Bausmių vykdymo kodekse numatyta, kad ne mažiau kaip 20 metų laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės atlikęs nuteistasis gali pateikti bausmę vykdančiai institucijai prašymą dėl kreipimosi į teismą, jog jam paskirta laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė būtų pakeista į terminuotą laisvės atėmimą. Šiuos klausimus Lietuvoje nagrinėja Kauno apygardos teismas, nes visi didžiausi šalies nusikaltėliai kali Pravieniškių pataisos namuose. Būtent įkalinimo įstaiga kreipiasi teikimu į teisingumo vykdytojus.
Jeigu teismas nusprendžia pakeisti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę terminuoto laisvės atėmimo bausme, tai toks bausmės terminas negali būti trumpesnis negu 5-eri ir ilgesnis negu 10 metų nuo teismo nutarties įsiteisėjimo dienos.
Jeigu teismas atsisako pakeisti laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę terminuoto laisvės atėmimo bausme, pakartotinai teikti prašymą galima ne anksčiau kaip po vienerių metų nuo nutarties įsiteisėjimo dienos. Taigi Pravieniškių pataisos namų teikimai dėl to paties nuteistojo Kauno apygardos teismą gali pasiekti kone kasmet. Ir nesvarbu, kiek kartų prieš tai jau prašymas buvo atmestas.
Kauno apygardos teismo nutartis gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui. Šio sprendimas procese – galutinis. Ne kartą jau nutiko taip, kad nuteistajam įsižiebęs vilties spindulėlis Kaune ima ir po apeliacinio skundo užgesta teisingumo vykdytojų Vilniuje rankose.
Pernai patenkinti du teikimai
Kaip 15min informavo Kauno apygardos teismo pirmininko padėjėja ryšiams su žiniasklaida Milda Kryžė, 2021 metais buvo atmesti 18 teikimų, 2 patekinti.
Pirmasis sulaukęs jam džiugios žinios – labai jauno amžiaus nusikaltęs Evaldas Budra. Kadaise jis priklausė „Gruščikėlių“ gaujai, manoma, 1993 metais iš Krašto apsaugos savanorių kuopavietės pagrobusiai 19 automatų. Konfliktuodami tarpusavyje ir su Kauno nusikaltėliais, „Gruščikėliai“ nužudė keletą savų ir vieną kaunietį, kitą pavertė neįgaliu. Egzekucijose dalyvavęs E.Budra 1996 metais buvo nuteistas mirties bausme, tačiau bausmė buvo pakeista kalėjimu iki gyvos galvos.
Kauno apygardos teismą pasiekusiame Pravieniškių pataisos namų teikime nurodoma, kad nuteistasis pripažino kaltę visiškai, prisiima atsakomybę už savo veiksmus, nemažina savo vaidmens ir nesiteisina, suvokia pasekmes aukoms ir aplinkai.