Šie ir dešimtys panašių įrašų atspindi, galima sakyti, jau įvykusį Linčo teismą socialiniuose tinkluose.
„Nebuvau nei girta, nei nieko. Bet atsipeikėjau, kai mane prievartavo ir man tiesiog ašaros bėgo ir prašiau liautis, jis atrodo nei girdėjo nei suprato ką daro. Buvo baisu.“
Prašiau liautis, jis atrodo nei girdėjo nei suprato ką daro.
„Aš atsimenu, kai Vilniuje Gedimino pr. jis prie manęs prisėdo, pasisveikino (iš pradžių neišsigandau, nes atrodė normalus) ir iškart lindo bučiuotis! Kai sakau, kad „lindo“ tai fiziškai užgulė ir tik pasukus galva išvengiau jo liežuvio. Kai sakau „Iš karto“ – tai 5 sekundes po pasisveikinimo. Iš pradžių nesupratau, kas ten įvyko! Tuo metu tai buvo creepy...“
„Ir kas svarbiausia, jis kabinėjasi ne tik prie savo amžiaus panelių, bet ir bando visaip prisivilioti 14-15 metų mergaites, o vėliau nusiveža pas save filmą pažiūrėt.“
Čia cituojami kaltinimai pateikiami aiškiame kontekste, kam jie adresuoti: minimas asmens vardas, pavardė, pridedamos jo nuotraukos, įvairios veikiančios ir jau nebeveikiančios nuorodos į šio vyro profilius socialiniuose tinkluose. Apstu ir kitokių asmenį apibūdinančių detalių. Tačiau 15min jų neviešina dėl asmens duomenų ir nekaltumo prezumpcijos principų apsaugos.
Lietuvos policijos atstovas Ramūnas Matonis 15min penktadienį informavo neturintis duomenų, ar konkrečiai šio asmens atžvilgiu pareigūnai yra sulaukę pranešimų ir atlieka tyrimą. Tačiau policijos atstovas ragino visus galbūt nukentėjusius gyventojus oficialiai kreiptis į teisėsaugos institucijas, nurodant konkrečias žinomas aplinkybes – tokie pareiškimai pareigūnams tampa rimtu pagrindu tyrimams.
Pareigūnai ragina nukentėjusius ar turinčius konkrečios informaciojos asmenis kreiptis į policiją.
Analogišką poziciją 15min perdavė ir Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyris: „Policija negali teikti tretiesiems asmenims informacijos apie privačius asmenis. Pareigūnai ragina nukentėjusius ar turinčius konkrečios informaciojos asmenis kreiptis į policiją.“
Kita vertus, viešai kriminaliniais nusikaltimais apkaltintas asmuo taip pat turi teisę kreiptis į teisėsaugininkus, jeigu mano, kad jo teisėti interesai šiuo atveju yra pažeidžiami. Į viešinimą įsitraukę žmonės taip pat yra paraginę šį vyrą nepabijoti pačiam išsakyti savosios pozicijos, turimu kontaktu į asmenį, siekiant išgirsti konflikto antrosios pusės versiją, dar iki straipsnio publikavimo kreipėsi ir 15min redakcija.
Kaltinimai plūsta iš visų pusių
Kilęs chaosas nerimsta jau keletą dienų, merginos vis dar dalinasi informacija apie minimą asmenį. Viskas prasidėjo nuo prieš kelias dienas paviešinto vieno įrašo su šio vyro „Facebook“ profiliu, kuriame buvo matoma ir jo nuotrauka, ir vardas bei pavardė. Greta šios ekrano nuotraukos – nežinomos merginos žinutės: „Tu neprimeti, kas buvo. Ką tas **** padarė. Išvežė mergą apnuodijęs. Bandėm sustabdyt. Merga vapšie nesigaudė. Nėjo ištempt iš mašinos. Jis drebėjo ir išvažiavo, pabėgo su ta merga. Mes su **** dar bandėm sustabdyt“.
Ne vieną laišką jau gavo ir žiniasklaidos priemonės, vienas 15min skirtas pagalbos „viešinti šį reikalą“ prašymas skamba taip: „Asmuo meluoja savo amžių merginoms, siūlo pavėžėti, kad sužinotu namų adresą, dažnai skelbdavosi „Facebook“ grupėse tokiose kaip Vilnius–Kaunas; Kaunas–Vilnius, tokiu būdu medžiodavo aukas, kurias vėliau bandydavo išprievartauti. Aukų yra labai labai daug, nes individas savo veiklą vykdo jau virš 10 metų!!!“
Aukų yra labai labai daug, nes individas savo veiklą vykdo jau virš 10 metų!!!
Po minėto pirmojo viešo pasidalinimo sekė daugiau anoniminių merginų žinučių: „Aš irgi iš belenkiek panų girdėjus istorijų apie jį, ir man pačiai siūlė varyt pasivažinėt iki miško nuvaryt“.
Kita mergina pasakojo, kad bene kiekvieną penktadienį šį vyrą mato vis su kita mergina, o kartą net buvo priėjusi vienos paklausti, ar jai viskas gerai, tačiau ši patvirtino, jog viskas tvarkoje. „Man išėjo išvengti priekabiavimo, tik todėl nes žinojau apie jį iš anksčiau. Baisu apie jį viešai kalbėti, kai vis visur būna...“ – savo žinutėje rašė liudininkė.
Žinutės liejosi su tikinimais, jog vyras nesėkmingai bandė ir prievartauti merginas, su kuriomis prieš tai draugiškai bendraudavo.
„TAI KO NESIKREIPEI Į POLICIJĄ?“
Po dešimčių liudijimų jaunos merginos ir moterys pradėjo dalintis ir dar viena „Instagram“ žinute.
Instagramo grupė „teisininkai“ paskelbė nuotrauką su užrašu „TAI KO NESIKREIPEI Į POLICIJĄ?“. Šioje žinutėje skelbiama, jog aukos, nukentėjusios ar buvusios arti seksualinio nusikaltimo, dažnai sulaukia klausimo, kodėl nesikreipė į policiją.
„Nes moterys nuo gimimo auklėjamos nesikreipti pagalbos.
Kai būni maža mergaitė, kažkokio baliaus metu keistas dėdė pasisodina tave ant kelių ir pradeda žnaibyti ir liesti. Tau nepatinka, bet pasiskundus gauni atsakyma „taigi tave tik kybina“;
Paauglystėje kūno kultūros mokytojas pamokos metu, viešai, prie visų tau trenkia per užpakalį, neva kažką juokaudamas. Kažkam pasiskundi, bet sako „nekreipk dėmesio, gi juokauja“;
Einant žiemą po pamokų tave pradeda vytis girtas diedas. Šiaip ne taip nuo jo pabėgi. Kažkam pasiskundi, bet sako „taigi nieko nepadarė, tik išgąsdino“;
Suaugi, pradedi lankytis klubuose. Vyrai tave graibo, kiša rankas po sijonu. Kažkam pasiskundi, bet nusijuokia ir sako „po tokiu trumpu sijonuku ir aš norėčiau užkišt rankas“;
Išeini vėlai vakare išnešti šiukšlių. 20 metrų nuo namų iki konteinerio, gi saugu? Bet iš kažkur išnyra neaiškus vyras ir pradeda tave vytis.
Supranti, kad naktį vyras vejasi merginą turbūt ne valandų paklausti. Šiaip ne taip pabėgi. Išsikvieti policiją. Pasiskundi, o jie pasako, kad „tai džiaukis, kad nieko nepadarė“;
Vyrams atrodo, kad natūrali veiksmų seka yra paimt ir paskambint policijai. Parašyt pareiškimą. Važiuot į ligoninę. O mums, moterims, taip neatrodo.
Ir tada vieną kartą koks nors eilinis **** (įvardintas istorijos veikėjo vardas – aut. past.) tau pripila prievartavimo narkotikų į gėrimą ir išprievartauja. Taip, vyrams atrodo, kad natūrali veiksmų seka yra paimt ir paskambint policijai. Parašyt pareiškimą. Važiuot į ligoninę. O mums, moterims, taip neatrodo. Nes mes jau turim kaip minimum 20 metų patirties nusivylime, kai kreipies pagalbos ir jos negauni.
Pagalvokit apie tai, kai klausinėsit aukų kodėl jos niekam nesakė, niekur nesikreipė ir nieko nedarė.“