Tęsdami dar pernai pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl ginklų kontrabandos ir tarptautinių sankcijų pažeidimo, Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai antradienio (birželio 1 d.) rytą Vilniaus mieste, Vilniaus ir Švenčionių rajonuose atliko kratas. Padedant Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnams, sulaikyti keturi asmenys, tarp jų – ginklų ir šaudmenų prekyba užsiimančios įmonės vadovas. Aptikta ir paimta 319 šautuvų ir pusiau automatinių karabinų „Saiga“, 12 tūkst. šovinių.
Sulaikytieji įtariami sukūrę ir dalyvavę schemoje, kai, apeinant dar 2014 m. įvestas tarptautines sankcijas Rusijos ginklų gamintojams, į Lietuvą būdavo dideliais kiekiais nelegaliai įvežami rusiški šaunamieji ginklai, kuriais prekiauta tiek mūsų šalyje, tiek kitose ES valstybėse.
Bendra konfiskuotos ginkluotės vertė siekia 335 tūkst. eurų.
Ikiteisminis tyrimas pradėtas ir vykdomas glaudžiai bendradarbiaujant su LR Valstybės saugumo departamentu.
MKT pareigūnai dar 2020 m. pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimos ginklų kontrabandos ir tarptautinių sankcijų Rusijai pažeidimo.
Antradienį, apie 8 val. ryto muitinės kriminalistai pradėjo kratas vienos įmonės, užsiimančios didmenine ir mažmenine ginklų bei šaudmenų prekyba, patalpose.
Kratos atliktos Vilniaus mieste, taip pat Vilniaus ir Švenčionių rajonuose. Jų metu pareigūnai surado ir paėmė 319 rusiškos gamybos šautuvų ir pusiau automatinių karabinų „Saiga“, taip pat – 12 tūkst. vnt. šaudmenų. Bendra jų vertė – apie 335 tūkst. eurų.
Buvo sulaikytas įmonės vadovas ir dar trys asmenys, visi – Lietuvos Respublikos piliečiai.
Pareigūnų žiniomis, minėta įmonė nuo 2019 m. dideliais kiekiais iš Rusijos per tarpininkus – vieną Vidurinės Azijos valstybę įsiveždavo naujus rusiškos gamybos ginklus (dažniausiai pusiau automatinius karabinus).
Nors realiai ginklai pirkti iš Rusijos pardavėjų, dokumentuose būdavo nurodoma, jog perkama tik iš minėtos Vidurinės Azijos valstybės, šitaip apeinant tarptautines sankcijas. Į Lietuvą atgabenti ginklai būdavo įforminami ir legalizuojami, jais toliau prekiauta tiek mūsų šalyje, tiek kitose ES valstybėse (daugiausia Vokietijoje ir Austrijoje). Pareigūnų vertinimais per minėtą laikotarpį įmonė galėjo šitaip įsivežti apie 1500 vnt. pusiau automatinių karabinų.
MKT Vilniaus skyriuje tęsiamas ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 123–1 str. (Tarptautinių sankcijų pažeidimas) ir 199 str. 4 dalį (Ginklų ir šaudmenų kontrabanda). Tyrimui vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūra. Pažeidėjams gresia laisvės atėmimo bausmė nuo trejų iki dešimties metų.