Kaltinimai veikiant organizuotoje grupėje dėl prekybos žmonėmis, piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, trukdymo teisėjui, prokurorui, ikiteisminio tyrimo pareigūnui vykdyti pareigas, organizavimo sunkiai sutrikdyti žmogaus sveikatą, kitų nusikalstamų veikų pareikšti 8 Lietuvos Respublikos piliečiams, kurių trys kaltinami dėl melagingų parodymų davimo. Iš šių kaltinamųjų – du Klaipėdos regione dirbantys advokatai Aivaras Surblys ir Marius Navickas.
2017 m. pavasarį vieno iš kaltinamojo Virgilijaus Valiaus namuose buvo rastos 6 sandariai uždarytos konservų dėžutės su labai dideliu kiekiu – 1033,28 g – narkotinės medžiagos kokaino.
Pradėtame ikiteisminiame tyrime minėtas asmuo buvo sulaikytas ir jam įteiktas pranešimas apie įtarimą dėl neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinės medžiagos kiekiu, praneša GP.
Šio ikiteisminio tyrimo metu buvo gauta duomenų, kad V.Valius, siekdamas išvengti baudžiamosios atsakomybės už padarytą nusikaltimą, t. y. kokaino įsigijimą, su jį gynusiu advokatu A.Surbliu ir kitu asmeniu surado ir įkalbėjo nekaltą socialiai pažeidžiamą asmenį už piniginį atlygį (30 tūkst. Eur) prisiimti baudžiamąją atsakomybę už V.Valių. Kaltinamųjų surastas asmuo prisipažino dėl neva padaryti nusikaltimo ir 14 mėnesių buvo suimtas.
Tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad pagal parengtą planą kaltinamieji A.Surblys ir V.Valius šiam asmeniui turėjo surasti advokatus, kurie taikytų neteisėtas gynybos priemones ginant ne šio asmens, bet V.Valiaus interesus. Pastarasis turėjo sumokėti piniginį atlygį kaltę prisiėmusiam asmeniui ir apmokėti jo gynybos išlaidas. Tokiu būdu kaltinamasis A.Surblys pažadėjo V.Valiui vykdant prekybą žmonėmis ir neteisėtai piktnaudžiaujant padėti pastarajam išvengti baudžiamosios atsakomybės siekiant, kad vietoj V.Valiaus būtų nuteistas nekaltas asmuo.
Tokiu būdu V.Valius ir A.Surblys susitarė trukdyti prokurorams ir tyrimo pareigūnams nustatyti pradėtame ikiteisminiame tyrime objektyvią tiesą.
V.Valius taip pat kaltinamas tuo, kad jis su bendrininkais organizavo rengimąsi sunkiai sužaloti Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato specializuoto padalinio vadovą dėl jo atliekamų tarnybinių pareigų. Organizuotos grupės nariai buvo gerai apgalvoję nusikalstamų veikų planą, buvo renkami duomenys apie privatų pareigūno gyvenimą. 2018 m. balandžio mėnesį teisėsaugos pareigūnai sulaikė du kaltinamuosius, kurie planavo pasikėsinimą į policijos pareigūną ir prokurorą.
Siekiant užtikrinti svarbius teisingumo interesus, objektyviai, visapusiškai išnagrinėti bylą bei išspręsti klausimą dėl bylos perdavimui iš vienos apygardos teismo kitos apygardos teismui, ši baudžiamoji byla yra perduota Lietuvos apeliaciniam teismui.
Tai jau devinta baudžiamoji byla, atskirta iš didelės apimties galimos plataus masto korupcijos bylos.
Ikiteisminį tyrimą teismui perduotoje byloje atliko teisėsaugos institucijų tyrimo grupė, kurią sudarė Lietuvos kriminalinės policijos biuro ir Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo padalinių, Specialiųjų tyrimų tarnybos Klaipėdos valdybos ir Vilniaus valdybos pareigūnai. Ikiteisminį tyrimą organizavo ir kontroliavo Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai.
Tai jau devinta baudžiamoji byla, atskirta iš didelės apimties galimos plataus masto korupcijos bylos.
Primename, kad šiuo metu Šiaulių apygardos teisme jau nagrinėjama baudžiamoji byla dėl labai didelio kiekio narkotikų neteisėto laikymo, įgijimo, pardavimo ir gabenimo turint tikslą pasipelnyti. Kauniečiai Nerijus Mikelionis ir Gintautas Bieliauskas kaltinami tuo, kad, veikdami organizuotoje grupėje, neteisėtai laikė, gabeno ir pardavė per 1,5 kg narkotinės medžiagos, kurios sudėtyje buvo 1033,28 g kokaino, o klaipėdietis V.Valius – šių medžiagų įgijimu, gabenimu ir laikymu.
Anot Lietuvos advokatų tarybos pirmininko pavaduotojo Mindaugo Kukaičio, šių advokatų veikla kol kas nebuvo sustabdyta, nes vienintelė informacija, kurią iki šiol turėjo advokatūra – 2019 metų vasarį pateiktų įtarimų aprašymas.
„Pradinėje stadijoje mes buvome gavę tiesiog informaciją, čia kalbu apie 2019-ųjų vasario įvykius, kad šiems asmenims yra pateikti įtarimai pagal konkrečius straipsnius, tačiau paprašius pateikti detalesnę informaciją, kuo grindžiamas įtarimas, mes duomenų negavome“, – BNS sakė M. Kukaitis.
Jo teigimu, advokatūra prokuratūros prašė bent tokios pačios apimties medžiagos, kurią apie įtariamus teisėjus gavo Teisėjų taryba, tačiau jos nesulaukė, todėl ir nepriimtas sprendimas riboti advokatų veiklą.
Pasikeitus advokatų procesiniam statusui – iš įtariamųjų tapus kaltinamaisiais – artimiausiame Tarybos posėdyje bus svarstomas jų laikinas pašalinimas, o įsiteisėjus apkaltinamajam teismo nuosprendžiui – ir galutinis išbraukimas iš advokatų sąrašo.
„Tada besąlygiškai laikoma, kad asmuo prarado nepriekaištingos reputacijos statusą ir jis būtų išbrauktas iš advokatų sąrašo“, – tvirtino advokatūros pirmininko pavaduotojas.