Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šaltiniai: antisovietinį plakatą Vilniuje iškėlę jaunuoliai buvo sekami, jie sulaikyti per gerai parengtą slaptą policijos operaciją

Aiškėja, kad didelį atgarsį visuomenėje sukėlusio devynių jaunuolių, kurie Vilniuje trečiadienį iškėlė antisovietinį plakatą, sulaikymas buvo gerai parengtos specialios policijos operacijos dalis. 15min.lt šaltinių teigimu, plakatas buvo tik pretekstas, o jaunuoliai sulaikyti siekiant užkirsti kelią „žymiai rimtesniems dalykams, kurie buvo planuojami“.
Vilniuje ant viaduko pakabintas audinys
Plakatas, kuris buvo pakabintas Vilniuje ant viaduko / Vilniaus apskrities VPK nuotr.

Oficialiai skelbiama, kad devyni jaunuoliai (šeši iš jų nepilnamečiai) buvo sulaikyti po to, kai trečiadienį apie 21.54 val. Vilniuje, Geležinio Vilko g. (ties Ateities g.), ant viaduko iškabino štai šį plakatą, kurį matote viršuje.

„Įtariamieji M.J. (gim. 1996 m.), N.J. (gim. 1991 m.), A.Š. (gim. 1989 m.), M.Č. (gim. 1997 m.), E.J. (gim. 1996 m.), R.J. (gim. 1997 m.), J.M. (gim. 1992 m.), K.Č. (gim. 1995 m.) ir P.R. (gim. 1997 m.) uždaryti į areštinę, o D.D. (gimusi 1991 m.) apklausta“, – ketvirtadienį iš ryto pranešė Policijos departamentas.

Taip pat buvo pranešta, kad policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo. Tačiau ant viaduko pakabinto plakato nuotraukos policijai prokurorai kategoriškai neleido viešinti. Antroje dienos pusėje prokuratūra vis dėlto nusileido ir plakato nuotrauka buvo išplatinta. Žiniasklaida plakatą iš karto pakrikštijo „antisovietiniu“, o visuomenėje kilo klausimas – ar policija nepersistengė?

Paaiškinimų kreipėsi į generalinį komisarą

Plakatas buvo iškabintas gegužės 9-osios išvakarėse. Buvusioje Sovietų Sąjungoje ši diena buvo tapusi pergalės prieš fašistinę Vokietiją simboliu, Rusijoje (taip ir Ukrainoje bei Baltarusijoje) ji švenčiama iki šiol.

Plakato iškėlimas buvo tik pretekstas sulaikymui. Buvo užkirstas kelias žymiai rimtesniems dalykams, kurie buvo planuojami.

Interneto komentatoriai dėl jaunuolių sulaikymo policiją apkaltino pataikavimu Rusijai, nenoru atsikratyti sovietinio mentaliteto ir pan. Tuo tarpu kai kurie Seimo nariai ketvirtadienį net kreipėsi į policijos generalinį komisarą paaiškinimų.

„Reaguodama į žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją, kad vakar Vilniuje policijos pareigūnai sulaikė kelis jaunuolius, kaip aiškinama, už viešosios tvarkos pažeidimą, o šiandien dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas, kreipiausi į generalinį policijos komisarą, prašydama išsamiau paaiškinti šio įvykio aplinkybes. Ar nevertėjo šiuo atveju policijai pataupyti lėšų ir nepersekioti jaunų žmonų už savo veiklą, kuri susijusi su nepakantumu buvusios sovietinės santvarkos atributikai. Viliuosi, kad Lietuvos žmonės nebus persekiojami už antitarybinę veiklą“, – savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė Seimo narė konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė.

Ji taip pat pasipiktino, kad tuo pat metu policija tik ramiai stebėjo buvusį „Jedinstvo“ lyderį Valerijų Ivanovą, kuris ketvirtadienį nešiojosi Stalino portretą: „Jedinstvininkas Ivanovas drąsiai atėjo į renginį nešinas Lietuvoje taipogi draudžiamu Stalino portretu, o mūsų pareigūnai – ką? Ogi jie tik tolerantiškai stebėjo, ne daugiau. Į jokias areštines pas mus jedinstvininkai nevežami.“

Kai kurie sulaikytieji buvo žinomi policijai

Lietuvos žydų bendruomenės nuotr. /Nacistinis užrašas
Lietuvos žydų bendruomenės nuotr. /Nacistinis užrašas

Žibalo į ugnį šliukštelėjo ir po pietų policijos dėl šio įvykio išplatintas pranešimas, iš kurio buvo sunku suprasti, kodėl po dešimtmečius trukusios okupacijos antisovietinio plakato iškėlimą nepriklausomos Lietuvos pareigūnai laiko nusikaltimu: „Pabrėžtina, kad pilietinis aktyvumas ir nuomonių raiškos teisė yra suderinama su demokratinėmis vertybėmis ir kitomis pagrindinėmis žmogaus teisėmis tik tuomet, jei nėra pažeidžiami įstatymai. Policija principingai atliks savo pareigas, gindama tolerancijos ir nediskriminacijos idealus, kurie tarptautiniuose dokumentuose įtvirtinti kaip Europos Sąjungos valstybių prioritetai.“

Kad situacija žymiai sudėtingesnė aiškėti pradėjo tik baigiantis darbo dienai. Nors dar iš ryto oficialiai buvo teigiama, kad „niekas iš sulaikytųjų dėl panašaus pobūdžio veiklos anksčiau nėra patekęs į pareigūnų akiratį“, jau po darbo valandų iš naujo policijos pranešimo paaiškėjo, kad tai nebuvo tiesa.

Lietuvos žydų bendruomenės nuotr./Nacistinis šūkis
Lietuvos žydų bendruomenės nuotr./Nacistinis šūkis

„Vilniaus apskrities policijos įstaigos pareigūnai, tiriantys trečiadienio vakarą Vilniuje, Geležinio vilko gatvėje padarytą viešosios tvarkos pažeidimą yra nustatę, kad vienas iš savavališkai transparantą iškėlusių jaunuolių yra įtariamasis byloje, iškeltoje dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę, dėl praėjusių metų lapkričio mėnesį Rasų kapinėse išniekintu J.Pilsudskio kapo“, – buvo rašoma policijos pranešime.

Tame pačiame pranešime taip pat buvo skelbiama, kad „keturi kiti yra galbūt prisidėję prie incidento šių metų balandžio 22 d. sostinės Subačiaus gatvėje, kurioje ant stulpo ir kelkraščių buvo rastos nupieštos svastikos ir užrašyti nacistinio ir antisemitinio pobūdžio šūkiai „Heil Hitler“ ir „Juden raus“ – dėl šio įvykio taip pat atliekamas ikiteisminis tyrimas.“

Buvo stebimi

15min.lt šaltiniai atkreipia dėmesį į tai, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas ne tik dėl viešosios tvarkos pažeidimo, bet ir dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę. Įstatymai skelbia, kad „tas, kas turėdamas tikslą platinti gamino, įsigijo, siuntė, gabeno, laikė dalykus, kuriuose tyčiojamasi, niekinama, skatinama neapykanta ar kurstoma diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų arba kurstoma smurtauti, fiziškai susidoroti su tokia žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu, arba juos platino, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.“

„Plakato iškėlimas buvo tik pretekstas sulaikymui. Buvo užkirstas kelias žymiai rimtesniems dalykams, kurie buvo planuojami. Tai ne juokai, policija su patriotiškai nusiteikusiais vaikais tikrai nesiruošia kariauti“, – teigia šaltiniai.

15min.lt žiniomis, jaunuolių grupė gana ilgokai buvo stebima. Vaikinai sulaikyti per gerai parengtą policijos operaciją. Tačiau, šaltinių teigimu, tyrimo detales kol kas draudžia atskleisti prokuratūra.

„Viskas yra daug sudėtingiau ir rimčiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Tačiau iki to laiko, kol visuomenei nebus atskleistos įvykio detalės, situacija ir toliau atrodys dviprasmiška ir keista“, – sakė šaltiniai.

Sulaikyti nacizmo garbintojai

15min.lt primena, kad trečiadienį sulaikytą vieną jaunuolį policija sieja su pernai lapkritį įvykusiu incidentu Vilniuje, Rasų kapinėse. Tąkart prie Juzefo Pilsudskio širdies kapo buvo rasta padėta kartoninė dėžė, ant kurios buvo užrašyta: „TNT“, „Atsargiai, bomba“, „Kvieskit mentus“, „Lenkai mirs“.

Po kelių dienų buvo sulaikyti sulaikyti penki „neformalios, radikalios organizacijos nariai“ – J.M. (gim. 1992 m.), N.J. (gim. 1991 m.), E.B. (gim. 1992 m.), R.J. (gim. 1993 m.) ir M.P. (gim. 1985 m.). Jų namuose buvo atliktos kratos, vėliau jaunuoliams buvo pareikšti įtarimai dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę bei dėl kapo išniekinimo. Šis tyrimas tęsiamas iki šiol.

Po sulaikymo policijos išplatintose nuotraukose iš vaikinų namų buvo matyti Adolfo Hitlerio portretais ir plakatais su nacistiniais simboliais apkabinėtos sienos.

Užrašai prie žydams skaudžių istorinių vietų

Policija praneša, kad dar keturi vaikinai, kurie buvo sulaikyti trečiadienį „yra galbūt prisidėję prie incidento šių metų balandžio 22 d. sostinės Subačiaus gatvėje, kurioje ant stulpo ir kelkraščių buvo rastos nupieštos svastikos ir užrašyti nacistinio ir antisemitinio pobūdžio šūkiai „Heil Hitler“ ir „Juden raus“.

Tąkart užrašai aptikti netoli dviejų žydams labai skaudžių istorinių vietų: 1943 metais, likviduojant Vilniaus getą, žmonės buvo skirstomi į tuos, kas nors neilgai, bet gyvens – jie buvo vežami į darbo, koncentracijos stovyklas, ir į tuos, kas mirs – daugelis Vilniaus geto kalinių buvo žiauriai nužudyti Paneriuose.

Kitoje gatvės pusėje veikė HKP – nacių įsteigta darbo stovykla, kurioje įvairias transporto priemones ir įrenginius turėjo remontuoti kalinami žydai, atrinkti šiam darbui po Vilniaus geto likvidavimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?