„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Smurto artimoje aplinkoje orderio reikalavimų nepaisiusiam vyrui – trys protokolai

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio nepaisiusiam Joniškio rajono gyventojui policija surašė tris protokolus, be to, jam iškelta nauja baudžiamoji byla.
Smurtas artimoje aplinkoje
Smurtas artimoje aplinkoje / 123RF.com nuotr.

Šis ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl neteisėto žmogaus persekiojimo.

Liepos 6-ąją šis vyras, kaip manoma, sumušė savo sugyventinę, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo.

„Vyras buvo uždarytas į areštinę, jam buvo taikyta kardomoji priemonė – nesiartinti prie nukentėjusiosios, kol vyks ikiteisminis tyrimas. Bet jis ne kartą pažeidė kardomąją priemonę – vis tiek lankydavosi pas moterį, triukšmaudavo, ją visaip gąsdino“, – BNS sakė Šiaulių apskrities policijos atstovė Gailutė Smagriūnienė.

Liepos 15 dieną jam buvo taikytas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis. Už jame numatytų įpareigojimų nesilaikymą vyrui gresia bauda nuo 80 iki 320 eurų.

„Orderį jis irgi pažeidinėjo – surašyti trys protokolai pagal Administracinių nusižengimų 489 straipsnio 2 dalį, numatantį atsakomybę už Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo pažeidimą“ ,– BNS teigė policijos atstovė.

Šiaulių apskrities policija teigia, kad 59 metų vyras pažeidė jam orderiu taikomus draudimus liepos 15–18 dienomis nuolat lankydamasis pas sugyventinę Joniškio rajone, Lankaičių kaime, ją persekiojo.

Vyras pareigūnams teigė, kad pas nukentėjusią moterį grįžta, nes neturi kur gyventi. Jam buvo siūloma apsigyventi nakvynės namuose, kur numatytos vietos asmenims, kuriems taikomi ribojimai, bet šis apgyvendinimo nakvynės namuose atsisakė.

Vėliau smurtautojas buvo išvežtas į Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos kliniką.

Pranešimai rodo realią smurto situaciją šalyje

Liepą pradėjus galioti apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderiui, policija iki liepos 12 dienos juos išdavė 725 asmenims.

„Orderis išduodamas, kai nusikaltimo fakto nenustatoma, bet pagal policijos algoritmus, tikėtina, kad toje šeimoje gal kilti smurto grėsmė ateityje“, – BNS sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Per minimą laikotarpį Policijos registruojamų įvykių registre registruota 1806 įvykiai klasifikuoti kaip Smurtas artimoje aplinkoje. Dėl 427 įvykių pradėtos baudžiamojo proceso procedūros – ikiteisminis tyrimas arba aplinkybių patikslinimas.

Dėl likusių 1379 įvykių buvo vertinama rizika ir sprendžiama, ar išduoti apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderį.

Atlikus vertinimą, priimtas sprendimas skirti orderį skirti daugiau nei dėl pusės įvykių – 725 atvejais.

286, arba penktadaliu atvejų, nuspręsta neskirti orderio, dar 345 atvejais sprendimas dėl orderio nepriimtas.

Per laikotarpį dėl apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio įpareigojimų nesilaikymo Administracinių nusižengimų registre pradėtos 237 administracinių nusižengimų teisenos ir jau surašyti 222 administracinio nusižengimo protokolai.

Skundus dėl sprendimų skirti orderį teikia pavojų keliantys asmenys.

Policija sako, kad pasitaiko atvejų, kuomet pats pavojų patiriantis asmuo pateikia skundą policijos pareigūnams dėl pavojų keliančiam asmeniui paskirto orderio.

Išduotų orderių skaičius, anot policijos generalinio komisaro Renato Požėlos, dar kartą parodo, kokia yra reali situacija dėl smurto artimoje aplinkoje.

Liepos 1-ąją pradėjo galioti naujos redakcijos Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, jame pirmą kartą numatytas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis.

Pagal įstatymą, esant smurto artimoje aplinkoje rizikai, pilnametis smurto pavojų keliantis asmuo gali būti įpareigojamas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena kartu su smurto pavojų patiriančiu asmeniu, nesilankyti šio asmens gyvenamojoje vietoje, nesiartinti prie jo ir kartu su juo gyvenančių asmenų.

Apsaugos nuo smurto orderį 15 dienų skiria policijos pareigūnas. Sprendimą dėl to jis turi priimti ne vėliau kaip per 12 valandų nuo pranešimo apie galimą smurtą artimoje aplinkoje gavimo. Orderis nustoja galioti praėjus 15 dienų nuo jo paskyrimo momento arba kai pradedamas ikiteisminis tyrimas dėl smurto artimoje aplinkoje ir skiriama bent viena kardomoji priemonė. Pareigūno skirtą orderį galima apskųsti teismui.

Orderį gali skirti tik policijos pareigūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs