Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pasakojimas apie nusikaltėlį Joną, pasiryžusį nenuvilti net Lietuvos teisingumo ministro

15min.lt pasidomėjo, kaip toliau klostosi Jono Šekštėno, kuris prieš mėnesį viešai pristatytas kaip pavyzdinis nuteistasis, parengtas pagal naująją tvarką pirma laiko išeiti iš pataisos namų į laisvę, reikalai.
Jonas Šekštėnas pataisos namuose bendravo su žurnalistais, bet prašė nefilmuoti jo veido. Vyrui gėda už praeities nuodėmes.
Jonas Šekštėnas pataisos namuose bendravo su žurnalistais, bet prašė nefilmuoti jo veido. Vyrui gėda už praeities nuodėmes. / Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr.

Nusikaltėlis Jonas Šekštėnas ryžosi nenuvilti nei teisingumo ministro, nei kitų dora jo ateitimi tinkinčių žmonių.

Šis vyriškis neseniai buvo pristatytas kaip pavyzdingas nuteistasis, Vilniaus pataisos namuose perauklėtas ir paruoštas sugrįžti į laisvę tapti visaverčiu visuomenės nariu.

Jonas, tuomet net nepasakęs savo vardo, tapo anonimine žvaigžde per ministro Remigijaus Šimašiaus parodomąjį vizitą į Vilniaus pataisos namus.

Tąsyk žiniasklaidai ir visuomenei norėta parodyti, kaip sklandžiai veikia nuo liepos 1-osios įsigaliojusi nauja, supaprastinta kalinių lygtinio paleidimo tvarka.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Remigijus `imaaius
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Remigijus Šimašius

Tiesa, J.Šekštėnas (gimęs 1959 m.) tada tapo vieninteliu nuteistuoju iš penkių, kurio prašymas dėl išankstinio paleidimo į laisvę buvo patenkintas.

Be to, palankus komisijos sprendimas dar negarantavo Jonui bilieto į laisvę. Mat viską sprendžia teismas, o komisija turi tik patariamąjį balsą.

Vilniaus pataisos namų administracijos teikimo Vilniaus miesto 3-iame apylinkės teisme nagrinėjimas praėjo be ažiotažo – rašytinio proceso būdu.

Portalas 15min.lt nepamiršo pasidomėti – ar bylą išnagrinėjusi teisėja Lilija Tarčevskaja suteikė Jonui auksinį šansą?

Atsakymas – teigiamas.

Pasigyrė esąs auksarankis

Dar kai būrys žurnalistų kartu su ministru liepos 12 d. lankėsi pataisos įstaigoje, J.Šekštėnas pozavo operatoriams blizgindamas grindis (žr. filmuotą medžiagą apačioje), vėliau davė santūrų interviu.

Trejus metus ir aštuonis mėnesius nelaisvėje esantis vyras sakė svajojantis pagaliau vėl gyventi savarankiškai: „Atsibodo viskas čia! Tas pats per tą patį kiekvieną dieną. 6-ą keliuos, pusę 8-ių į darbą. Darbas – valyti.“

Sauliaus Chadasevičiaus/15min.lt nuotr./Vilniaus pataisos namuose
Vilniaus pataisos namuose

Ar vyras turės, ką veikti laisvėje, sugebės prisitaikyti prie socialinės aplinkos?

„Dirbsiu statybininku! Moku židinius mūryt, namus statyt“, – nesikuklino nuteistasis.

Jis aiškino, kad išėjęs iš pataisos namų pirmiausia ieškos būsto ir darbo. Pašnekovas tikino, kad į savarankišką gyvenimą kabinsis pats, jokių valdiškų įstaigų paramos neprašys.

Kaip vyras atsidūrė už grotų? „Per klaidą...“ – atsiduso 52 metų našlys.

Jonas nenorėjo apie tai pasakoti, tačiau, 15min.lt įsitikinimu, visuomenė turi teisę žinoti: jis nuteistas 2009 m. lapkričio 3 d. Anykščių rajono apylinkės teismo nuosprendžiu laisvės atėmimu 4 metams.

Sėdo už ginkluotus plėšimus

Dar 2008 m. laikraštis „Anykšta“ pasakojo, jog Troškūnuose ir Vaidlonyse savo namuose buvo užpulti trys vyresnio amžiaus žmonės, pensininkai.

Vieną sekmadienio popietę į Lauko gatvėje gyvenančių 74-erių ir 78-erių metų troškūniečių sutuoktinių namus atėjo nepažįstamas vyras (kaip paaiškėjo vėliau – iš Pakruojo rajono Linkuvos seniūnijos į Anykščių rajoną atsibastęs valkataujantis banditas Jonas Šekštėnas.)

Martyno Vidzbelio/Scanpix nuotr./Peilis
Martyno Vidzbelio/„Scanpix“ nuotr./Peilis

Įsibrovėlis turėjo peilį ir, kaip rašyta Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato kriminalų suvestinėje, „netikėtai juo smogė į kairės pusės krūtinės sritį“ namų šeimininkui. 78-erių metų troškūnietis Antanas Medinis atsidūrė ligoninėje, buvo operuojamas, gydomas intensyviosios terapijos skyriuje. „Anykštos“ duomenimis, garbaus amžiaus vyrui pavyko išgyventi.

Nepažįstamas peiliu ginkluotas užpuolikas apsilankė ir Troškūnų seniūnijos Vaidlonių kaime. Išdaužęs namo lango stiklą, banditas įlindo į namą, kuriame tuo metu viena buvo pensinio amžiaus moteris. Grasindamas peiliu nepažįstamasis iš moters reikalavo pinigų ir maisto. Pensininkei pavyko įtikinti vyrą, kad jos namuose nei pinigų, nei maisto nėra – ji nenukentėjo.

Teismas nustatė Jonui tam tikrus apribojimus: laisvėje jam privaloma dirbti, iki 2012 m. gruodžio 1 d. nevartoti psichiką veikiančių medžiagų ir net nesilankyti vietose, kur vartojami alkoholiniai gėrimai.

Po šių dviejų įvykių intensyvią įtariamojo paiešką pradėjusi Anykščių rajono policija pirmadienio rytą jį aptiko besislapstantį Troškūnų miestelio teritorijoje, svetimame šiltnamyje.

Teismas suteikė šansą, įspėjo nesisvaiginti

Teismas sostinėje J.Šekštėną nutarė paleisti į laisvę jam neatlikus 4 mėnesių ir 13 dienų laisvės atėmimo bausmės.

Atlikus šio vyro nusikalstamo elgesio rizikos vertinimą pagal „OASys“ metodiką (išgarsintą Igorio Achremovo, surinkusio vos 8 balus iš 168 galimų), vertinimo rezultatas buvo 79 balai. Tai reiškia, kad J.Šekštėno pakartotinio nusikalstamumo rizika yra vidutinė (mažesnis skaičius reiškia mažesnę riziką. Jei vertinamas asmuo surenka nuo 0 iki 40 balų, jo pakartotinio nusikaltimo rizika vertinama kaip labai žema.).

Nuteistąjį teigiamai apibūdina tai, kad jis pripažįsta kaltę dėl savo nusikaltimų, gailisi. Būdamas nelaisvėje, Jonas dirba, savo darbą atlieka gerai.

Prokuratūra taip pat pritarė J.Šekštėno lygtiniam paleidimui, nes vyriškis turi konkrečius ateities planus, o likusi jo neatliktos bausmės dalis yra maža (pretentuoti į lygtinį paleidimą formaliai šis nuteistasis galėjo dar nuo 2010 m. gruodžio 1 d., kai jau buvo faktiškai atlikęs pusę bausmės).

Teisėja L.Tarčevskaja konstatavo, kad Lygtinio paleidimo komisijos nutarimas, palankus J.Šekštėnui, buvo pakankamai motyvuotas. Teismo vertinimu, komisija tinkamai įvertino nuteistojo asmenybę ir elgesį. „Teismas sprendžia, kad nėra kliūčių patvirtinti Komisijos nutarimą taikyti nuteistajam J.Šekštėnui lygtinį paleidimą“, – rašoma L.Tarčevskajos nutartyje.

Teismas nustatė Jonui tam tikrus apribojimus: laisvėje jam privaloma dirbti, iki 2012 m. gruodžio 1 d. nevartoti psichiką veikiančių medžiagų ir net nesilankyti vietose, kur vartojami alkoholiniai gėrimai.

Formaliai ši teismo nutartis gali būti skundžiama apeliacine tvarka, tačiau realiai, niekam neprieštaraujant, durys į laisvę J.Šekštėnui atsiveria.

Apie tai, kokia nuo liepos 1-osios įsigaliojo nauja nuteistųjų lygtinio paleidimo tvarka, portalas 15min.lt pasakojo ankstesnėse publikacijose (žr. susijusius straipsnius).

VIDEO: 15min.lt - nuteistasis pataisos namuose dirba valytoju

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos