Generalinėje prokuratūroje sudaryta nauja Sausio 13-osios bylos tyrimo grupė, siekdama išsamiai ir greitai atskleisti nusikalstamas Sausio 13-osios bylos veikas, pagal naują Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 100-ojo straipsnio redakciją atnaujino anksčiau nutrauktą ikiteisminį tyrimą dar 2 asmenų atžvilgiu.
GP prokurorai paruošė ir į Rusijos Federaciją išsiuntė teisinės pagalbos prašymą apklausti buvusį Sovietų Sąjungos prezidentą Michailą Gorbačiovą.
Pasak prokurorų, esant teisiniam ir faktiniam pagrindui, jie kreipsis į teismą dėl Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 187 straipsnyje numatytų asmenų pripažinimo įtariamaisiais pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 100 straipsnį.
„Jeigu teismas užsienio valstybėse besislapstančius asmenis pripažins įtariamaisiais dėl galimai Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 100 straipsnyje padarytų veikų, bus kreipiamasi dėl kardomosios priemonės – suėmimo paskyrimo įtariamiesiems bei tolimesnės jų paieškos pagal įtarime išdėstytas faktines aplinkybes“, – teigia Sausio 13-osios bylos tyrimo grupės vadovas Simonas Slapšinskas.
Taip pat Sausio 13-osios įvykių bylos tyrimo grupė, kurią sudaro 5 Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai, pavedė atlikti daugiau kaip 350 užduočių ir papildomų tyrimų. Atliekami kiti didelės apimties organizaciniai ir Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse numatyti proceso veiksmai.
Generalinė prokuratūra primena, kad 2010 m. gruodžio 31 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso pataisos, įtvirtinusios naują įtariamojo statuso pripažinimo tvarką asmenims, kurie įtariami padarę nusikaltimus, numatytus Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse ir Baudžiamojo kodekso 7 straipsnyje jei tokie asmenys yra ne Lietuvos Respublikos teritorijoje ir negali būti išduoti ar perduoti Lietuvos Respublikai. Tai yra, pataisos leidžia teisti užsienio valstybių piliečius nedalyvaujant procese. 2011 m. kovo 31 d. įsigaliojo nauja Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 100 straipsnio redakcija – už nusikaltimą žmoniškumui ir karo nusikaltimus netaikoma apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senatis, o didžiausia numatyta bausmė – laisvės atėmimas iki gyvos galvos.
Minėtas pataisas, leidžiančias iš naujo įvertinti nusikaltimus prieš Lietuvos žmones, 2010 m. gruodžio 23 d. Seimui pateikė Lietuvos Respublikos Prezidentė. Jas parengė generalinio prokuroro Dariaus Valio sudaryta darbo grupė, kurioje dirbo ir Vilniaus bei M.Romerio universitetų tarptautinės teisės mokslininkai. Tikimasi, kad naujos pataisos pagreitins sudėtingų ir visuomenei ypač svarbių bei skaudžių bylų tyrimus bei leis vertinti Sausio 13-osios, Medininkų, prekybos žmonėmis ir kitus nusikaltimus pagal tarptautinės teisės reikalavimus, pažymima trečiadienį GP Viešųjų ryšių skyriaus vedėjos Vilmos Budėnienės išplatintame pranešime.
Sausio 13-osios bylos faktai
Sausio 13-osios baudžiamojoje byloje yra 23 įtariamieji, iš jų 21 yra Rusijos Federacijos, 2 – Baltarusijos Respublikos piliečiai. Praėjusiais metais 23 įtariamiesiems inkriminuojamos nusikalstamos veikos buvo perkvalifikuotos pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso XV skyriaus (Nusikaltimai žmoniškumui ir karo nusikaltimai) 100-ąjį straipsnį (netaikoma senatis). Šiuo metu vykdoma įtariamųjų tarptautinė paieška Europos Sąjungos erdvėje, jiems išduoti Europos arešto orderiai.
Baudžiamąją bylą sudaro 455 tomai medžiagos, apklausta daugiau kaip 3000 liudytojų, atlikta daugiau kaip 1200 ekspertizių ir 180 kratų.
Nauja Sausio 13-osios įvykiams tirti darbo grupė buvo sudaryta 2010 m. gruodžio 29 d.