„Mes kaip išprotėję protestuojame, rašome raštus, baudaujame, aiškiname, kad padėtis tragiška, dėl lėšų stygiaus išretinta policija nepajėgi užtikrinti gyventojų saugumo, tačiau dėmesio nesulaukiame. Jeigu Šakių rajone savaitgalį būtų budėjęs dar vienas policijos ekipažas, gyvybes gal būtų pavykę išsaugoti. Ir jau tikrai ne pasieniečių funkcija yra vykti į šeimyninius konfliktus, kokios bebūtų sudarytos tarpinstitucinės sutartys“, – apie žiauraus nusikaltimo prevencijos galimybes ir jos nebuvimo priežastis kalbėjo Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė.
Pasak vidaus reikalų sistemos pareigūnų interesams atstovaujančios federacijos vadovės, pasibaigus rinkimams, baigėsi ir pažadai, net ir patys menkiausi: ministras iš ryto sako, kad papildomų lėšų bus, o premjeras po pietų pareiškia, kad nėra ko duoti, mus riboja biudžeto įstatymai.
„Per kelias dienas trys žmonės nužudyti, nes pareigūnai dėl lėšų stygiaus laiku nesuspėjo sureaguoti į iškvietimus. Tokios nelaimės atsitinka ne dėl darbuotojo kaltės. Darbuotojai pasirengę nedelsdami suteikti pagalbą, atlikti savo pareigą, bet dėl materialinių ir žmogiškųjų resursų stygiaus to padaryti negali. Pareigūnas negali vienu metu būti dviejose ar penkiose nelaimių vietose. Iškvietimai reitinguojami pagal jų pavojų žmogaus gyvybei, tačiau ne visuomet galima nuspėti, kuo baigsis iš pirmo žvilgsnio ne itin pavojingas šeimyninis konfliktas, o ir nuspėjus iš kito rajono pakraščio vienintėliam budinčiam ekipažui atvykti reikia laiko“, – kalbėjo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas. Pats Artūras Černiauskas dvidešimt metų yra išdirbęs vidaus reikalų sistemoje, todėl policijos pareigūnų darbo realijas žino labai gerai.
Policijoje per 1 tūkst. 500 neužpildytų etatų, komisariatuose budi po vieną ekipažą. Laisvi etatai lieka dėl suspausto biudžeto, kad mokos fondo pakaktų bent tiems pareigūnams, kurie jau dirba. Kita priežastis – itin maži atlyginimai. Eilinis policininkas tris pirmuosius savo darbo metus uždirba ne daugiau kaip 1 tūkst. 200 litų per mėnesį vadinamojo “popierinio” atlyginimo, kai minimalus darbo užmokestis siekia 1 tūkst. litų.
„Tokia apverktina situacija – ankstesnės ir dabartinės vyriausybių politikos rezultatas. Liūdnas ir tragiškas rezultatas, turiu pasakyti. Kaip tokia politika siejasi su šūkiu “Svarbiausia – žmogus”? O gal Vyriausybei yra svarbiausia negyvas žmogus? Kam ta iškovota laisvė, jeigu negalime išsaugoti gyvybių“, – retoriškai klausė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovas.
Jau kelis metus formuojant šalies biužetą į profesinių sąjungų argumentus, kad su esamu finansavimu policija negali atlikti jai deleguojamų funkcijų, valdžia nekreipia dėmesio.
Praėjusį savaitgalį tragedija baigėsi išgertuvės Kudirkos Naumiestyje. Kaip įtariama, kirviu užkapotos dvi moterys. Jų kaimynės teigimu, policija neatvyko, kai buvo kviesta dėl triukšmo kaimyniniame bute, o pasirodė tik įvykus nelaimei. Prieš dvi savaites Gargžduose buvo nužudyta keturių vaikų mama. Budėjęs vienintėlis policijos ekipažas nelaimės vietoje pasirodė tik po kelių valandų, nes gelbėjo nelaimės ištiktuosius pagal kitus iškvietimus.
Policijos profsąjunga praneša, kad pareigūnų trūkumas pradeda kelti grėsmę žmonių saugumui, ir trūkstant patrulių ne visuomet sugebama operatyviai reaguoti į visus gaunamus iškvietimus, praneša ir Policijos departamentas prie VRM. Tomis dienomis, kai mokamos įvairios socialinės išmokos, kelis kartus padidėja iškvietimų dėl girtų asmenų daromų nusikaltimų ar teisės pažeidimų. Net sustiprinus patrulių pajėgas operatyviai reaguoti į juos tampa sudėtinga, įvykio vietose neblaivūs asmenys nuolat priešinasi pareigūnams. 2012 m. policija gavo daugiau nei 700 tūkst. iškvietimų, jų skaičius nuolat daugėja, tuo tarpu pareigūnų skaičius mažėja. 2008 m. policijoje dirbo 11 tūkst. 49 pareigūnai, o 2013 m. – tik 9 tūkst. 523, šiuo metu policijoje yra 1 tūkst. 560 laisvų pareigybių.
Atsižvelgiant į drastiškai mažinamą biudžetą, policija negali operatyviai reaguoti į visus gaunamus pranešimus, todėl priversta visus įvykius skirstyti į A, B, ir C reagavimo kategorijas. Į A ir B kategorijos pranešimus (apie labai sunkaus, sunkaus ar apysunkio nusikaltimo padarymą, apie gresiantį pavojų nukentėjusiojo gyvybei, sveikatai ar didelės vertės turtui) reguojama nedelsiant, tuo tarpu į C kategorijos pranešimus (apie apysunkio, nesunkaus nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo padarymą, kai asmens, kuriam reikalinga policijos pagalba, būklė nėra sunki, nukentėjusiojo gyvybei arba jo didelės vertės turtui negresia pavojus) reaguojama atsižvelgiant į turimas pajėgas.
Atkreiptinas dėmesys, kad prasidėjus ekonominei krizei vidaus reikalų sistemos ir policijos departamento finansavimas buvo sumažintas ketvirtadaliu, ir iki šiol neatstatytas. Šalies premjeras Algirdas Butkevičius po šių tragiškų rezonansinių įvykių, kuriems policija esą galėjo užkirsti kelią, pareiškė, kad finansavimo negalima didinti dėl fiskalinės drausmės.
Policijos departamentas apie savaitgalio įvykį:
Praeitą penktadienį apie 22.56 val. Šakių rajono policijos komisariato budėtojas gavo telefoninį pranešimą dėl Kudirkos Naumiestyje, Vytauto gatvės daugiabutyje, name, vykstančio triukšmo. Perklausius įrašą girdėti, kad skambinusi moteris skundėsi jog kaimynai, gavę socialines išmokas, girtauja ir iš jų buto sklindantis triukšmas trukdo miegoti mažamečiui vaikui. Budėtojas, priėmęs pranešimą, priskyrė jį C kategorijai ir paaiškino, kad turimos negausios policijos pajėgos išvykę reaguoti į kitus įvykius, todėl paprašys atvykti Valstybės sienos apsaugos tarnybos (toliau – VSAT) prie VRM – Kudirkos Naumiesčio užkardos pareigūnų. Budėtojas, gautą informaciją perdavė VSAT prie VRM Pagėgių rinktinės pareigūnams, kurie patikino, jog pagal galimybes, atlikę savo tiesiogines tarnybos funkcijas, nuvažiuos į iškvietimą. Šakių rajono policijos komisariato tuo metu turimos pajėgos buvo išvykę į eismo įvykį, kurio metu buvo susidūrę du automobiliai ir sužeisti jais važiavę žmonės.
Marijampolės apskrities VPK, atsižvelgiant į pajėgų trūkumą, yra sudariusi bendradrabiavimo sutartį su VSAT prie VRM Pagėgių rinktinės pareigūnais, kurie, vykdydami tarpinstitucinį bendradarbiavimą, pagal turimas galimybes, daug kartų yra geranoriškai padėję policijos pareigūnams reaguodami į pranešimus apie įvykius Kudirkos Naumiesčio apylinkėse, nes iki rajono centro 25 km. atstumas.
Praeitą šeštadienį apie 00.32 val. buvo gautas telefoninis pranešimas apie namo kieme rastą negyvą moterį. Į įvykio vietą skubiai išvyko vienas policijos pareigūnas, kiti pareigūnai reagavo į kitus tuo metu gautus pranešimus, kuris namo priebutyje rado moters (gimusi 1943 m.) kūną sužalota galva ir kaklu ir sulaikė įtariamąjį.