Panevėžio apskrities policija paskelbė, kad trečiadienį jie sulaukė Žmogaus teisių biuro pranešimo dėl Rokiškio rajone esančiuose globos namuose netinkamai prižiūrimų ten gyvenančių asmenų.
Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto laisvės atėmimo pagal Baudžiamojo kodekso 146 str.
Už šį nusikaltimą gresia bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 3 metų.
Žmogaus teisių biuro vedėjas Vytautas Valentinavičius 15min sakė, kad atlikdami planinį patikrinimą jie rado vieną globotinį, kuris buvo laikomas už grotų.
„Tiesiogine to žodžio prasme“, – paminėjo V.Valentavičius.
LRT.lt šaltinių duomenimis, žmogus apgyvendintas nedidelėje patalpoje, grotos užrakintos užraktu. Vietoj tualeto – kėdė su skyle, po ja – kibiras. Daugiau patalpoje nėra jokių kitų baldų.
„Mes manome, kad yra žymiai daugiau problemų. Taip, jie už grotų laikė vieną žmogų, bet toje patalpoje, kur už grotų buvo žmogus, toje pačioje patalpoje buvo dar du žmonės. Jie buvo ne už grotų, bet vis tiek užrakinti, kur durys be rankenų“, – BNS sakė V.Valentinavičius.
Globos namų direktorius: „Sunkus ligonis“
Skemų globos namų direktorius Gintaras Girštautas, paklaustas apie policijos pradėtą tyrimą, akcentavo, kad kol kas tik aiškinamasi, ar pažeidimas buvo padarytas.
Anot jo, nuo vasario jie globoja ligonį, kurį direktorius įvardijo kaip „sunkų“.
„Vyksta remontas ir darbuotojas gal prieš dvi savaites padarė atitvarą, padalijo kambarį, nes yra pavojus jam ir kitiems gyventojams.
Kontrolieriai fiksuoja, kad tai pažeidimas. Aš greitai išmontavau. Nežinau, gal dabar taip pažeidžiau kitų gyventojų interesus“, – kalbėjo G.Girštautas.
Anot jo, nėra paslaptis, kad pacientas taip buvo izoliuotas. Sąlygas, kuriomis jis laikomas, matė ir jo globėja, kuri buvo atvykusi aplankyti ligonio.
„Tas žmogus, jis iš tiesų ne mūsų lygio, mes negalime suteikti jam reikiamos pagalbos. Jo yra pastovi būklė, jam nepaūmėja. Jis daužosi kambaryje, išdaužė tualetus, sienas, kelia pavojų gyventojams. Sudėtingas ligonis“, – kodėl reikėjo izoliuoti pacientą, aiškino direktorius.
Pasiteiravus, kodėl globos namai priima žmogų, su kuriuo nėra pajėgūs susitvarkyti, G.Girštautas teigė, kad jie neturi kito pasirinkimo.
„Mes nieko nepriimame, mes gauname siuntimą iš Neįgaliųjų reikalų departamento, į kurį kreipiasi savivaldybė. Įstaiga irgi pradėjo savo vidinį tyrimą galimam darbo drausmės pažeidimui išsiaiškinti, – ir po to pridūrė, kad bandys atsisakyti jo priežiūros. – Dabar jau tarsimės su globėja, kad mes negalime prižiūrėti, ir nutrauksime sutartį.“
Jis patikino, kad dėl įvykio pradėtas ir vidinis tyrimas įstaigoje dėl galimo darbo drausmės pažeidimo.
„Su atsakinga darbuotoja kalbėsimės, ji šiuo metu atostogauja“, – teigė jis.
Paklaustas, ar pats žinojo apie tai, kokiomis sąlygomis laikomas globotinis, direktorius atsakė neigiamai.
„Tame aukšte buvau, ten vyksta remontas. Blogai, kad nenuėjau įvertinti visų kambarių“, – paminėjo jis.
„Reikia pripažinti, kad ir kontrolieriai fotografuoja ir visiems rodo, aš to nedaryčiau ligoniui“, – pridūrė jis.
G.Girštautas taip pat yra Rokiškio rajono savivaldybės tarybos narys. Globos namams jis vadovauja nuo 1990 metų. Į rajono tarybą pernai jis išrinktas kaip Valiaus Kazlausko koalicijos „UŽ LAISVĘ AUGTI“ kandidatas.
Direktorius nušalinamas
Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja ryšiams su visuomene Eglė Samoškaitė BNS sakė, kad paaiškėjus šiai situacijai nuo pareigų nušalinamas įstaigos vadovas, jo atžvilgiu atliekamas patikrinimas.
„Mes pradėjome patikrinimą direktoriaus atžvilgiu, direktorius bus laikinai nušalintas nuo pareigų“, – sakė ji.
Į Rokiškio rajoną išvyko Socialinių paslaugų priežiūros departamento specialistai, kurie surinks duomenis ir įvertins situaciją įstaigoje.
Pasak ministerijos atstovės, paaiškėjusi situacija yra skandalinga.
„Situacija yra tikrai skandalinga ir netoleruojama. Suprantame, kad rūpintis agresijos netramdančiais globotiniais gali būti sunku ir tai tikrai sudėtingos situacijos, bet grotų įrengimas gyvenamojoje patalpoje jis niekaip nesprendžia situacijos, yra nežmogiškas ir neapgalvotas“, – sakė E.Samoškaitė.
Kiek ministerijai žinoma, už grotų uždarytas globotinis buvo agresyvus, kartais niokodavo aplinką ir keldavo pavojų aplinkiniams. Todėl, pasak ministro atstovės, situacija yra sudėtinga, vis dėlto tokio žmogaus atskyrimas grotomis nėra tinkamas problemos sprendimas.