Vaidotas Matulaitis, Kęstutis Zienka ir Diegas Pena Murillas nuteisti už tai, kad dėl savanaudiškų paskatų ne vėliau kaip nuo 2015 m. birželio mėnesio dalyvavo kito asmens – Vyganto Pankos, kurio atžvilgiu tyrimas buvo atskirtas, suburtos organizuotos grupės, užsiimančios neteisėtu disponavimu labai dideliais kiekiais narkotinių medžiagų ir jų kontrabanda bei platinimu, veikloje.
Turėdami atskirus vaidmenis organizuotoje grupėje, jie vykdė atskiras užduotis, susijusias su labai didelių kiekių narkotinių medžiagų neteisėtu saugojimu, laikymu ir gabenimu. O būtent: įgytas didelės vertės kokaino kiekis (ne mažiau nei 71 kg) buvo paslėptas į Lietuvą gabenamuose jūriniuose konteineriuose tarp akmens anglių. Vėliau iškrautas Alytuje esančiame sandėlyje, kuriame narkotinė medžiaga buvo atrenkama ir supakuojama atskirai bei perduodama tolesniam gabenimui ir platinimui.
Anksčiau neteistas 29-erių metų V.Matulaitis nuosprendžio laukė laisvėje. Bylos nagrinėjimo metu jis dirbo vienoje privačioje įmonėje, studijavo. Trečiadienį paskelbęs nuosprendį, Kauno apygardos teismas jam skyrė bendrą 8-erių metų laisvės atėmimo bausmę.
46-erių metų K.Zienka bylos nagrinėjimo metu dirbo vadybininku toje pačioje įmonėje kaip ir jo bendras. Vyras yra kartą teistas, tačiau jo teistumas išnykęs.
Šioje byloje jis pripažintas kaltu – vyrui skirta kalėti 8-erius metus ir 6 mėnesius.
Vienintelis iš trijulės suimtu laikytas 55-erių metų kolumbietis pastaruoju metu gyveno Olandijoje, mažame miestelyje, kur valdė juvelyrikos įmonę. Teistas jis prieš keletą dešimtmečių. Prieš teismą stojo Ispanijoje. Sausio 23-iąją kolumbiečiui taip pat skirta įkalinimo bausmė – kalės 9-erius metus.
Visi trys kaltinamieji savo kaltės teisme nepripažino. Kolumbietis tikino, jog į Lietuvą atvyko iš akmens anglių atrinkti smaragdus. Visi patvirtino dirbę sandėlyje, tačiau teigė nežinoję apie narkotinę medžiagą, buvusią tarp anglių, jos nerinkę, nelaikę ir negabenę. K.Zienka taip pat tvirtino nežinojęs, kad jo gabenamame maiše yra ne anglys, o kokainas.
Tačiau teismas šiomis versijomis nepatikėjo. Svariausi trijulės kaltės įrodymai – DNR bei kokaino pėdsakai ant pirštinių, kurios buvo dėvimos atrenkant narkotinę medžiagą nuo akmens anglių.
Bylos prokuroro Mindaugo Sabaičio teigimu, kolumbietis turėjo padėti lietuvaičiams atskirti kokainą nuo akmens anglių, nes tai – itin sudėtingas procesas. Lietuvos pareigūnams tai teko daryti mechaniškai – rankomis.
Duomenų, kad Kolumbijoje D.P.Murillas buvo siejamas su kokiu narkotikų karteliu, prokuroras neturėjo.
Įtariamųjų šioje byloje buvo nustatyta ir daugiau, tačiau jie slapstėsi. Vienas iš galimų kontrabandos organizatorių, V.Panka, iškart po nusikalstamo veikos padarymo taip pat pasislėpė. Buvo išduotas Europos arešto orderis bei teismo leidimas iškart jį suimti. Pareigūnai įtarė, kad V.Panka slapstėsi Vokietijoje, tačiau dvejus metus nesugebėjo jo surasti.
Pernai metų rugpjūčio 22 d., po dvejų metų slapstymosi, jis pats atvyko į policijos įstaigą Vilniuje, Saltoniškių g. Vyras buvo sulaikytas, atvežtas į Kauną ir uždarytas į areštinę. Pareigūnams jis neaiškino, kodėl slapstėsi ir į policijos įstaigą atvyko tik dabar. V.Panka Vokietijoje nuo senų laikų turėjo daug ryšių. Šis nusikalstamo pasaulio veikėjas gali būti vadinamas kontrabandos legenda, nes šia veikla užsiėmė beveik 20 metų.
Kaip pripažino šios bylos prokuroras, šiuo metu vykdomas vienintelis ikiteisminis tyrimas, kuriame įtariamuoju patrauktas vienas asmuo. Daugiau įtarimų nėra pareikšta.
Paklaustas, ar žada skųsti šį teismo nuosprendį, prokuroras patikino, jog dar reikia su juo susipažinti. Prokuratūra prašė teismo trijulei skirti didesnes įkalinimo bausmes – 11–12 metų.
Teismas pažymėjo, kad Europos Žmogaus Teisių Teismo jurisprudencijoje konstatuota, jog tais atvejais, kai pripažįstama, kad byloje nepateisinami procesiniai delsimai, viena iš tinkamų ir pakankamų teisinės gynybos dėl pernelyg ilgos proceso trukmės priemonių yra bausmės sumažinimas kaltinamiesiems. Be to, atsižvelgta į tai, kad du kaltinamieji galiojančių teistumų neturi, administracinėmis nuobaudomis nebausti, dirba, jų vaidmenys organizuotoje grupėje iš esmės buvo antraeiliai.
Parinkdamas bausmės dydį kolumbiečiui, teismas ypatingai atsižvelgė į tai, kad nuo veikos padarymo iki nuosprendžio priėmimo jis buvo suimtas ir laikomas tardymo izoliatoriaus kalėjimo sąlygomis.
Kokainą slėpė akmens anglyse
15min primena, kad, kontroliuojant konspiracinių įmonių galimas užsienio prekybos operacijas, užfiksuota, kad 2015 m. birželio 24 d. vienos bendrovės vardu į Lietuvą iš Kolumbijos importuoti 3 jūriniai konteineriai su akmens anglimis. Vėliau, atlikus muitinės procedūras, jie buvo išgabenti į konspiracinį sandėlį, esantį Alytuje. Po kelių dienų kitos įmonės vardu tie patys asmenys į tą patį sandėlį atgabeno dar 3 jūrinius konteinerius akmens anglių, importuotų iš Kolumbijos.
2015 m. liepos 3 d., po daugiau nei savaitę trukusios pasalos, alytiškiai – V.Matulaitis ir K.Zienka – bei kolumbietis D.P.Murillas, iš šių siuntų atrinkę narkotinę medžiagą – kokainą, bandė ją išgabenti, tačiau buvo sulaikyti kriminalistų. Jų gabentame maiše rasta 11 kg 800 g narkotinės medžiagos – kokaino.
Nuo liepos 4 d. iki liepos 10 d. Kauno apskrities policijos pareigūnams rankomis perkrovus 239 tonos anglių, rasta ir paimta dar apie 85 kg analogiškai atrodančių gabalų, kaip įtariama, sumaišytų su kokainu.
Iš viso per tyrimą, bendradarbiaujant su Muitinės kriminaline tarnyba bei Alytaus apskrities policijos pareigūnais, rasta ir paimta daugiau kaip 100 kg kokaino bei nustatytos 5 konspiracijai naudotos įmonės, iš kurių 1 registruota Ukrainoje, dar viena – Rusijoje ir 3 Lietuvoje. Iki liepos 16 d. ikiteisminiame tyrime sulaikyta ir įtarimai pareikšti 11 asmenų.
2015 m. liepą iškart po sulaikymo surengtoje spaudos konferencijoje policijos generalinis komisaras Linas Pernavas pripažino, jog tai vienas didžiausių rasto kokaino kiekių nepriklausomos Lietuvos policijos istorijoje. Manoma, jog didžioji dalis narkotikų buvo skirta Rusijos ir Europos rinkai.
Už šias nusikalstamas veikas kaltinamiesiems grėsė laisvės atėmimas iki 15 metų.