Senų automobilių šalies kasdienybė, arba Išeiginių ugniagesiams Lietuvoje nenumatoma

Transporto priemonių parkas Lietuvoje iš lėto jaunėja, tačiau ne tiek, kad priešgaisrinės saugos specialistai galėtų atšaukti savo dažnai kartojamą vertinimą apie automobilių gaisrus: „Tai senų automobilių šalies problema.“ O kol tokie įvykiai mūsų valstybės keliuose, kiemuose ir garažuose yra kasdienybė, visuomet pravartu žinoti ir prisiminti specialistų patarimus: ką daryti, jei raudonasis gaidys užpuola „ratus“?
Asociatyvi iliustracija
Asociatyvi iliustracija / 15min archyvo nuotraukų koliažas

Kaip trečiadienį skelbia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, pastaroji para ugniagesiams atokvėpiu nuo transporto gaisrų netapo.

Prieš vidurnaktį buvo gautas pranešimas, kad sostinės Parko gatvėje dega „BMW E60“.

Gelbėtojams atvykus, automobilis jau buvo apgesintas milteliniu gesintuvu, profesionalams beliko saugiai užbaigti šį reikalą. Visgi apdegė BMW variklio skyrius ir dangtis, skilo priekinis stiklas.

Sunkvežimio vairuotojas turėjo kelis 6 kg gesintuvus, tačiau jais gaisro nesutramdė, tik apmalšino.

Vakar ugniagesiai skubėjo ir į A1 automagistralę, kurios 239 km (Vilnius – Klaipėda) atvira liepsna degė vilkiko MAN puspriekabės padangos. Vairuotojas tokios ekstremalios kelionės, žinoma, nesitikėjo, tačiau tokiems ir kitokiems netikėtumams, regis, buvo pasiruošęs. Iki atvykstant ugniagesiams, vairuotojas gaisrą gesino milteliniais gesintuvais po 6 kg. Gaisro metu sudegė 3 priekabos padangos, apdegė dugnas.

Šį įvykį popietę užfiksavo ir 15min skaitytojai, paviešinę filmuotą medžiagą.

VIDEO: Sunkvežimio gaisras greitkelyje Kaunas–Klaipėda

Daug transporto gaisrų buvo ir savaitgalį. Vien sekmadienio paryčiais Traupio miestelyje (Anykščių r.) degė „VW Golf“. Gaisro metu išdegė variklio skyriaus ir salono skyriaus degiosios medžiagos. Ryte Vileišiškių kaime (Biržų r.) atvira ugnimi liepsnojo ir pilnai sudegė senovinis „Opel Omega“.

Tą pačią gegužės 23-iąją, vėlai vakare, Birutės gatvėje Plungėje pleškėjo automobilis „Audi A4“. Gaisro metu išdegė automobilio variklio skyrius, apsilydė priekinis buferis ir žibintai.

Pastebėta tendencija, kad šįmet automobilių gaisrų kyla maždaug ketvirtadaliu daugiau nei pernai.

Pastebėtina, kad šiais metais per mažiau nei penkis mėnesius, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, automobilių gaisrų kilo maždaug 25 proc. daugiau. Per tą patį laikotarpį 2020 m. buvo užgesinti 254 automobilių gaisrai, o 2021 m. – 318, portalą 15min informavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Edita Zdanevičienė.

Pateikiami Ugniagesių gelbėtojų mokyklos Praktinio parengimo skyriaus vyresniojo specialisto Tomaš Veliseičik parengti patarimai vairuotojams, kaip gesinti lengvųjų automobilių gaisrus.

  • Sustojus reikia kuo greičiau išlipti iš automobilio ir nedelsiant skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112 bei pradėti gesinti automobilį gesintuvu. Jeigu jo nėra ar jis pasibaigęs, gaisro gesinimui gali būti panaudotos ir kitos parankinės medžiagos. Tai smėlis, žvyras, butelis su vandeniu ar gaiviaisiais gėrimais. Tačiau reikėtų atminti, kad užpylus vandeniu elektros instaliaciją reikėtų kuo skubiau atjungti akumuliatoriaus gnybtą.
  • Žiemą gaisro gesinimui gali būti panaudotas sniegas, kurio gesinimo poveikis yra panašus kaip ir vandens. Tam tikrais atvejai gaisro gesinimui gali būti panaudotas ir storas audeklas. Gesinant gaisrą su audeklu reikėtų įvertinti šilumos spinduliavimą ir liepsnos aukštį, nes kitaip galima pačiam nukentėti. Galima kartu naudoti ir kelias iš šių priemonių.
  • Gaisro gesinimo veiksmai priklauso nuo gaisro židinio vietos, dydžio ir turimų resursų. Identifikavus, kad gaisras kilo variklio skyriuje, rekomenduojama iš karto išjungti automobilio šildymo-šaldymo sistemą, uždaryti langus ir ortakių sklendes, išlipant uždaryti duris.
  • Tokiu būdu gaisro degimo produktai nepateks į saloną ir ugnis negaus papildomai oro degimui spartinti. Prieš išlipant reikėtų patraukti automobilio priekinio dangčio lyną, kad dangtis atsirakintų. Paėmus gesintuvą ir prieš pradedant gesinimo darbus rekomenduojama užsidėti apsaugines pirštines. Gesintuvas turi būti parengiamas darbui, nuimamas jo apsauginis įtaisas. Jeigu reikia pakelti priekinį dangtį, tai daryti reikėtų labai atsargiai. Jokiu būdu negalima dangčio atidaryti staiga, nes papildomas oro kiekis gali suintensyvinti degimą ir pliūptelėti liepsna, kuri gali nudeginti gaisrą gesinantį asmenį. Nedaug pradarius priekinį dangtį reikėtų įpurkšti gesinimo medžiagos ir jį uždaryti.
  • Tarp dangčio ir kėbulo rekomenduojama padėti raktą, kuris skirtas akumuliatorių gnybtams atjungti. Įpurškus gesinimo medžiagos reikėtų palaukti apie 3 sekundes, tada visiškai atidaryti dangtį ir išpurkšti gesinimo medžiagą tiesiai į degimo zoną.

Nedaug pradarius variklio dangtį reikėtų įpurkšti gesinimo medžiagos ir jį vėl uždaryti.

Gegužės 10 d. vakare, 20.47 val. ugniagesiai gesino degantį automobilį Vilniaus miesto pakraštyje, Geležinio Vilko g. – Mokslininkų g. sankryžoje. Liudininko filmuota medžiaga parodė, kad ugniagesių patarimai BMW visureigio vairuotojui galėjo praversti.

VIDEO: Molėtų plento pradžioje atvira liepsna degė BMW automobilis

Šio gaisro metu išdegė automobilio BMW X3 variklio skyrius, skilo priekinis stiklas, apsilydė prietaisų skydelis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis