Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 07 22 /17:11

STT tyrimas dėl POLA prezidento: teismas leido Š.Narbutui taikyti namų areštą

Išvakarėse skelbta, jog STT įtaria, kad Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentas Šarūnas Narbutas už tarpininkavimą reagentų pirkimuose galėjo gauti per 300 tūkst. eurų. Trečiadienį Generalinės prokuratūros atstovai sostinėje kreipėsi į teismą dėl griežtos kardomosios priemonės šiam įtariamajam taikymo. Buvo tikėtina, kad teisėjo valia Š.Narbutas bus pasodintas į namų areštą arba surakintas apykoje. Nutartimi skirtas mėnesio namų areštas.
Šarūnas Narbutas
Šarūnas Narbutas, Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentas, atvesdintas į teismą / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdyboje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl galimai neteisėtų veiksmų, susijusių su didelės vertės koronaviruso reagentų pirkimu.

Antradienį įvairiose Vilniaus vietose buvo atliekamos kratos, poėmiai, apklausos bei kiti būtini proceso veiksmai. Pagrindiniu įtariamuoju (įtariamas prekyba poveikiu) tapo Šarūnas Narbutas, kuris yra viešai žinomas kaip Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentas.

Trečiadienio popietę procesiniai veiksmai persikėlė ir į Vilniaus miesto apylinkės teismą, kur neviešame posėdyje nuo 15 val. svarstomas prokuroro prašymas leisti ir toliau taikyti įtariamajam Š.Narbutui suvaržymus.

Tyrėjai nenorėtų, kad būdamas laisvas, įtariamasis galėtų trukdyti vėlesniems ikiteisminio tyrimo veiksmams.

Jei teismas šiam požiūriui pritartų, nebūtinai galėtų būti taikomas suėmimas – namų areštas arba intensyvi priežiūra užsegant apykoję taip pat laikomos pakankamai griežtomis ir efektyviomis kardomosiomis priemonėmis.

Uždraudė bendrauti su ministerijos atstovais

Būtent taip ir nutiko: ikiteisminio tyrimo teisėjas pavakarę paskelbė nutartį, kad Š.Narbutui skirtas namų areštas. Šios kardomosios priemonės terminas – 1 mėnuo, privalomai būnant namuose nuo 22 val. iki 6 val.

Taip pat Š.Narbutui uždrausta bendrauti su Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ir jai pavaldžių įstaigų atstovai bei keliais kitais konkrečiai įvardintais asmenimis.

Prokuroras Gintaras Jasaitis įtariamajam prašė skirti namų areštą trims mėnesiams, tačiau teismas laikotarpį sutrumpino iki mėnesio. „Namų areštas buvo prašomas, kad būtų paskirtas trijų mėnesių laikotarpiui, tačiau teismas sutrumpino tą laikotarpį iki vieno mėnesio“, – žurnalistams po teismo posėdžio sakė prokuroras.

Jis pridūrė trijų mėnesių termino prašęs dėl to, kad dar nėra apklausti visi liudytojai, neatlikti kiti proceso veiksmai.

Tiesa, formaliai Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartis nėra galutinė, per savaitę ji gali būti skundžiama Apygardos teismui.

Beje, pasak prokuroro, įtariamasis su teisėsauga bendradarbiavo tik iš dalies. „Į tam tikrus klausimus, kuriuos ikiteisminio tyrimo pareigūnas turėjo užduoti Narbutui, jis pasinaudojo savo teise parodymų neduoti – davė tik trumpą paaiškinimą, savo ranka surašydamas“, – pasakojo prokuroras.

Įspūdingą atlygį gavo per kelis kartus

Tyrimo duomenimis, valstybės institucijoms kovą siekiant ypač skubiai įsigyti didelį kiekį koronaviruso (COVID-19) tyrimo reagentų ir pradėjus derybas su vienos užsienio įmonės įgaliotu atstovu, įtariamasis ėmė veikti kaip neoficialus tarpininkas tarp Lietuvos institucijų ir minėtos bendrovės. Ikiteisminio tyrimo medžiagoje taip pat yra duomenų apie tai, kad įtariamasis minėtos įmonės atstovui galimai buvo įvardijęs tam tikrą sumą už jo tarpininkavimo paslaugas šiame pirkime.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, jau įvykus beveik 5 mln. vertės koronaviruso (COVID-19) tyrimo reagentų pirkimams, į įtariamojo asmeninę banko sąskaitą per keletą kartų buvo pervesta didesnė nei 300 tūkst. eurų suma. Tiesa, Asociacija savo ruožtu neigia apskritai dalyvavusi reagentų pirkimuose.

Kaip liudytojus ikiteisminiame tyrime dėl reagentų pirkimų STT apklausė Vyriausybės kanclerį Algirdą Stončaitį ir vicekanclerį Luką Savicką.

Tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai.

Į teismą atvesdintam įtariamajam atstovaujantis advokatas Raimundas Lideika komentarus žiniasklaidai žadėjo pateikti po posėdžio, trečiadienio pavakarę. Po posėdžio savo poziciją viešai išdėstyti turėjo progą ir pats įtariamasis, tvirtinęs, kad veikė nelegaliai, o STT atliekamą tyrimą jis vadino savotišku teisiniu eksperimentu. Taip pat Š.Narbutas apgailestavo dėl jau „nepataisomai sugadintos“ savo reputacijos, nors jo kaltumas gali būti įrodytas nebent ateityje, įsiteisėjusiu būsimo teismo nuosprendžiu.

Stambios sutartys su Ispanijos bendrove

BNS žiniomis, tyrėjai aiškinasi šių metų kovo 21 ir 23 dienomis NVSPL pasirašytas dvi sutartis su Ispanijos bendrove.

Centriniame viešųjų pirkimų portale nurodoma, jog Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija sudarė dvi sutartis dėl priemonių COVID-19 tyrimams: viena jų yra 3,5 mln. eurų vertės, kita – 1,8 mln. eurų. Abi sutartys sudarytos su Ispanijos bendrove „PMS International“.

Šias dvi sutartis dėl reagentų iš Kinijos tiekimo pasirašė tuometinis laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas, jis prieš kelias savaites mirė. Sutartys pasirašytos su „PMS International“ atstovu, kurio pavardė prie parašo sutartyje nenurodoma.

Proceso veiksmai bus atliekami ir Ispanijos pusėje, sakė bylai vadovaujantis Lietuvos prokuroras.

Pagal sutartis dalis lėšų turėjo būti pervesta ir reagentų gamintojai Kinijos bendrovei „Sansure Biotech“.

Prokuroro G.Jasaičio teigimu, netrukus bus atliekamos sudaryto sandorio studijos.

„Sandorio studijos dar bus atliekamos, gavus visus būtinus dokumentus, kadangi iki vakar dienos turėjome informacijos tik iš kelių įstaigų, nematėme viso vaizdo“, – teigė prokuroras.

G.Jasaitis teigė, kad proceso veiksmai bus atliekami ir Ispanijoje.

„Proceso veiksmai bus atliekami ir Ispanijos pusėje – apklausos, gauti dokumentų originalai ir taip toliau“, – tvirtino G.Jasaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?