Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 11 26 /16:28

Teismas genocido byloje dėl Antano Kraujelio nužudymo išteisino Marijoną Misiukonį

Panevėžio apygardos teismas trečiadienį genocido byloje išteisino pirmąjį Lietuvos vidaus reikalų ministrą po nepriklausomybės atkūrimo – Marijoną Misiukonį, kuris buvo teisiamas dėl paskutiniu Lietuvos partizanu vadinamo Antano Kraujelio-Siaubūno žūties.
Marijonas Misiukonis teisme
Marijonas Misiukonis teisme / Tomo Markelevičiaus nuotr.

Rugsėjį prokuroras pasiūlė M.Misiukonį įkalinti šešerius su puse metų. Ilgus metus KGB dirbusį vyrą siūlyta pripažinti kaltu dėl genocido. 75 metų M.Misiukonis yra vienintelis baudžiamojoje byloje gyvas likęs kaltinamasis. Teismui buvo perduoti dar trys asmenys, tačiau jie mirė proceso metu.

M.Misiukonis vidaus reikalų ministro pareigas ėjo 1990-1992 metais. Jis teisme yra sakęs, kad sovietų pareigūnai A.Kraujelio ieškojo kaip kriminalinio nusikaltėlio.

Byla kelerius metus buvo sustabdyta laukiant Konstitucinio Teismo išaiškinimo dėl genocido apibrėžimo. Panevėžio teisėsauga buvo nustačiusi 10 asmenų, kurie prisidėjo prie partizano A.Kraujelio žūties, devyni iš jų yra mirę.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Marijonas Misiukonis teisme
Tomo Markelevičiaus nuotr./Marijonas Misiukonis teisme

A.Kraujelis buvo vienas iš paskutinių su sovietų okupacija kovojusių Lietuvos partizanų. Jis veikė iki 1965 metų kovo, kai saugumiečiams apsupus namus, kuriuose slapstėsi, nenorėdamas pasiduoti gyvas, nusišovė.

Bylos prokuroro Ričardo Juozainio pateikti motyvai Panevėžio apygardos teismo teisėjų neįtikino, todėl neįžvelgus nusikalstamos veikos ir genocido požymių M.Misiukonis buvo išteisintas.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Marijonas Misiukonis teisme
Tomo Markelevičiaus nuotr./Marijonas Misiukonis teisme

Po posėdžio M.Misiukonis tvirtino, kad tokio nuosprendžio ir tikėjosi. Anot jo, teismas teisingai įvertino visus įrodymus, kurie buvo baudžiamojoje byloje.

Procesas vyko beveik 17 metų. Buvo apie 30 posėdžių.

„Procesas vyko beveik 17 metų. Buvo apie 30 posėdžių, nuolatiniai tardymai, bylos nutraukimai ir atnaujinimai. Kišosi ir politikai, rašė laiškus prokurorams. Šie vėl imdavo bylą iš stalčiaus. Ne kartą nustatyta, kad nėra nusikaltimo sudėties. Taip ir vyko tampymasis visus šiuos metus. Tai rodo teisėsaugos lygį. Jei teisėsauga nustos klausyti politikų ir užsiims savo darbu – Lietuva dėl to išloš. Kam tai buvo naudinga? Manau, kad niekam. Manau, kad mano argumentai yra stiprūs ir aš išteisintas teisingai“, – po posėdžio sakė M.Misiukonis.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Į posėdį susirinko politiniai kaliniai
Tomo Markelevičiaus nuotr./Į posėdį susirinko politiniai kaliniai

Toks nuosprendis papiktino į teismo salę išgirsti verdikto susirinkusius politinius kalinius. Šie vienas per kitą teigė esą nusivylę teisingumu ir tikėjosi bent jau minimalios bausmės.

„Koks čia teisingumas, jei negali nubausti valstybinio nusikaltėlio. Nors lygtinai būtų gavęs ir tai jau šis tas, bet kaip išėjo, taip išėjo. Nulis. Mes nusivylę“, – sakė politinis kalinys Albertas Pilka.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Prokuroras Ričardas Juozainis
Tomo Markelevičiaus nuotr./Prokuroras Ričardas Juozainis

Prokuroras Ričardas Juozainis po posėdžio teigė, kad kol kas nežino, ar sprendimą skųs aukštesnės instancijos teismui. Prokuroro manymu, pirmiausia reikia įsigilinti į teismo išdėstytus argumentus.

„Aš girdėjau motyvus. Jie pakankamai argumentuoti ir platūs, bet ar jie mane įtikino, aš galėsiu pasakyti tik tada, kai išnagrinėsiu nuosprendį“, – kalbėjo R.Juozainis.

Panevėžio apygardos teismo sprendimas gali būti apskųstas per 20 dienų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais