lankęsis Seimo Žmogaus teisių komiteto narys Valerijus Simulikas gyrė naują vadovą, kad šis išsprendė dvejus metus nepajudintą problemą – atidaryti stomatologijos kabinetą. Be to, rastas ir įdarbinimas sveikatos dalies vedėjas.

Komiteto posėdyje dalyvavęs Kalėjimų departamento Sveikatos priežiūros skyriaus viršininko pavaduotojas Valdas Jocius atkreipė dėmesį, kad Šiaulių tardymo izoliatoriuje, kur laikomi 600-650 sulaikytųjų ir suimtųjų, per dieną dirba du gydytojai. Jų amžiaus vidurkis – 80 metų.

Anot V.Jociaus, bet kuriai įkalinimo įstaigai sunku rasti medicinos specialistų, nes čia dirbama ne tik pavojingomis sąlygomis, bet ir mokami dvigubai mažesni atlyginimai. Jo teigimu, dėl to pusėje įstaigų trūksta psichiatrų.

Šiaulių tardymo izoliatoriuje laikomi suimtieji taip pat skundėsi perpildytomis kameromis, ventiliacijos nebuvimu, esą nešvaria patalyne, per reta galimybe praustis duše, prasta maisto kokybe.

Įstaigos vadovo teigimu, dalį šių pretenzijų bus galima išspręsti tik pastačius naują kalėjimą Šiauliuose. Jam numatytas sklypas Ginkūnuose.

R.Zutkis garantavo, kad patalynė reguliariai keičiama, plaunama, dezinfekuojama, o prausimąsi duše kartą per savaitę nustato teisės aktai. Izoliatoriuje gamintą maistą tikrinę visuomenės sveikatos specialistai esą didelių nukrypimų neaptikę.

„Nukrypimas užfiksuotas – kad arbatoje per daug cukraus“, – sakė direktorius.

Birželio viduryje beveik 200 Šiaulių tardymo izoliatoriuje laikomų suimtųjų buvo paskelbę bado streiką, tačiau kai kurie jų nevalgė tik valdiško maisto, jį pirkdavo parduotuvėje. Taip jie teigė protestuojantys prieš perpildytas kameras, maisto kokybę.

Naktį iš birželio 18-osios į 19-ąją izoliatoriuje buvo kilusios riaušės. Naktį suimtieji ir nuteistieji pradėjo strypais daužyti kamerų duris, kelti triukšmą, pro kamerų langus mėtyti asmeninius daiktus. Vienos iš kamerų suimtieji išsiveržė į koridorių. Iškvietus pastiprinimą, tvarka atkurta.

Birželio 22 dieną baigtas ir bado streikas.

Šiaulių tardymo izoliatorius aptarnauja 26 centrinės ir vakarų Lietuvos rajonus. Jame laikomi vyrai, moterys ir nepilnamečiai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“