„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Prokuratūra paviešino tyrimą: atlikta 21 krata, rasta 1,03 milijono eurų – nusikaltimą vykdė šeima

Tiriant nusikalstamu būdu įgyto turto legalizavimą Vilniuje, Kaune, Alytuje ir kitur trečiadienį atlikta 21 krata ir rasta daugiau kaip 1 mln. eurų grynųjų, ketvirtadienį pranešė teisėsauga, pakvietusi į spaudos konferenciją, kurioje atskleista daugiau šio tyrimo detalių. Sulaikyti trys įtariamieji, kurie susiję giminystės ryšiais. Du jų – tėvas ir sūnus. Kartu atlikti veiksmai ir Vokietijoje.

Ketvirtadienį Kauno apygardos prokuratūroje surengtoje spaudos konferencijoje dalyvavo prokuratūros ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) atstovai.

Vykdant tyrimo veiksmus, trečiadienį Lietuvoje atlikta 21 krata, kurių metu rasta 1 mln. 30 tūkst. eurų grynaisiais.

„Tai tyrimas dėl pinigų plovimo. Daug dabar kalbama apie valstybės biudžetą, kad pinigų nėra. Tai šio tyrimo kontekste – pinigų tikrai yra, bet jų nėra valstybės biudžete. Tyrimas pradėtas šių metų vasario pabaigoje. Buvo tikrinama informacija apie nelegalų pinigų judėjimą. Ji buvo tikrinama kartu su Vokietijos pareigūnais, buvo keičiamasi informacija. Įvyko vienas susitikimas Eurojuste, kur mūsų ir vokiečių pareigūnai kalbėjo apie informacijos realizavimą. Ir tada atlikti veiksmai tiek Lietuvoje, tiek Vokietijoje. Informacija visiškai pasitvirtino“, – spaudos konferencijoje teigė Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius.

Tyrimas buvo pradėtas po to, kai iš Vokietijos teisėsaugos institucijų buvo gauta informacija, kad lietuviai, įtariama, dalyvauja nusikalstamoje schemoje. Pagal šią schemą, prisidengiant prekyba tauriaisiais metalais ir juvelyriniais dirbiniais, įtariama, buvo legalizuojama nusikalstamu būdu gauti grynieji pinigai.

Anot D.Valkavičiaus, pinigų suma – įspūdinga. Tokios sumos dažniausiai juda bankiniais pavedimais, yra galimybė atsekti pinigų kilmę. Šiuo atveju to nebuvo – paimta didelė suma grynųjų pinigų. Prokuratūra dės visas pastangas nustatyti, kiek buvo generuojama turto, kad ta daugiau nei milijono eurų suma būtų pervesta į valstybės biudžetą.

Gauta duomenų, kad du Lietuvos piliečiai (tėvas ir sūnus), periodiškai automobiliais iš Lietuvos į Vokietiją, Čekiją, Lenkiją gabeno elektronikos prietaisų dalių bei automobilių katalizatorių laužą, turintį tauriųjų metalų. Nustatyta, kad tauriųjų metalų laužas į Lietuvą buvo pristatomas iš Ukrainos. Šie asmenys kelis kartus per mėnesį vykdavo į ES valstybes, iš kurių grįždavo su didelėmis grynųjų pinigų sumomis, kurias perduodavo Trakuose gyvenančiam bendrininkui.

„Turėsime atsakyti į daug klausimų dėl pinigų kilmės. Kokiu tikslu jie buvo vežami į Lietuvą“, – kalbėjo D.Valkavičius.

Pasak FNTT Kauno apygardos valdybos viršininko Rolando Urbono, buvo bendradarbiaujama ir su Latvijos teisėsaugos pareigūnais. Atliktos apklausos, automobilių apžiūros, patalpų kratos.

„Trys asmenys sulaikyti, jiems pareikšti įtarimai. Vieno namuose rasta virš milijono eurų. Kiti du įtariamieji dirbo kurjeriais, jie iš Vokietijos bei Lenkijos veždavo dideles sumas eurų. Rasta ir tauriųjų metalų. Metalas buvo vežamas į Europos perdirbimo įmones ir realizuojamas. Dokumentuose nurodytos ne tik Lietuvos, bet ir užsienio įmonės“, – paviešino R.Urbonas.

Kratos atliktos tiek trijuose automobiliuose, tiek namuose, tiek pagalbinėse ir sandėliavimo patalpose. Automobiliuose rastos slėptuvės gryniesiems pinigams gabenti. Taip pat rasta ir paimta apie 3 tonos elektronikos prietaisų dalių bei katalizatorių laužo.

Nuosavo namo rūsyje, sandėliuke rasti du seifai, kuriuose supakuotos stambaus nominalo kupiūros. Rygoje ir Varšuvoje buvo nuomojami butai, kuriuose vykdavo susitikimai.

VIDEO: Prokuratūra paviešino tyrimą: atlikta 21 krata, rasta 1,03 milijono eurų

Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroro Mariaus Venskūno teigimu, vienam iš įtariamųjų jau paskirtas mėnesio suėmimas. Jis anksčiau neteistas. Kitiems dviem – kurjeriais dirbusiam tėvui ir sūnui – bus taikomas švelnesnės kardomosios priemonės. Trečiasis taip pat susijęs giminystės ryšiais – yra vieno iš įtariamųjų (tėvo) žmonos brolis. Tad tai – šeimos narių vykdytas nusikaltimas.

„Vykdyta tauriųjų metalų prekyba. Klastoti dokumentai. Egzistavo oficiali įmonė. Taip ir buvo slepiamos pajamos. Uždirbti pinigai didelėmis dalimis parkeliaudavo į Lietuvą“, – paaiškino M.Venskūnas.

Įtariamasis, kurio namuose rasta didelė pinigų suma, bandė pasipriešinti policijos pareigūnams, sulaužė planšetę, puolė naikinti kitus įkalčius.

„Gauti duomenys, kad policijos pareigūnams siūlė įtariamasis ir susitarti. Bus sprendžiama dėl šios informacijos“, – papasakojo M.Venskūnas.

Manoma, kad ši nusikalstama veika galėjo būti vykdyta apie metus. Žala, kurią patyrė valstybė, šiuo metu nepaskaičiuota. Apyvarta Lietuvoje galėjo siekti 10 mln. eurų, Vokietijoje – apie 200 mln. eurų.

„Oficialiai įmonė deklaruoja skolas – didžiules skolas“, – pranešė teisėsauga.

Įmonė registruota Vilniuje, kratos vykdytos visoje Lietuvoje, labiausiai – Vilniaus apskrities teritorijoje. Visi trys įtariamieji – ne Kauno gyventojai. Už tokią nusikalstamą veiką gresia įkalinimas iki 7-erių metų.

Tai tik tyrimo pradžia, jis bus toliau intensyviai vykdomas.

Anot jo, Vokietijoje taip pat buvo vykdomos operacijos. Įvairiose Vokietijos žemėse dirbo 850 pareigūnų. Sulaikyti 27 asmenys, atlikta virš 60 kratų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs