Policija įspėja verslininkus: plinta tarptautinis sukčiavimas, 4 firmos jau neteko 110 000 eurų

Sukčiai, įsilaužę į elektroninio pašto paskyras, užsienyje veikiančių bendrovių vardu susisiekia su Lietuvoje esančiais verslo partneriais dėl prekių ar paslaugų užsakymo. Dažniausiai elektroninio pašto paskyros, esančios kompiuteryje ar telefone, užkrečiamos virusais, kurie nukopijuoja vartotojų slaptažodžius. Tokiu būdu, kontroliuodami virusais užkrėstos bendrovės korespondenciją, sukčiai, esantys bet kurioje pasaulio šalyje, apgaulingai, verslo partnerių vardu, gali siųsti laiškus nieko neįtariantiems adresatams.
Slaptažodžio įvedimas
Slaptažodžio įvedimas / Vilniaus policijos iliustr.

Nuo 2015 m. sausio 1 d. apskrityse pradėjus veikti padaliniams, tiriantiems nusikaltimus elektroninėje erdvėje,  į Vilniaus policiją kreipėsi 4 įmonės,  nukentėjusios nuo internete veikiančių sukčių. Bendra šioms firmoms padaryta žala – apie 110 000 eurų.

Apsimetėliai informuoja Lietuvoje esančius užsakovus apie tariamai pasikeitusią bendrovės banko sąskaitą (dažniausiai pateikiama kitoje šalyje veikiančio banko sąskaita) ir nurodo mokėjimus atlikti į ją – taip įmonė pati perveda savo lėšas sukčiams, kurie sąskaitos pakeitimą motyvuoja problemomis su partneriais, pasikeitusiomis jų anksčiau naudoto banko paslaugų sąlygomis ar kitomis dingstimis.

Vilniaus policija pataria stebėti bet kokius verslo partnerių elektroninio pašto adreso pasikeitimus (net ir pačius minimaliausius, kai pakeičiamas tik vienas simbolis) ir juos aptarti su užsienio įmonėmis kitomis ryšio priemonėmis, taip pat, gavus pranešimą, kad užsienyje veikiantys partneriai pakeitė banko sąskaitą, skambinti įmonės atstovams ir patikslinti, ar informacija apie pasikeitusią sąskaitą yra teisinga. Pažymėtina, kad Lietuvoje veikiantys bankai gali finansinius pavedimus sustabdyti, jei apie apgaulę bankui pranešama nedelsiant ir nuo pavedimo atlikimo nepraėjo para. 

Visiems gyventojams bei organizacijoms patartina efektyviomis antivirusinėmis programomis apsaugoti ne tik darbo bei asmeninius kompiuterius, bet ir telefonus. Privalu nuolat atnaujinti antivirusines ir kitas apsaugos programas, taip pat reguliariai keisti savo slaptažodžius, kuriems turi būti keliami ir būtini reikalavimai.

Rekomenduojama turėti mažiausia 8 simbolių slaptažodį. Slaptažodį turi sudaryti bent vienas skaičius, bent viena didžioji raidė, bent vienas keistas simbolis (#;&;%). Nepatartina naudoti to paties slaptažodžio jungiantis prie skirtingų paskyrų. Be to, slaptažodžius patartina keisti kas 3-5 mėnesius arba kai kyla įtarimas dėl jo saugumo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis