Panevėžio apygardos prokuratūroje baigtas ikiteisminis tyrimas byloje, kurioje korupcinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis kaltinami Utenos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorius Edvinas Ašoklis, jo žmona – buvusi Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento vieno iš skyrių vedėja ir vyriausioji šalies epidemiologė Loreta Ašoklienė, jų sūnus K.Ašoklis bei E.Ašoklio vadovaujamos gydymo įstaigos darbuotojas.
Neteisėtai pylėsi degalus
Utenos PSPC direktorius E.Ašoklis kaltinamas, kad 2020–2021 metais, veikdamas kartu su jam pavaldžiu šio centro darbuotoju A. T., siekdamas asmeninės naudos sau ir savo šeimos nariams, padarė tyčinius nusikaltimus – neteisėtai perdavė elektroninę mokėjimo priemonę, pagamino netikrą dokumentą bei iššvaistė jam patikėtą svetimą – Utenos PSPC – turtą.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, E.Ašokliui susitarus su pavaldiniu A. T., autoservise buvo remontuojami direktoriaus sūnaus automobiliai, bet, suklastojus dokumentus, nurodyta, kad remontuoti Utenos PSPC tarnybiniai automobiliai ir sąskaitos apmokėtos šios gydymo įstaigos lėšomis. Į E.Ašoklio sūnaus K.Ašoklio automobilius ne kartą buvo pilami degalai, už kuriuos taip pat buvo apmokama Utenos PSPC lėšomis, suklastotuose dokumentuose nurodant, kad degalus sunaudojo šio centro transportas.
Sveikatos centro vadovo sūnaus mašinos buvo remontuojamos, degalai į jas pilami, kaltinimo duomenimis, iš mokesčių mokėtojų lėšų.
Į direktoriaus sūnaus automobilius degalus pylė šio centro darbuotojai ir pats K.Ašoklis, neteisėtai naudodamasis Utenos PSPC priklausančia elektroninio mokėjimo priemone – degalų pirkimo kortele.
Žmonai suklastojo dokumentą
Atlikdami tyrimą, STT pareigūnai nustatė, kad 2020 metų gruodį, kai Lietuvoje dėl COVID-19 pandemijos buvo paskelbtas karantinas ir ribojamas vykimas iš vienos savivaldybės į kitą, E.Ašoklis, susitaręs su žmona, jai pagamino žinomai netikrą dokumentą – Utenos PSPC darbo pažymėjimą, nors L.Ašoklienė šioje įstaigoje nedirbo. Manoma, kad šis dokumentas buvo pagamintas, kad ji galėtų iš Vilniaus, kur gyvena, atvykti į Uteną pas sutuoktinį. L.Ašoklienei pareikšti kaltinimai dėl disponavimo žinomai suklastotu dokumentu.
Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos pareigūnai, o tyrimui vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Mantas Jurkėnas.
Užimdama šalies vyriausiosios epidemiologės pareigas, Loreta Ašoklienė, kaip niekas kitas, puikiai žinojo apie COVID-19 pandemijos keliamas grėsmes, bet klasta, bylos duomenimis, išvengė ribojimų.
Pasak ikiteisminiam tyrimui vadovavusio prokuroro M.Jurkėno, dėl E.Ašoklio veiksmų beveik 1200 eurų dydžio turtinę žalą ir didelę neturtinę žalą patyrė Utenos PSPC ir Lietuvos Respublikos sveikatos ministerija, nes jis, būdamas šios gydymo įstaigos vadovu, atsakingu už jos veiklą, siekdamas asmeninės naudos sau ir šeimos nariams, sistemingai piktnaudžiavo tarnybine padėtimi ir įtraukė į nusikalstamą veiką jam pavaldų A. T., kuris suklastojo dokumentus. Be to, E.Ašokliui piktnaudžiaujant tarnyba, nusikalstamas veikas padarė ir jo žmona bei sūnus.
„Pažymėtina, kad tuo metu užimdama šalies vyriausiosios epidemiologės pareigas, Loreta Ašoklienė, kaip niekas kitas, puikiai žinojo apie COVID-19 pandemijos keliamas grėsmes ir karantino priemones, skirtas kovai su šia pandemija, tarp jų – ir draudimą vykti iš vienos savivaldybės į kitą be pateisinamos priežasties. Todėl tokiame kontekste bandymas klastojant dokumentus apeiti pandeminius ribojimus – itin ciniškas“, – sakė prokuroras M.Jurkėnas.
Byla perduota nagrinėti Panevėžio apygardos teismui.
L.Ašoklienė iš pareigų pasitraukė 2022 metų vasarą. Tuomet ji tikino pasitraukianti dėl asmeninių priežasčių.