„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pašto siuntiniuose į Lietuvą – neregėtas narkotikų antplūdis

Dėl paštu siunčiamų narkotikų Lietuvos muitinėje jau pradėta daugiau ikiteisminių tyrimų, nei per visus 2015 m.
Narkotikai siunčiami su pašto siuntomis
Narkotikai siunčiami su pašto siuntomis / Muitinės kriminalinės tarnybos nuotr.

Šiuo metu Muitinės kriminalinėje tarnyboje jau pradėta 120 ikiteisminių tyrimų dėl narkotikų kontrabandos pašto siuntose. Pernai per visus metus dėl tokiu siuntų buvo pradėti 102 tyrimai (2014 m. – 85 tyrimai). Taigi, šiemet neprireikė nė pusmečio, kad būtų viršytas visų pernykščių ikiteisminių tyrimų skaičius. Vien praėjusią savaitę Lietuvos muitinės pareigūnai sulaikė vienuolika pašto siuntų, įtardami, kad jose gali būti narkotikai.

Kvaišalai dažniausiai siunčiami iš Nyderlandų, Ispanijos ir Didžiosios Britanijos. Parsisiunčiamų narkotikų kiekiai svyruoja nuo 1 iki 150 g.

Bene dažniausiai siunčiamasi marihuaną, taip pat – amfetaminą ar augalinės kilmės narkotikus apdorotus sintetiniais kanabinoidais. Netrūksta ir MDMA („Ecstasy“) ar LSD mėgėjų, pasitaiko ir haliucinogeninių savybių turinčios grybienos. Parsisiunčiamų narkotikų kiekiai paprastai svyruoja nuo 1 iki 150 g.

Kvaišalai dažniausiai siunčiami iš Nyderlandų, Ispanijos ir Didžiosios Britanijos. Dažniausiai juos siunčiasi maždaug 16 – 30 m. amžiaus asmenys.

Reikia pastebėti, kad paštu siunčiamų narkotikų ženkliai padaugėjo ir kaimyninėse valstybėse. Pvz., Latvijoje pernai dėl narkotikų pašto siuntose buvo pradėta apie 600 ikiteisminių tyrimų. Tiesa, Latvijoje pradėtų ikiteisminių tyrimų gausa dar paaiškinama ir kiek skirtinga tyrimo metodika, pažymima Muitinės kriminalinės tarnybos atstovo ryšiams su visuomene Gedimino Kulikausko ketvirtadienį paviešintame pranešime.

Tokį didžiulį narkotikų pašto siuntose antplūdį muitinės pareigūnai iš dalies linkę sieti ir su internetinės prekybos populiarumu ir dėl to palengvėjusiu narkotikų prieinamumu, atsiradusia galimybe jų įsigyti per atstumą.

Kvaišalai dažniausiai užsisakomi būtent internetinėse parduotuvėse, neretai „garantuojančiose“, kad parduodamos prekės esą yra „legalios“. Jaunuoliai kartais neįsivaizduoja (ar bent jau dedasi nežinantys), kad tokiems internete laisvai siūlomų kvaišalų pirkėjams Lietuvoje gresia reali laisvės atėmimo bausmė. Pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 199 str. 3 dalį tokia veika kvalifikuojama kaip sunkus nusikaltimas – narkotikų kontrabanda, už kurią numatyta laisvės atėmimo bausmė nuo 3 iki 10 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs