Pareigūnai atskleidė, kaip popieriaus lapas kalėjimuose tampa vertu tūkstančių eurų

Draudžiamų „siuntinių“ pristatymo į pataisos namus madas diktuoja netgi karantinas. Jeigu anksčiau narkotinių, psichotropinių, raumenų masei skirtų auginti medžiagų, taip pat telefonų, SIM kortelių, internetinio ryšio modemų dažniau būdavo perimama iš visa tai įnešti bandančių nuteistų asmenų artimųjų, tai po dėl pandemijos paskelbtų karantino pasimatymų ribojimų išpopuliarėjo kiti draudžiamų daiktų perdavimo būdai, pavyzdžiui, įvairiausi narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis impregnuotų laiškų ar netgi drabužių siuntimas.
Išskaptuotas akmuo su narkotikais
Išskaptuotas akmuo su narkotikais / Kalėjimų departamento nuotr.

„Dabar apie 50 procentų iš bandymų nuteistiesiems perduoti draudžiamų medžiagų sudaro narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis supurkšti popieriaus lapai – kartais tai siunčiama kaip laiškai, kartais netgi kaip įvairių dokumentų nuorašai, o būna ir kaip atvirukų papuošimai. Vėliau nustatoma, kad popierius įmirkytas sintetiniais kanabinoidais“, – sako Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas Gintautas Šarauskas.

Sintetiniai kanabinoidai labai pavojingi žmogaus sveikatai. Nuteistųjų žargonu vadinamos „kobros“ arba „spice“ pavartoję pacientai neadekvačiu elgesiu stebina netgi visko mačiusius medikus.

Dažniau šių medžiagų įsigyja atvirojoje kolonijoje bausmę atliekantys asmenys, kurie gavę leidimus gali laisvai išeiti apsipirkti į gyvenvietę arba pas gydytojus, todėl ir narkotinių medžiagų laikymą ir vartojimą čia kontroliuoti sudėtingiau.

Laiškus su šia medžiaga aptinkantys pareigūnai sako, kad į pataisos namus patekęs „kobra“ suvilgytas lapas įgyja kelių tūkstančių eurų vertę. Nedidelio jau sukarpyto iki 0,5 cm. dydžio lapo kvadratėlio dėl didelės narkotinių medžiagų aktyviosios medžiagos koncentracijos pakanka svaiginimuisi ir keletui kartų.

Beje, draudžiamomis psichotropinėmis medžiagomis impregnuojamas ne tik rūkyti skirtas popierius, bet ir siūlai, kurie paskui įsiuvami į drabužius, įmezgami į megztinius.

Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos valdybos pareigūnai neleistinų radinių kolekcijoje turi ir tokių rūbų. Į pataisos namus bandoma persiųsti ar permesti ir kanapių, amfetamino, kitų narkotikų, taip pat populiarūs anaboliniai steroidai, kuriuos nuteistieji naudoja raumenų masei auginti.

Nuteistiesiems siunčiami laiškai kartais apklijuojami pašto ženklais, gėlėmis ar širdelėmis, pagamintomis iš stiprų poveikį turinčio fentanilio pleistro, skirto onkologiniams ligoniams. Ikiteisminiai tyrimai pradedami ir dėl tokių medžiagų siuntimo.

„Siuntėjų išradingumui ribų nėra. Fiksuota bandymų draudžiamus siuntinius į pataisos namus perskraidinti ir dronais. Bet, kai dronus pareigūnams pavyko perimti, matyt, paskaičiavo, kad tai – per brangus būdas. Tačiau atsirado sugalvojusių į pataisos namų teritorijas pasikasti po tvora, kad įneštų draudžiamus siuntinius, arba permeta bulves, obuolius, golfo kamuoliukus ir net akmens imitacijas, kuriuose būna paslėpta neleistinų dalykų. Prisitaikoma netgi prie sezono. Kai prisnigo, per apsauginę tvorą permestas vata apmuturiuotas telefonas, kurį pusnyse pamatyti tikrai sudėtinga“, – pasakoja Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas G.Šarauskas.

Kartais pataisos pareigūnams tenka atkreipti dėmesį į ypač nuteistųjų pageidaujamus daiktus. Pavyzdžiui, daugelis jų nori, kad artimieji atsiųstų čiužinius miegojimui, ir netgi rašo skundus, jeigu toks siuntinys neleidžiamas. Tuo tarpu patirtis rodo, kad tokie čiužiniai – gudrios draudžiamų daiktų slėptuvės. Naujausias radinys – į Alytaus pataisos namus siunčiamame čiužinyje paslėpti paketėliai su narkotinėmis-psichotropinėmis medžiagomis.

Kalėjimų departamento Saugumo valdymo skyriaus pareigūnai nuolat turi darbo ieškodami draudžiamų daiktų, leistinais ir neleistinai būdais siunčiamų į pataisos namus.

„Turime savo profesinių paslapčių, kaip ieškome ir aptinkame tas draudžiamas medžiagas. Dažniausiai jas bandoma slėpti lagaminuose, batuose, įvairiuose asmeniniuose daiktuose. Vieni didžiausių talkininkų šitose paieškose – mūsų kinologai su šunimis. Tarnybiniai šunys specialiai išmokyti užuosti ne tik įvairias narkotines, psichotropines medžiagas, jie geba atpažinti ir kitus paslėptus daiktus“, – pasakoja Kalėjimų departamento Saugumo valdymo skyriaus vadovas Evaldas Gasparavičius.

Nuteistiesiems skirtos draudžiamos medžiagos perimamos nebūtinai pataisos namų teritorijose. Šiais metais Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos pareigūnai sulaikė du Kauno miesto gyventojus, kurie, įtariama, ketino realizuoti didelį kiekį narkotinių medžiagų nuteistiesiems. Iš jų paimta 5 kilogramai amfetamino, apie pusė kilogramo kanapių ir įvairių tablečių, narkotikų pakavimo priemonių. Tokio siuntinio vertė laisvės atėmimo įstaigoje – ne mažiau kaip 250 tūkstančių eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai