„Teismas baudžia ne žmogų, o asmens kodą“, – taikliai pastebėjo M.Patėjūnas, greitai supratęs, kas dedasi, tačiau sunkiai suvokdamas, kaip dabar teks iš viso to išsisukti.
Šios keistos, bet Lietuvoje vargu ar ką nors stebinančios istorijos įdomioji dalis prasidėjo gegužės 7 d., kai Kybartuose policija gaudė draudžiamus daiktus į pataisos namus bandžiusį permesti veikėją. Nusikaltėlis, sprukdamas nuo pareigūnų, „Ford Galaxy“ automobiliu dar sugebėjo rėžtis į Kybartų pataisos namų sieną.
Bėglys galiausiai buvo sučiuptas.
Po šio įvykio vilniečiui Mindaugui buvo iškeltos dvi bylos: dėl draudžiamų gėrybių nusikaltėliams tiekimo bei bandymo pabėgti iš avarijos. Pastarojoje byloje Vilkaviškio rajono apylinkės teismas jau priėmė nutarimą bausti kelių erelį ir išsiuntė dokumentus M.Patėjūnui į Vilnių.
„Man rankytės ir kojytės nutirpo“, – savo reakciją atplėšus iš teismo gautą voką prisiminė 15min.lt pašnekovas.
Teismas vadovavosi ne tik pareigūnų surinkta medžiaga, bet ir neva paties M.Patėjūno rašytu paaiškinimu, kuriame pažeidėjas viską pripažįsta ir netgi labai gailisi dėl savo poelgių.
M.Patėjūnas stebėjosi, kad teismas vadovavosi ne tik pareigūnų surinkta medžiaga, bet ir neva jo paties rašytu paaiškinimu, kuriame pažeidėjas viską pripažįsta ir netgi labai gailisi dėl savo poelgių.
Be to, teismas konstatavęs, kad M.Patėjūnas apie posėdžio vietą ir laiką buvo informuotas tinkamai, todėl esą nebuvo kilę jokių kliūčių šią bylą išnagrinėti pažeidėjui už akių.
Bylas M.Patėjūnui keliančio Vilkaviškio rajono policijos komisariato viršininkas Edvardas Gruzdys iš pradžių buvo įsitikinęs, kad susidūrė su apgaviku, bandančiu išvengti gresiančios atsakomybės. Tačiau klausydamas istorijos aplinkybių komisaras pripažino: „Rašydami protokolus, pareigūnai turi sutikrinti nuotraukas, kitus duomenis. Neneigiu – gali būti, kad šį kartą pareigūnai suklydo.“
Bėdos prasidėjo nuo vakarėlio
Kaip 15min.lt pasakojo vilnietis M.Patėjūnas, balandžio pradžioje vieną rytą po audringo vakarėlio jis apsižiūrėjo, kad neturi dokumentų. Maždaug po trijų dienų, 2015 m. balandžio 8 d., jis kreipėsi į policiją dėl jų praradimo.
Po kurio laiko M.Patėjūnui buvo pagaminta nauja asmens tapatybės kortelė.
Tuo tarpu kriminaliniai įvykiai ties Kybartų pataisos namų tvora klostėsi po mėnesio, gegužės 7-ąją.
Pareigūnų pričiuptas nusikaltėlis ne tik išvengė baudžiamosios bylos už disponavimą svetimais dokumentais, bet ir išsisuko nuo atsakomybės tose bylose, dėl kurių dabar yra priverstas aiškintis M.Patėjūnas.
Tuo tarpu vilniečio nuotykiai šį pirmadienį tęsėsi.
Policija pasirūpino savim, bet ne vilniečiu
Vilkaviškio policijos atstovai, dar penktadienį iš 15min.lt sužinoję apie savo darbo broką, suskubo kreiptis į teismą, prašydami grąžinti jiems niekam tikusią M.Patėjūno bylos medžiagą. Tuo tarpu vilniečio pareigūnai, net ir turėdami jo mobilųjį telefoną, informuoti nesivargino.
Šiuo metu darbo neturintis Vilniaus gyventojas buvo priverstas ieškoti būdų, kaip pirmadienio rytą iki 11 val. nukeliauti kone 200 kilometrų iki Vilkaviškio.
Tačiau ten jis sužinojo, kad byla apskritai nebus nagrinėjama.
Tuo tarpu pirmosios bylos, kurioje teismas jau priėmęs sprendimą, taip paprastai panaikinti neišeina.
Teismo darbuotojų supratimu, tai yra policijos garbės reikalas pasirūpinti, kad jų klaida būtų ištaisyta, o M.Patėjūnas nebeturėtų jokių rūpesčių.
Vis dėlto pirmadienį teisme Vilkaviškio rajono policijos komisariato atstovai vilniečio nepasitiko – jam pačiam teko klaidžioti po svetimą miestą, ieškant pareigūnų būstinės ir tų, kas yra atsakingas už jam sukeltų nepatogumų tvarkymą. Galiausiai Vilkaviškio policininkai pažadėjo, kad patys pateiks apeliaciją dėl pirmojo M.Patėjūno atžvilgiu priimto teismo sprendimo, o antrojoje byloje taip pat mėgins rasti tikrąjį prieš teismą turintį stoti veikėją.