Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Stasys Lemežis teisėjų korupcijos skandale: aštrialiežuvis Temidės tarnas imdavo kyšius?

Tai, kad didžiajame teisėjų korupcijos skandale figūruoja ir Stasio Lemežio pavardė, šį penktadienį tapo didžiule staigmena visai teisininkų bendruomenei. Prieš pusantrų metų S.Lemežis, prezidentui pasirašius dekretą, buvo pagarbiai išlydėtas į pensiją, o iki šiol ir atsimenamas kaip vienas charizmatiškiausių, principingiausių, labiausiai patyrusių ir viešai kalbėti nebijojusių Vilniaus apygardos teismo teisėjų.
Nepilnamečio kaltinamojo žmogžudystės bylos teisėjai Stasys Lemežis ir Pavelas Frolovas
Teisėjas Stasys Lemežis (viduryje). / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Ne tik bylas nagrinėjęs, bet ir visam Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriui vadovavęs, neseniai į pensiją išėjęs Stasys Lemežis rengiasi į teismą grįžti daugelį pribloškusiu statusu – kaltinamojo.

Kaip šį penktadienį informavo Generalinė prokuratūra, garsaus teisėjo pavardė, pasirodo, skambiai minima nuo 2019-ųjų metų pradžios Lietuvą drebinančiame teisėjų bei advokatų korupcijos skandale.

S.Lemežis ne tik skelbdavo nuosprendžius Lietuvos Respublikos vardu, bet ir stengdavosi suprantamai , įtaigiai paaiškinti visuomenei jų motyvus.

S.Lemežis Vilniaus apygardos teisme buvo sukaupęs didžiulę patirtį, priėmęs nuosprendžius tokiose rezonansinėse bylose, kaip Sausio 13-osios nusikaltimų, kompozitoriaus Tomo Dobrovolskio nužudymo, 3 vaikus avarijoje pražudžiusio buvusio policininko Sauliaus Pauliko lygtinio paleidimo ir t.t.

S.Lemežis ne tik formaliai vykdė teisingumą Lietuvos Respublikos vardu, bet ir stengdavosi aiškiai visuomenei perteikti sprendimų motyvus, niuansus, reikšmę. Dėl šios savybės šis teisėjas, šių eilučių autoriaus subjektyviu požiūriu, buvo vienas labiausiai žurnalistų mėgstamų teisėjų. Žiniasklaidos atstovai mini šį teisininką kaip draugišką, charizmatišką, šmaikštų, aštrialiežuvį, teisingą ir principingą Temidės tarną.

Šiandienės prokuratūros užuominos apie paties teisėjo laukiančią baudžiamąją bylą sudavė šiam įvaizdžiui smūgį. Paties buvusio teisėjo pozicija dėl jam mestų įtarimų kol kas nežinoma.

Minima 5 000 eurų kyšių suma

Naujoje iš teisėjų korupcijos skandalo išskirtoje byloje kaltinimai pateikti advokatui Romualdui Mikliušui ir buvusiam teisėjui S.Lemežiui.

Advokatas R.Mikliušas, kaip įtariama, vienu atveju siekė, kad Vilniaus apygardos teismo teisėjų kolegija įtariamajam baudžiamojoje byloje pakeistų suėmimą į švelnesnę kardomąją priemonę, o kitu buvo suinteresuotas tuo, kad teisėjas S.Lemežis patenkintų teisės vairuoti transporto priemonę atėmimu nubausto asmens skundą ir šią bausmę jam panaikintų.

Kaltinimo duomenimis, teisėjas S.Lemežis sutiko priimti advokato pasiūlytus 3000 eurų, ir dar 2000 eurų dydžio kyšius tuo atveju, jei neteisėtus prašymus pavyktų įgyvendinti.

Suprasti akimirksniu

  • Lietuvos Respublikos Prezidento 2019 m. balandžio 26 d. dekretu Nr. 1K-1624, vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 84 straipsnio 11 punktu, 112 straipsnio ketvirtąja ir penktąja dalimis, 115 straipsnio 2 punktu, Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 90 straipsnio 1 dalies 2 punktu, 6 ir 7 dalimis, atsižvelgiant į Teisėjų tarybos pritarimą, Stasys Lemežis atleistas 2019 m. birželio 6 d. iš Vilniaus apygardos teismo teisėjo pareigų sulaukus įstatyme nustatyto pensinio amžiaus.

Iš S.Lemežio biografijos

Gimimo metai ir vieta: 1955 m. Irkutsko sr., Biriusinsko m.

Išsilavinimas 1978 m. Irkutsko universitetas. Teisininko kvalifikacija.

Teisinio darbo patirtis 1980-10–1986-06 Akmenės rajono prokuratūra, stažuotojas, prokuroro padėjėjas

1986-06–1995-01 Raseinių rajono prokuratūra, vyr. prokuroras

1995-01–iki 2019 m. Vilniaus apygardos teismas, teisėjas.

Suprasti akimirksniu

  • 2020 m. vasarą skelbta, kad 2019 m. pradžioje iškeltoje vadinamojoje teisėjų korupcijos byloje ikiteisminį tyrimą atliekantys pareigūnai įtarimus jau pareiškė 12 teisėjų, dar šeši teisingumo vykdytojai yra apklausti kaip specialieji liudytojai.
  • „Pranešimai apie įtarimus įteikti 12 buvusių ir esamų teisėjų: vieni jų yra atleisti iš darbo, kiti – nušalinti nuo pareigų, o dalis teisėjų yra išėję iš darbo savo noru. Iš šių 12-os įtariamųjų keturiems teisėjams pranešimai apie įtarimus įteikti, kai jie jau nebedirbo teismuose“, – tuomet portalą informavo Generalinė prokuratūra.
  • Dar anksčiau viešai buvo įvardintos tik 8 į didįjį teismų korupcijos skandalą įsivėlusių teisėjų pavardės. Kyšininkavimu, prekyba poveikiu, papirkimu ir piktnaudžiavimu įtariami 3 Apeliacinio teismo teisėjai (Viktoras Kažys, Konstantinas Gurinas ir Valdimaras Bavėjanas), Aukščiausiojo Teismo teisėjas Egidijus Laužikas, Vilniaus apygardos teismo teisėjas Henrichas Jaglinskis, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmų teisėjas Gintaras Čekanauskas, Vilniaus m. apylinkės teismo teisėjas Robertas Rainys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai