Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Registruojant mažiau nusikaltimų, teismuose mažėja nagrinėjamų bylų

Lietuvoje registruojant mažiau nusikaltimų, teismuose mažėja nagrinėjamų baudžiamųjų bylų, rodo penktadienį pristatyta praėjusių metų teismų veiklos ataskaita.
Temidė
Asociatyvi nuotr. / Trakų rajono apylinkės teismo nuotr.

Tuo tarpu bylų, iškeltų dėl pandemijos valdymo pažeidimų, lyginant su ankstesniais metais, padaugėjo.

Remiantis Informatikos ir ryšių departamento skelbiamais duomenimis, pernai šalyje buvo užfiksuotos 42 525 nusikalstamos veikos, 2020 metais – 46 306, 2019 metais – 51 449.

Apylinkių ir apygardų teismuose pirmojoje instancijoje pernai, palyginti su 2020 metais, išnagrinėtų baudžiamųjų bylų skaičius sumažėjo 7 proc., palyginti su 2019 metais, – 14 proc.

Pernai pirmosios instancijos teismų dažniausiai nagrinėtos baudžiamosios bylos dėl nusikaltimų žmogaus sveikatai – jų buvo per 4,3 tūkst. Daugiau kaip pusė jų – 2,3 tūkst., dėl skausmo artimajam sukėlimo.

Pasak ataskaitos, pernai asmenų, nuteistų už skirtingus smurto artimoje aplinkoje straipsnius, buvo mažiau arba tiek pat kaip 2020 metais.

16 asmenų nuteista už savo artimojo nužudymą, 17 asmenų – už sunkų sveikato sutrikdymą, 100 asmenų – už nesunkų artimojo sveikatos sutrikdymą. Per 2 tūkst. asmenų nuteista už fizinio skausmo sukėlimą šeimos nariui.

Vyrauja tendencija, kad teismai, atsižvelgdami į bylos aplinkybes, pirmiausia stengiasi skirti su laisvės atėmimu nesusijusias bausmes.

Prasikaltusiems teismai dažniausiai skyrė baudas: pernai jos buvo skirtos 4 757 asmenims, laisvės apribojimas – 3 596 asmenims, terminuotas laisvės atėmimas – 3 273 asmenims, areštas – 3 064 asmenims, viešieji darbai – 750 asmenų.

„Vyrauja tendencija, kad teismai, atsižvelgdami į bylos aplinkybes, pirmiausia stengiasi skirti su laisvės atėmimu nesusijusias bausmes, t. y. esant galimybei bausmės tikslą stengiasi pasiekti kitomis priemonėmis. Nepaisant to, remiantis „World Prison Brief“ duomenimis, pagal įkalintų asmenų skaičių 100 tūkst. gyventojų Lietuva užima 9 vietą Europoje (ankstesniais metais Lietuva užėmė 5 vietą Europoje)“, – rašoma teismų veiklos ataskaitoje.

Padaugėjo bylų dėl COVID-19

2021 metais buvo išnagrinėtos 1097 bylos dėl Lietuvoje taikytų reikalavimų ir ribojimų, susijusių su COVID-19 ligos plitimo prevencija, nesilaikymo.

48 bylos buvo išnagrinėtos Baudžiamojo kodekso straipsnio pagrindu, numatančiu atsakomybę už kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimą. 2020 metais tokių bylų buvo 12.

Dažniausias nusikaltimas – saviizoliacijos reikalavimo nesilaikymas, esant teigiamam laboratorinio tyrimo rezultatui.

Vienoje iš šių bylų žmogus atleistas nuo atsakomybės pagal laidavimą, kitose teisiamieji pripažinti kaltais.

1048 bylos buvo išnagrinėtos administracine tvarka už visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimą. Metais anksčiau tokių bylų buvo 201.

Dažniausias nusikaltimas – saviizoliacijos reikalavimo nesilaikymas, esant teigiamam laboratorinio tyrimo rezultatui.

Už tai asmenims buvo skiriamos baudos, laisvės apribojimas, areštas, terminuotas laisvės atėmimas. Iš 47 tokių bylų 10 atvejų asmenys buvo nubausti nuo 1 tūkst. iki 3 tūkst. eurų baudomis.

30 bylų asmenims buvo paskirtas laisvės apribojimas, nustatant nuo dviejų mėnesių iki vienerių metų bausmės trukmę. Šešiose bylose asmenims paskirtas areštas (dažniausiai – 30 parų) ir tik vienu atveju – terminuotas laisvės atėmimas, nustatant 5 mėnesių bausmės trukmę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos