Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Per Lietuvą tranzitu vykusi rusė skleidė padidintą jonizuojančiosios spinduliuotės foną

Kenos geležinkelio kontrolės punkte VSAT pareigūnai užfiksavo padidintą jonizuojančiosios spinduliuotės foną, kurį skleidė tranzitu per Lietuvą vykusi Rusijos pilietė. Dokumentus apie gydymą jonizuojančiąja spinduliuote turėjusiai užsienietei leista keliauti toliau.
Stacionarūs jonizuojančios spinduliuotės vartai Kenoje
Stacionarūs jonizuojančios spinduliuotės vartai Kenoje / VSAT nuotr.

Kaip rašoma Valstybės sienos apsaugos tarnybos pranešime, antradienį naktį į Lietuvą atvykstant tranzitiniam traukiniui Maskva–Kaliningradas suveikė Kenos geležinkelio stotyje sumontuoti stacionarūs jonizuojančios spinduliuotės vartai. Monitoriuose sąstato judėjimą stebintys VSAT Vilniaus rinktinės Kenos užkardos pasieniečiai iškart nustatė vagoną, kuriame buvo padidėjusios radiacijos šaltinis.

Žmonės normas viršijančią spinduliuotę dažniausiai skleidžia tuomet, kai jiems gydymo ar diagnostikos tikslais prieš tai medicinos įstaigose būna atliktos procedūros taikant jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius. Tokie keliautojai turi pateikti medicinos įstaigų pažymas apie šias jiems taikytas priemones.

Jį VSAT pareigūnai patikrino nešiojamaisiais davikliais. Nustatyta, kad padidintą foną skleidžia tranzitu iš Maskvos į Kaliningrado sritį vykusi 67 metų Rusijos pilietė. Užsienietė spinduliavo  300 mikrorentgenų (μR), arba 3 mikrosivertų (μSv), per valandą jonizuojančiosios spinduliuotės foną. Leistinas fonas yra 0,2 μSv, arba 20 μR.

Moters turėti kelionės bei supaprastinto tranzito geležinkeliu dokumentai buvo tvarkingi. Ji taip pat pateikė ir būtinas tokiais atvejais medikų pažymas, liudijančias, jog radioaktyvios medžiagos buvo naudotos gydymo procedūrų metu. Užsienietei leista tęsti kelionę.

Šiemet pasieniečiai iš viso nustatė 142 atvejus, kai per Lietuvos sieną gabenami kroviniai ar vykę asmenys skleidė padidintą jonizuojančiosios spinduliuotės foną.

Žmonės normas viršijančią spinduliuotę dažniausiai skleidžia tuomet, kai jiems gydymo ar diagnostikos tikslais prieš tai medicinos įstaigose būna atliktos procedūros taikant jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius. Kaip ir minėta Rusijos pilietė, tokie keliautojai turi pateikti medicinos įstaigų pažymas apie šias jiems taikytas priemones.

Padidintą jonizuojančios spinduliuotės foną taip pat neretai skleidžia per sieną gabenami įvairios paskirties kroviniai. Dažniausiai tai būna trąšos arba statybinės medžiagos (ugniai atsparios plytos ar skiedinys, keraminės plytelės, keraminiai unitazai ir kt.).

Ar sieną kertantys asmenys bei gabenami kroviniai neviršija leistinų normų, VSAT pareigūnai tikrina Lietuvos pasienio kontrolės punktuose sumontuota stacionaria matavimo įranga. Tai vadinamieji radiacijos vartai, pro kuriuos pravažiuoja visos transporto priemonės ir jomis gabenami kroviniai.

Mažuose kontrolės punktuose, kur eismo intensyvumas nedidelis ir tokių vartų nėra, pasieniečiai naudoja nešiojamus radiacijos matavimo prietaisus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?