2019 metų vasario 26-osios vakarą Visagine patruliavę pareigūnai nusprendė užsukti į daugiabutį Taikos gatvėje. Jie buvo gavę pranešimą, kad laiptinėje guli benamis, o viename bute kažkas triukšmauja.
„Užėję į laiptinę, antrajame aukšte, sutikome S.Kaznačejevą, jis laikėsi už turėklų. Už jo stovėjo D.Negoda. Abu jie buvo suprakaitavę ir pavargę, nuo jų sklido alkoholio kvapas. Bet matėsi, kad jie ramstosi ne dėl girtumo, – Panevėžio apygardos teisme įvykius prisiminė pareigūnai. – Už jų pamatėme vežimėlį, ant kurio užkeltas ir dušo plėvele apklotas kūnas. Kūnas nelabai tilpo ant vežimėlio, kyšojo kairė koja, ji buvo neuždengta.“
Iš pradžių jie pagalvojo, kad tai – S.Kaznačejevo žmona, tačiau užėję į butą ją rado gyvą ir sveiką. Policininkams ši pareiškė, kad nieko neįvyko.
Nei vienas iš trijulės nesugebėjo paaiškinti, kas nutiko, tik kažką nerišliai vebleno. Virtuvės kriauklėje mėtėsi du peiliai, namai buvo sujaukti, visur matėsi kraujo pėdsakai.
Įtariant nužudymu sulaikyti ir į areštinę išvežti visi trys įvykio vietoje užklupti žmonės. Kas tądien įvyko bute, paaiškėjo tik po sudėtingo tyrimo.
Aiškino, kad gynėsi
S.Kaznačejevas pasakojo, kad tądien pas jį užėjo pažįstamas, kuris pažadėjo už atlygį „išmušti“ skolą. Trijulė sėdo prie stalo ir pradėjo gerti.
Gerokai įkaušęs svečias pradėjo kabinėtis prie S.Kaznačejevo žmonos.
„Jis prie manęs lindo, buvo paėmęs už rankos, – teisme pasakojo moteris. – O mano vyras būna agresyvus. Jis dažnai būna dėl visko piktas. Ir pavydus, gali net stulpui pavydėti, niekur vienai negalima išeiti.“
Dėl priekabiavimo prie žmonos supykęs S.Kaznačejevas bandė svečią išmesti, tačiau šis išeiti atsisakė ir pradėjo daužyti virtuvėje buvusius indus.
„Tada prasidėjo muštynės, jis čiupo peilį, – prisiminė vyras. – Aš taip pat pagriebiau peilį ir dūriau, pataikiau į krūtinę. Kiek kartų iš viso dūriau, nepamenu. Kažkoks užtemimas buvo, kraujas mušė į galvą, pasimaišė sąmonė.“
Nors žudikas ir bandė įtikinti, kad tik gynėsi teismas tokia versija nepatikėjo. Ekspertai aukos krūtinėje, kakle ir nugaroje iš viso rado 13 durtinių žaizdų. Teismo vertinimu, toks žiaurumas tikrai negali būti laikomas savigyna.
„Teisėjų kolegijos vertinimu, tarp S.Kaznačejevo ir G.M. kilęs konfliktas, peraugęs į abipusį fizinio smurto naudojimą, laikytinas muštynėmis, kai smurtas naudojamas puolimui, suduodant atsakomuosius smūgius, o ne gynybai, – rašoma nuosprendyje. – Pažymėtina, kad muštynėms, skirtingai nuo pavojingo kėsinimosi, būdinga, kad abi pusės vadovaujasi agresyviais, puolamaisiais interesais, abi pusės smurtą naudoja ne gynybos, o puolimo tikslais. Dėl to muštynėse nėra besiginančiųjų. Muštynių metu teisė į būtinąją gintį nekyla.“
Be to, S.Kaznačejevas iškart po nužudymo puolė skambinti ne 112, o savo draugui D.Negodai.
Nusipirko degtinės ir ėmė slėpti kūną
„Apie 15 val. paskambino Sergejus ir pasakė, kad užmušė žmogų, – prisiminė D.Negoda. – Nepatikėjau, galvojau, kad tik apsvaigino. Sergejus ir mane vieną kartą girtas buvo „išjungęs“. Bet nuėjęs supratau, kad viskas ir yra taip, kaip pasakojo. Kūnas su įdurtu peiliu gulėjo virtuvėje.“
Kadangi tądien D.Negodą kamavo pagirios, jis nusprendė, kad pirmiausia reikia išgerti. S.Kaznačejevas minčiai neprieštaravo ir padavė 20 eurų kupiūrą.
„Išėjęs pagalvojau, kaip čia reikės gerti prie lavono. Todėl užsukau pas pažįstamą, pas kurį buvo paliktas mano vežimėlis. Su juo nuėjau į parduotuvę ir nusipirkau degtinės bei šiukšlių maišų, kad patiesčiau ant grindų ir nepripėduočiau“, – pasakojo vyras.
Kai grįžo iš parduotuvės, kūnas jau buvo užkeltas ant vonios užuolaidos. Abu vyrai ėmėsi darbo su peiliu ir suvyniojo auką į šiukšlių maišus. Galiausiai kūną užkėlė ant vežimėlio ir išvežė į laiptinę, kur juos ir užklupo pareigūnai.
„Reikėjo pasiimti pinigus ir dingti, – dėl savo poelgio gailėjosi D.Negoda ir tikino, kad tikrai nieko nežudė, nes jei būtų nužudęs, tvarkytųsi kitaip. – Greitai būčiau sutvarkęs, supjaustęs vonioje, išplovęs acetonu, išnešęs į mišką ir sudeginęs.“
Jis bandė ginti draugą ir teismui tvirtino, kad S.Kaznačejevas nėra agresyvus, tik nepakenčia „chamiškumo“.
Sulaukė pasigailėjimo
Bylą kontroliavusi prokurorė Sandra Povilonienė vyrų veiksmuose įžvelgė net tris nusikaltimus.
S.Kaznačejevas apkaltintas nužudymu (BK 129 str.), D.Negoda – nusikaltimo pėdsakų naikinimu (BK 237 str.), o abu jie – mirusiojo palaikų išniekinimu (BK 311 str.)
Visgi dėl pastarojo nusikaltimo Panevėžio apygardos teismo teisėjas Valdas Ciesiūnas vyrų kaltės neįžvelgė.
„Šiuo konkrečiu atveju, byloje nėra jokių įrodymų, patvirtinančių, kad kaltinamieji atliko kokius nors veiksmus, siekdami išniekinti mirusiojo palaikus, pasityčioti, suteikiant sau moralinį pasitenkinimą. Akivaizdu, kad jų veiksmai yra sietini ne su mirusiojo palaikų išniekinimu, o bandymu juos užmaskuoti nuo pašalinių akių ir kur nors išvežti, t.y. paslėpti, kad niekas nerastų, o kaltinamieji tokiu būdu išvengtų atsakomybės“, – nusprendė teisėjas.
D.Negodai teismas skyrė laisvės atėmimo bausmę 9 mėnesiams, tačiau į belangė jis nesės – bausmės vykdymas atidėtas 2 metams. Jis taip pat įpareigotas pusmetį dalyvauti elgesio pataisos programoje.
O S.Kaznačejevas dėl nužudymo už grotų pasiųstas 11 metų. Aukos motinai jis taip pat turės sumokėti 12500 eurų, o D.Negoda – 2,5 tūkst. eurų.
Tačiau jis nuosprendį apskundė, tiesa, daug argumentų nepateikė.
„Nuteistojo S.Kaznačejevo apeliaciniame skunde prašymas dėl pageidaujamo konkretaus apeliacinės instancijos teismo procesinio sprendimo priėmimo nėra suformuluotas, tik prašoma pasigailėti“, – rašoma teismo nuosprendyje.
Savo prašymą žudikas motyvavo tuo, kad yra pensininkas, jį kamuoja įvairios ligos, todėl jis prašo malonės.
„S.Kaznačejevas yra 69 metų amžiaus, pensininkas, iš bylos medžiagos matyti, kad jis turi sveikatos problemų. Įvertinus šių aplinkybių visumą, nuteistojo senyvas amžius nagrinėjamoje byloje laikytinas atsakomybę lengvinančia aplinkybe, todėl skundžiamas nuosprendis keičiamas“, – nusprendė Apeliacinio teismo teisėjai ir žudikui laisvės atėmimo bausmę sumažino iki 9 metų.