Vilniuje toliau vyksta teismo procesas dėl skaudaus įvykio, vertinamo kaip policininko nusikaltimas: iškvietimo įkarštyje Vilniaus rajone, savo namų kieme, buvo atimta agresyvios pacientės.
Vilniaus apygardos teismas yra išklausęs visų liudytojų, o šį pirmadienio rytą klausoma garso įrašų, žiūrima vaizdo medžiaga. Beje, kaltinamasis proceso metu ir toliau susilaukia didžiulio kolegų palaikymo: viešo posėdžio metu į salę ir šįkart žiūrovų teisėmis susirinko kelios dešimtys policininkų.
Į bylą yra surinkta nemažai vaizdo bei garso medžiagos. Kai ką telefonu nufilmavo pastiprinimo laukę medikai.
Suprasti akimirksniu
- Vilniaus rajone policijos pareigūno nušautos moters sūnūs iš policininko ir Lietuvos valstybės siekia prisiteisti po 50 tūkstančių eurų.
- Siekia prisiteisti ir 11000 Eur turtinės žalos, laidotuvių, advokato išlaidų.
Policija turi įrašus iš tarnybinių automobilių (fiksuotas tiek transporto priemonės vidus, kas aktualu pareigūnams vykstant, pakeliui, tiek filmuota išorė, t. y. iš tolėliau matosi kiemas kuriame vyko veiksmas.) Bene reikšmingiausi yra policininkų kūno kameromis įamžinti vaizdai, juolab siužetų kokybė gera, o ir garsas palyginti aiškiai įrašytas.
Visgi darbą teismas pradėjo nuo skambučio į Bendrąjį pagalbos centrą perklausos. „Dar nieko neįvyko, bet įvyks“, – BNS cituoja, ką pranašiškai sakė sūnus.
Dalykiškas skambutis į BPC
„Ji elgėsi agresyviai kada?“, – teiravosi 112 operatorė skambinusio sūnaus.
„Vakar, šiandien“, – ramiai atsakė pacientės sūnus Igoris, visą pokalbį kantriai prašęs pagalbos ir dalykiškai aiškinęs situaciją namuose.
Sūnus pasakojo, kad jo motinai diagnozuota sunki liga, negalavimas turi tiek pasyvią, tiek aktyvią fazę. Dabar tas momentas, kai reikalinga būtent skubi pagalba. Anot skambinusiojo, medikams teikiant pagalba, dėl saugumo reikalinga ir policijos palyda. Savo ruožtu Bendrojo pagalbos centro (BPC) operatorė pažymėjo, kad į gydymo įstaigą pacientės nebus galima išvežti, jei nebus jos pačios sutikimo.
Nebeįsileido nei medikų, nei policijos
Pradžioje GMP gydytojai namuose su paciente bendravo, bet situacijai tapus nevaldomai, darbo ėmėsi policija. Teismui pateiktame įraše matyti epizodas, kai šeimininkė nei medikų, nei policijos ekipažų nebeįsileidžia.
„Išdaušim visus langus, ir užeisim. Duris atidaryk, gerai? Per prievartą ištempsim. Išdaušim langus ir išlaušim duris. Atidaryk duris, išlaušim duris!“, – vaizdo įraše girdisi, kaip įspėjimus siunčia tai vienas, tai kitas pareigūnas. Raginimai vykdyti reikalavimus skamba lietuviškai, bet kartais kartojami ir rusų kalba.
„Čia ne policija! Tikra policija durų nelaužia, banditai laužia“, – pro uždarytas duris šaukė ji.
Įvairiais rakursais nufilmuota, kaip policijos pajėgos ieško būdo patekti į namą: galbūt per palėpę arba per langą. Netrukus buvo atsineštas laužtuvas ir pradėtas laužti pagrindinių durų užraktas.
„Čia ne policija! Tikra policija durų nelaužia, banditai laužia“, – pro uždarytas duris šaukė rusakalbė moteris. Pareigūnai pacientę ramino, kad parodys jai pažymėjimus, kai tik ji juos įsileis.
Nuo ligonės jau nukentėjusi greitosios medikė stvėrė sniego kastuvą ir pasirengė juo gintis, pažymi BNS, bet policininkai liepė medikei pasitraukti toliau.
Pacientė pasirodė su dideliu peiliu
Kai durys pagaliau buvo atidarytos, pacientė pasirodė su dideliu peiliu rankoje. Policija bandė masiškai naudoti elektrošoko prietaisus, tačiau šie nebuvo veiksmingi. Vienu momentu netgi atrodė, kad moteris apsigynė ir grįžo į savo „tvirtovę“. Ji pakilo nuo žemės ir užsidarė iš vidaus. Bet negalėjo užsirakinti dėl išlaužtos spynos.
Netrukus moteris iššoko į kiemą su peiliu rankoje ir puolė visus iš eilės. Kilo dar didesnė sumaištis ir pasigirdo 5 šūviai.
Kaip žinoma, vienas jų tapo mirtinu.
Beje, dar prieš aktyvią būsto šturmo fazę patys pareigūnai pasigedo savo ekipuotėje apsauginio skydo. Vienas policininkų tuo net negalėjo patikėti: dar sykį papildomai patikrinęs abu tarnybinius mikroautobusus, jis net nusikeikė įsitikinęs, kad skydo tikrai nėra.
„Gyvensi, bobule. Kvėpuok, bobule“, – kalbino nukentėjusią pareigūnai, gulinčią ant kruvino sniego jau be sąmonės.
Anot prokuratūros kaltinimo, siekdamas sulaikyti moterį pareigūnas neišnaudojo visų jo turėtų galimybių veikti kitaip, klaidingai įvertino būtinosios ginties situaciją ir panaudojo šaunamąjį ginklą nesant neišvengiamo pavojaus jo ar kitų asmenų gyvybei bei sveikatai. Todėl moters žūtis kvalifikuotina kaip nužudymas.
Kėlė visiems realią grėsmę
Pirminėje ikiteisminio tyrimo medžiagoje fiksuota, kad 2023 m gruodžio 12 d. 14 val. 17 min. gautas GMP dispečerės pranešimas, kad Vilniaus r., viename kaime, agresyvi moteris (gim. 1972 m.) kastuvu užpuolė atvykusius medikus, kastuvu sužalojo paramediką (gim. 1988 m.), kuris, suteikus medicininę pagalbą, gydomas ambulatoriškai bei apgadino greitosios medicinos pagalbos automobilį.
Į įvykio vietą atvykusius policijos pareigūnus moteris puolė su peiliu, todėl buvo panaudotos dujos, elektros impulsinis prietaisas „Taser“ (atlikti mažiausiai 4 šūviai).
Gindamasis nuo užpuolimo Vilniaus apskrities VPK Specialiosios parengties skyriaus pareigūnas (gim. 1990 m., beveik 10 metų tarnybos stažas) iš tarnybinio pistoleto „Glock 19“ iššovė penkis šūvius į moterį, ji įvykio vietoje mirė.
Ne vienas liudytojas teisme yra pasakojęs, kad agresyvus ginkluotos moters elgesys kėlė realią grėsmę tiek medikams, tiek policijos pareigūnams.
Įrašyti ir pokalbiai telefonu
Vienas iš papildomų garso įrašų byloje yra tarp BPC operatoriaus ir policijos. „O kur jūsų ekipažas? Paskubėkite, nes ten puola brigadą“, – girdimas pokalbis įraše. Pareigūnas užtikrina, kad patruliai jau skuba.
Byloje yra ir pačios pacientės skambučio 112 numeriu garso įrašas, kuriame ji reikalauja skubiai atsiųsti „normalią“ policiją prie jos namų.
Kitame įraše fiksuota, kaip pati iš įvykio vietos skambinusi medikė prašo BPC pagalbos paskubinti policiją, nes pacientė jau užpuolė GMP darbuotojus, apdaužė mikroautobusą.
Beje, teismui yra pateiktas ir pačios nukentėjusios pacientės skambučio 112 numeriu garso įrašas, kuriame ji prašo skubiai atsiųsti „normalią“ policiją prie jos namų, kur dabar atvykę pareigūnai mėgina per jėgą laužtis į jos būstą.
Teisme perklausytas ir paties kaltinamojo D.Šerpyčio pranešimas budinčiam vadovaujančiam pareigūnui apie tai, kokiomis aplinkybėmis jis buvo priverstas panaudoti tarnybinį ginklą. Patrulis iškart paminėjo, kad nuleistuką nuspaudė penkis kartus. „Šoviau į kojas, į rankas, ir į pilvą“, – raportavo pareigūnas.
„O nepakako šauti į kojas?“, – pasitikslino kolega.
„Ne, ji vis tiek ėjo“, – atsakė D.Šerpytis, vėliau tapęs kaltinamuoju.
Šis įvykis pernai vėl įžiebė diskusijas Lietuvoje dėl to, kokiomis sąlygomis pareigūnai Lietuvoje turėtų naudoti tarnybinius ginklus, ir kokių apsaugos priemonių reikia greitosios medicinos pagalbos paramedikams.
Po vaizdo įrašų peržiūros Vilniaus apygardos teismas artėja prie paskutinės bylos nagrinėjimo fazės, kuriai dar gali prireikti vieno arba poros posėdžių. Bylos dalyviai rengia savo baigiamąsias kalbas, paskutinis žodis bus suteiktas ir kaltinamajam. Tačiau kol kas dar dėliojami paskutiniai vadinamosios įrodymų tyrimo stadijos akcentai: pirmadienį priešpiet teismas jau ėmėsi garsinti į bylą surinktos medžiagos. Didelės apimties bylą sudaro ne vienas dokumentų tomas.